Plenky a příčiny vyrážek u dětí

Stane se, že v dobré víře používáte látkové plenky, ale najednou se objeví vyrážka a co teď s tím?

Pokud se u dítěte objeví bezpříznaková vyrážka, doporučuji si jako první shrnout, zda nedošlo v poslední době ke změně v kosmetických prostředcích – olejíček, koupel, prášek na praní, mazání na prdelku apod. Dále pak, zda jste nezkoušeli novou potravinu, pokud už jste začali s příkrmy, např. bohatou na vit. C (u nás byla vyrážka po brokolici, ale je to opravdu individuální).

Že se jedná o výše zmíněné případy, zjistíte tak, že se dítě obvykle osype na různých částech těla, jednou bříško, sem tam pupíky po nožičkách apod. Plenky jako původce vyrážky lze tedy vyloučit.

Pokud se vám ale miminko osype čistě jen pod plenkou, je důvod zbystřit.

Intolerance plenky může nastat v moment, kdy je v plence flís, je to syntetický materiál.

Jedná se o 100% polyester, který nejčastěji způsobuje osypání a podráždění pokožky, pokud je s ní v přímém kontaktu. Proto je dobré při výběru plenek kouknout na složení a plenku s flísem vzít třeba jen jednu. K vyzkoušení jsou nejlepší flísové separační plenky, stojí pár korun nebo si je jednoduše lze vyrobit i doma (Vzor na výrobu naleznete v závěru článku ZDE).

A kde se s flísem nejčastěji setkáte?

Vyskytuje se v kapsových plenkách, samozřejmě flísové svrchňáčky jsou celé z flísu, také jako olemování gumiček na svrchních plenkách, může být i v AIO nebo SIO plenkách či rychloschnoucí savá jádra.

Kapsové plenky z mojí dílny s dotykovou vrstvou ze suedeclothu:

Flísové svrchní plenky vlastní výroby:

AIO plenky od Bobánku se savou flísovou vložkou :

SIO plenky s flísovým lemováním od Bambooliku:

Flís se také může schovávat pod jinými názvy a to:

mikroflís (microfleece) nebo suedecloth.

Možná vás teď napadá, proč se tedy flís používá, když jsou na něj reakce?

Protože je to skvělý funkční materiál, který má mnoho bonusů: je vodoodpudivý, rychle schne, lze prát na 60, je měkoučký, prodyšný, v případě potřeby ho lze i přežehlit a pořád vytváří méně odpadu něž jednorázová plenka. Takže palec nahoru.

S nadsázkou řečeno, je to syntetický analog merina, ale nevyžaduje lanolizaci a je finančně dostupnější.

Jak jsem se zmínila výše, flís je potřeba nejdříve vyzkoušet. Jsou ale období, kdy je vhodné se zkoušením počkat, a to:

  1. Pokud jste v období šestinedělí, cca do 4 týdnů věku novorozence, dochází ke změně pokožky. Miminko se takzvaně vylupuje z kůžičky, vypadá to, jako když se loupete po spálení, nicméně pokožka není červená. Když budete kůžičku hodně promazávat, možná to ani nepostřehnete.

    Důvodem „vyloupávání“ je změna prostředí z mokrého na suché, pobyt ve vodním prostředí v bříšku vyžadoval jiné podmínky, proto se kůže mění. V tomto období je kůže citlivá a flís je lepší vyzkoušet až poté.
  2. Pokud už se nějaká vyrážka objevila, tak určitě počkejte, až se miminko zhojí, aby se situace nezhoršila.
  3. Když miminku rostou zoubky, může se objevit agresivní stolička. V tento moment je také vhodné počkat.

Kapitolou sama pro sebe jsou plenky z druhé ruky. Pokud znáte jejich původní majitele je to vždy lepší, např. když děti dědí plenky po sobě nebo obecně v rodině. Když se objeví vyrážka je dobré si projít body zmíněné výše – příkrmy, kosmetiku, vyloupávání z pokožky, rostoucí zoubky nebo flís v plence.

Pokud všechny potenciální příčiny vyloučíte. Důvodem vyrážky mohou být zanesené plenky bakteriemi nebo usazeninami z praní. K tomu dochází v důsledku špatné prací rutiny.

V tomto případě doporučuji postup níže:

Plenky vyčistit od případných usazenin kyselinou citronovou (návod naleznete ZDE), vyprat na maximální povolenou teplotu, klidně i silnějším práškem nebo ještě lépe desinfekcí a plenky pak 2x vymáchat ve vodě a pokud to lze, tak i přežehlit.

Když bude mít plenka nečitelný nebo ustřižený štítek s údržbou, tak plenku raději nežehlete a důležité info – PUL se žehlit nesmí, zničil by se a vlněné plenky lze žehlit jen na nízkou teplotu.

Moje zkušenost je taková, že dcerka mohla být obalená flísem od hlavy až k patě a nic jí nevadilo. Syn byl zase naopak velmi citlivý, reagoval vyrážkou na jídla, nesnesl delší pobyt v mokré plence, jinak bylo zle. Podědil plenky po dcerce, které byly dobře udržované a nebyly zanesené, ale v průběhu času jsme z nich (spíše preventivně) vyřadili většinu flísu, našila jsem plenky jen s přírodní dotykovou vrstvou.

Nakonec jsme preferovali bezplenkovku, protože syn plenky obecně dost nesnášel, co šlo, to sundal, v kombinaci s jednorázovými a látkovými plenkami na noc a výlety.

Když to shrnu a podtrhnu, pro citlivé/ekzematické děti jsou vhodné čistě přírodní materiály a časté přebalování a důsledná prací rutina (prát plenky každé 2 – 3 dny na 60 stupňů, pokud lze, tak přežehlit nebo vysušičkovat, používat prášky na citlivou pokožku, jednou za čas protáhnout desinfekcí, ale pak pořádně vymáchat).

Když se objeví vyrážka, nechat miminko i bez plenky jen na nepromokavé podložce vypodložené třeba savou vrstvou, ať k vyrážce může vzduch. Čistit zadeček čistou vodou, odvarem z heřmánku nebo černého čaje.

Důležité je nikdy vyrážku nepodcenit, pokud by se objevila například plenková dermatitida (ta se vyskytuje sice častěji v jednorázových plenkách ale i tak) nebo atopický ekzém, tak je určitě potřeba navštívit pediatra.

Na závěr vás potěším, dnes lze v čistě přírodním provedení sehnat velkou část plen – AIO plenky, SIO, dokonce i kapsáčky! Navíc, tyto plenky jsou mnohem víc ekofriendly než pleny s flísem. Takže si můžete poklepat na ramena, že jste udělali i něco navíc pro přírodu;

Jak může vypadat AIO plenka, kde je celá vnitřní část jen z přírodních materiálů:

Loučím se s vámi a ať vás látkování baví.

Jsem máma 2 dětí, která díky šití nachází cestu k vlastní soběstačnosti. Jsem autorkou e-booků "Jak látkovat miminko" a "Jak ušít látkové vložky obrácenou metodou" . Pomáhám maminkám začít s látkováním. Ukazuju jim, jak skrze tvoření a šití, mohou najít cestu k vlastní soběstačnosti a cítit se svobodné a nezávislé. Můj příběh si můžete přečíst zde.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.