5+1 typ na domácí vlhčené ubrousky

A mám to! Velká úleva po zabalení 2 tašek do porodnice. Jedna pro mě, druhá pro dcerku, která si v poklidu hověla v mém bříšku. Asi dobře věděla, že máma ji připravuje teploučké a krásné zázemí na příchod do nového světa.

Když jsem se na ty dvě óooobr tašky podívala. Měla jsem dojem, že jedu do porodnice strávit minimálně týdenní dovolenou. Uklidňovalo mne pomyšlení, že jsem připravená na vše. V plné výbavě a v plné zbroji.

Jistojistě přežiju i v nevytápěné porodnici, v horských podmínkách, v poporodní zimnici. Rodila jsem v květnu. Na moji obhajobu, že mají přijít zmrzlíci…. Nepřišli.

Co vám budu povídat, jedna taška nebyla ani potřeba.

Po příjezdu domů…

Syndrom novopečených maminek – neskutečně jsem se tešila až všechny ty věci vytáhnu a použiji. Klepala jsem se po rameni, jak úžasně jsem vše připravila. Přetékající šuplíky plínkami, do štosu úhledně vyrovnané jednorázové ubrousky…

Já jsem měla vypočítanou i spotřebu na měsíc! Teď si trochu ťukám na hlavu, ale prostě to tak bylo. Hnízdila jsem. Maminky před porodem prostě dělají roztodivné věci. A jsem k sobě vcelku upřímná, nedělám si iluze, že přístě tomu bude jináč. Ale… o tu jednu tašku a o ty štosy ubrousků asi méně bude.

Je vám to povědomé?

Samozřejmě jsem to přehnala a nejenom s jednorázovými věcmi. Zjistila jsem, že nám stačí převážně bodýčka a dupačky. Čtvercovky na různé druhy skladů se svrchňáčky. Látkové ubrousky a dobrá nálada. Ta umyje, vypere a vyčistí dům úplně nejvíc. A to co chybí – nevadí. Člověk je vděčný za to co má.

Občas si říkám, kolik toho opravdu k životu potřebujeme a kolik nás (ne)vědomě ovlivňuje okolí – reklamy, letáky, společnost? Na kolik jsme na tom opravdu (ne)závislý? Jak moc jsme konzumní společnost?

Cítím se volná a lehká, když vyvětrám dům, starým věcem vdechnu nový život, nepotřebné pošlu tam, kde ho je potřeba. A když to začne zas trošku zasmrádat, prostě „vyvětrám“ a posuneme se zas kousek dál.

Důležité pro mne je, aby byl prostor pro to hlavní – pro naši rodinu.

Úplně nenápadně, doufám, že jste si toho vůbec nevšimli 😉 přejdu na možnosti, jak si ten vzduch vyčistit a jak si jednoduše vyrobit domácí vlhčené ubrousky.

Perlan

Role perlanu, lze zakoupit i nařezané ubrousky.

Perlan je velmi savá netkaná textilie za 100% viskózy. Zakoupíte ho v lékárně a jeho výhodou je, že se dá používat opakovaně. Přestože je jemný, tak je i velmi pevný. Jen ho vyperete s plenkami a hurá do dalšího kola :), dokud neodejde do věčných lovišť. A z toho vlastně ani výčitky mít nemusíte, protože je kompostovatelný.

Perlan zakoupený v lékarně je atestovaný pro přímý styk s pokožkou a potravinami. Když si z něj budete chtít vyrobit domácí vlhčené ubrousky, stačí jej nastříhat na požadovanou velikost, namočit, dát do vhodné krabičky/pytlíčku a je to! 🙂

A nemusí zůstat jen u toho, můžete ho používat i v domácnosti třeba jako utěrku.

(ne) Jednorázové separační plenky

Role jednorázových separaček.

Název jednorázové může být lehce zavádějící, protože některé jednorázové separační plenky lze prát a používat opakovaně. A tím myslím praní na 60°C a i sušení v sušičce na 80°C. Osobně mám výbornou zkušenost s:

  • viskózovými
  • celulózovými
  • a papírovými sepračkami.

Bambusové a PLA (kukuřičný polymer) se na opakované použití neosvědčily. Z bambusu vznikl po praní malý chuchvalec a PLA v sobě měly malé dírky, ale jako jednorázové nebo „rychlá pomoc“ se používat dají.

Separační plenky můžete nastříhat nebo jen natrhat a máte vystaráno. Jsou velmi tenké, lze je namočit přímo do vody nebo navlhčit ostřikovačem. I do malé krabičky na procházky a válety se jich vejde óoopravdu hodně:).

Bavlněné prostěradlo

Můžete sáhnout po novém prostěradle nevhodné velikosti nebo třeba po babiččině výbavě. Jooo… Ty staré věci a obzvlášť ty po babičce, umí žít opravdu dlouho. Sama jich mám doma spostu. Miluji je. Stále mi ji připomínají. Příběh, který žila a vyprávěla.

Pár už jich má v sobě díry, ale proč je vyhazovat, když mohou ještě dobře posloužit? Stačí je natrhat nebo nastříhat na obdélníčky.

Klasické plátno má tu vlastnost, že se třepí. Je vhodné ho obšít entlovacím (cik cak) stehem a máte vyhráno. Tuto péči vám mnohokréte vrátí.

Je to lehký materiál, který dobře schne a hodí se i do sušičky.

Froté ručníky nebo prostěradlo

A jestli nehovíte šicímu stroji nebo ho prostě a jednoduše doma nemáte, tak pak se vám osvědčí ubrousky z froté prostěradla nebo ručníků. Prostěradlo je zpravidla tenčí a lehčí, takže na výlety si jich budete moci s sebou uzmout více než těch ručníkových.

Froté má tu výhodu, že po vyprání pustí jen pár vláken a pak šmitec. Pokud vás ale láká krejčovský um, můžete si je obšít entlovacím nebo jiným začišťovacím stehem (např. overlockovým). Obšití barevnou nití z nich vykouzlí fungl nové krásky a vdechne jim nový život. Upcyklace je prostě prímová věc.

Prát je můžete na 60°C s plenkami a sušička je královsky nadýchá. Ubrousky z froté prostěradla budou zpravidla schnout rychleji než z ručníku, protože prostěradlo mívá menší gramáž než ručník.

Já jsem sáhla po bavlněném veluru (kojeneckém plyši) a balněném úpletu. Velur je ale jednoduše řešeno froté, které si zašlo ke kadeřníkovi, prostě a jednoduše má sestřižené kličky.

Vznikly krásné dvouvrstvé ubrousky, které potěší oko a zadeček taktéž. Lze je ušít jednoduše ze dvou stejně velkých obdelníků (ideálně se zaoblenými okraji). Jeden z úpletu, druhý z froté, přiložit je rubem k sobě a obšít entlovacím nebo overlockovým stehem a je hotovo.

Dvouvrstvý ubrousek. Jedna strana bavlněný úplet a druhá kojenecký plyš.

Ubrousky z plen

Máte doma staré plíny a už se nehodí do výbavy? Nebo už jsou natolik seprané, že málo sají? Nevadí. Natříhejte je, začistěte na šicím stroji zmiňovanými stehy a můžete vesele používat dál.

Ubrousky z bavlněných plen se při okrajích kroutí, ale u ubrousků to je jen kosmetická záležitost. Já jsem si jich našila pořádnou kupu a používala je i v šestinedělí na sešitou hráz místo toaletního papíru.

Ubrousky z ušité z plenek.

Látkové žínky

Název může být zavádějicí. Proto hned na začátek upřesním, co si pod látkovými žínkami představuji: Dvouvrstvé ubrousky, které lze nasadit na ruku. Dají se vyrobit ze čtvercových plínek. Můžete takto zrecykovat ty vysloužilejší;). Pokud chcete, aby na nich mycí prostředky více pěnily můžete zvolit froté nebo velur. Froté může být i z prostěradel, které už říkají „spánembohem“.

Žínka ušitá z balvněné čtvercové pleny.

Dobře poslouží i později, jako klasická žínka na cestování. Protože jsou dvouvrstvé, déle schnou.

Můžete si je doma vyrobit z froté prostěradla, čtvercových plínek nebo sáhnout po metráži a zakoupit si jednostranné froté, bavlněný (kojenecký plyš) nebo bambusový velur (bambusový aksamit).

A co do vody na mytí?

Na začátek stačí obyčejná voda. Pro miminka v šestinedělí je méně mnohdy více, a můžete v tom i pokračovat.

Časem lze do vody přidat koupelové oleje, např. Weledu, Medvínka, Saloos, Nobilis Thilia, čisté olivové mýdlo…. Dá se jich sehnat spousta.

Ale také nemusíte. Na citlivou pokožku nebo když se objeví začervenání (opruzení) si můžete udělat odvar z heřmánku nebo černého čaje.

Na závěr bych chtěla sdílet myšlenku… že každý jdeme svojí cestou, nezáleží v jakém výchozím bodě jsme, ale to, že jdeme. Každý z nás má jiný kus cesty před sebou a jiný za sebou. Je príma to sdílet.

Budu nesmírně vděčná, když do komentářů nasdílíte vaše zážitky, zkušenosti a nápady ze života. Mohou být ispirací dalším maminkám. Nebo je můžete napsat na zdenka@zdenkaruzova.cz.

Ubrouskům, upcyklaci a jednoduchosti zdar!

Vaše,

Jsem máma 2 dětí, která díky šití nachází cestu k vlastní soběstačnosti. Pomáhám maminkám začít s látkováním. Ukazuju jim, jak skrze tvoření a šití, mohou najít cestu k vlastní soběstačnosti a cítit se svobodné a nezávislé. Můj příběh si můžete přečíst zde.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.