K čemu slouží separační plenky

CO JSOU ZAČ?

Setkáte se s nimi také pod názvem separační vložka nebo vkládačka. Jsou to zdánlivě „obyčejné“ obdélníky, malí nenápadní pomocníci.

Na začátek je taky důležité říci, že nejsou nutnou součástí výbavy – jde to i bez nich 🙂. Takže je čistě na vás, zda je chcete používat.

Následující řádky vám mohou pomoci se rozhodnout, zda si je pořídíte:

  1. Usnadňují uskladněnípraní látkových plenek, ty v sobě nemají hrubé nečistoty a prodlužuje se tak životnost plenky.
  2. Separují neboli oddělují tuhou část stoličky od tekuté. Výsledkem pak je pouze mokrá plenka (savá část).
  3. Mohou odvádět vlhkost od dětského zadečku. Děťátko pak má pocit suché plenky i ve vlhku. Úmyslně píšu mohou, protože tuto vlastnost nemají všechny.
  4. Mohou řešit zdravotní problémy – vyrážky, ekzémy.

S JAKÝMI DRUHY SE MŮŽETE SETKAT?

V základu se dělí do dvou skupin, jednorázové a látkové separační plenky:

1. JEDNORÁZOVÉ SEPARAČNÍ PLENKY

Jak už napovídá název, měly by být jednorázové, ale název je trošku klamavý. Není tomu totiž vždy pravda, čímž mají ve výsledku bod k dobru :).

Tyto separační plenky mají primárně funkci oddělit stoličku. Funkci odvodu vlhkosti mají jen částečnou, to znamená, že pokud je plenka trošku počůraná, tak izolují a pokud je hodně mokrá tak už málo nebo vůbec.

Jednorázové separační plenky se dělí podle materiálu, z kterého jsou vyrobeny:

a) Bambusové separační plenky:

Jsou velmi hebounké, často se přirovnávají k hedvábí. Strukturou jsou dost silné, přesto tenounké, tvárné, až trošku kluzké. Jsou vhodné pro novorozence, dobře udrží řídkou stoličku tzv. vaječinku. Bohužel nejsou pratelné. 100% biologicky odbouratelné.

b) Viskózové separační plenky:

Jsou též velmi hebké, s tím rozdílem, že dobře drží tvar i přestože jsou tenké. Doporučují se pro tužší stolici, to znamená po zahájení příkrmů. My jsme je ale používali hned po narození a také v případě průjmů. Nestalo se, že by tuhá část stoličky protékala. Výhodou je, že jsou pratelné, dají se sušit v sušičce a 100% biologicky odbouratelné.

c) Papírové separační plenky

Jedná se o tvrdší materiál, který je na dotek hladký a dobře drží tvar. Jsou vhodné od narození. Působí to trochu paradoxně, ale jsou pratelné a dají se sušit v sušičce. S biologickou odbouratelností to je dle výrobce, může být do nich přidáno malé množství polyesteru kvůli vyšší pevnosti.

d) PLA separační plenky

Jsou vyrobeny z kukuřičného polymeru, dobře drží tvar a jsou velmi hebké, připomínají rýžový papír. V případě pratelnosti je potřeba se podívat na doporučení výrobce. Praní v praxi u nás skončilo s drobnými dírkami, nedaly by se znovu použít jako separační plenka, ale jako ubrousek rozhodně ano. Lze je kompostovat, jsou 100% odbouratelné.

e) Celulózové separační plenky

Dají se přirovnat hebkým papírovým kuchyňským ubrouskům. Mají nejpevnější strukturu ze všech a výborně drží tvar. Jsou bytelné, po vyprání i sušení v sušičce vypadají téměř netknutě. Jsou velmi silné a proto bezpečně zachytí vaječinku novorozenců. Černý puntík bych jim dala za jejich biologickou odbouratelnost, bývá uváděna 80 – 100%.

Testovací sadu výše zmíněných separačních plenek si můžete osobně vyzkoušet a objednat přímo ZDE>>>.

PÉČE O PLENKY: Jednorázové pratelné můžete prát v běžných prostředcích, domácím prášku i mýdlovém slizu. Po usušení je lze i přežehlit. Zvládnout cca 4 – 5 vyprání. Lehce potrhané mohou sloužit i jako vlhčené ubrousky.

Pozn.: Doporučuji (i přes doporučení výrobce) nevyhazovat jednorázové separačky do toalety vyvarovala. Můžete mít dobrý stav odpadu, ale ony se nerozkládají se okamžitě, mohou způsobit neplechu někde „po cestě“ nebo pak v čističce.

2. LÁTKOVÉ SEPARAČNÍ PLENKY

a) Flísové separační plenky

Jsou vyrobeny ze 100% polyesteru. Tyto plenky jsou pratelné a poslouží vám po celé látkovací období. Jejich velkou výhodou je, že mají jak separační i izolační funkci (odvádějí vlhkost od zadečku).

flísová separační plenky

Protože je flís syntetický materiál a nemusí jej každé miminko dobře snášet. Nesnášenlivost se projevuje drobným osypáním zadečku. Nestává se to často, ale je to velmi důležitý fakt ke zmínění

Na začátek je vhodné si jich do výbavy pořídit jen pár kouskůvyzkoušet je, zda vám budou vyhovovat. Je to jediná cesta, jak zjistit, zda jsou pro vás ty pravé.

A co když pro vás nebudou ty pravé?

Vyčkejte, tolerance může nastat až kolem 4. – 6. měsíce věku. Někteří výrobci je dokonce doporučují až od této věkové hranice. Nespěchejte a dejte jim druhou šanci.

Flísové separační plenky se dají jednoduše vyrobit i doma. Stačí vám nůžky a flís. Nepotřebujete šicí stroj, protože látka se netřepí.

K výrobě lze použít deku, nevyužitou mikinu nebo flís můžete zakoupit v jakékoliv prodejně s látkami. Je dobré ohlídat, aby měl certifikát pro děti do 3. let.

Velmi dobré zkušenosti mám s flísem na Unuu. Jejich jednobarevný fleece je trošku silnější než potištěný, ale oba dobrě plní záměr.

Vzor na flísovou separační plenku máte k dispozici ZDE:

Střih si 2x vytiskněte a ve středové (přerušovaná čára) části slepte. Stačí už jen obkreslit na látku, vystřihnout a separačka je hotová.

PÉČE O PLENKY: Flísové separační plenky lze prát až na 60°C a sušit v sušičce. Žehlení nevyžadují, je na vás, zda ho preferujete.

Na praní lze použít komerční výrobky nebo domácí prášek (bez mýdla nebo jen trošku). Neperte je ale v mýdlovém slizu, obalí je a budou tuhé a zalepené.

b) Merinové separační plenky

Merino vlna má skvělé vlastnostiodvádí vlhkost a izoluje, přestože je mokrá, máte v ní pocit sucha. Navíc, velmi rychle schne.

Merino je přírodní materiál, 100% zerowaste. Dá se sehnat i v biokvalitě. Doporučuji dát přednost vlně s certifikátem GOTS. Proč? Odpověď najdete v článku „Co je mulesing – free vlna? Aneb, proč kupovat vlnu bez krve“.

Merino separační plenka

A protože se s merinovými separačkami na trhu prakticky nesetkáte (prozatím, co není, může být :)). Návod, jak si vyrobit doma, naleznete ZDE>>>.

Ve velmi vzácných případech se může stát, že vlna bude „kousat“. A proč tomu tak je? Buď je to způsobeno drobnými úlomky „chlupů“ z výroby, které se po pár vypráních samy odstraní. Druhou možností je citlivost pokožky, ta bohužel nezmizí. Proto se k výrobě používá co nejjemnější merino.

Jemnost materiálu poznáte podle hodnoty mikronů (micrometrů). Velmi jemná merina jsou např. 16,5 mikron – 18,0 mikronů.

Při používání merinových separačních plenek není potřeba lanolizace, je žádoucí, aby protékaly..

PÉČE O PLENKY: Merino vlna potřebuje jemnou péči, šetrné prací prostředek, které je vhodné pro vlnu a hedvábí, neměly by obsahovat enzymy. Prací prostředky nemusí být drahé, může to být obyčejné přírodní rostlinné mýdlo bez chemie. Lze je finálně přežehlit na jemný stupeň.

Samotné praní je dobré provádět dle doporučení výrobce. Vlna se pere na jemné programy (do 40°C) nebo ručně. Vlna nemá ráda teploty nad 40 a střídání teplot, pak plstnatí. Stačí jen lehké ždímání (jen pomačkat), prodlužuje to vlně životnost.

c) Hedvábné separační plenky

Hedvábné separační plenky jsou velkou vzácností na trhu. Můžete se s nimi setkat např. u výrobce Šijem dětem. Používají se především pro citlivé jedince trpící ekzémy.

Kukla bource morušového.

Hedvábí má léčivé účinky, protože obsahuje zbytky olejů. Je tedy přirozeně hypoalergenní. Další pozitivní vlastnosti hedvábí jsou, že v létě chladí a v zimě hřeje, také je velmi pevné a zároveň jemné. Nechutná molům, pro další generace zůstanou netknuté.

Hedvábná separační plenka

Proces výroby hedvábí je náročný a tomu odpovídá i jejich pořizovací cena. Ta se dá výrazně snížit, když si je vyrobíte doma. Návod na výroby naleznete v článku ZDE>>>.

PÉČE O PLENKY: Hedvábí je úžasné svými vlastnostmi, ale náročnější na údržbu. Plenky perte v šetrných pracích prostředcích dle doporučení výrobce (ručně nebo na jemný program). Hedvábí velmi rychle schne, poté ho můžete ještě vyžehlit na jemný stupeň. Neskládejte je, ale ponechte v komínku, hedvábí je citlivé na přehyby, které na něm po delší době zůstávají.

JAKOU VELIKOST SEPARAČNÍCH PLENEK ZVOLIT?

Jistojistě jste si všimla, že jeden druh plenek zakoupíte od různých výrobců v různých velikostí.

Jednorázové separační plenky mají velikost danou výrobcem. Důležité je, aby plenky pokryly co největší plochu samotné plenky. Když zvolíte větší rozměr, můžete je založit nebo rozpůlit a z jedné vytvořit dvě. Půlení se často praktikuje u novorozených miminek, kterým půlka bohatě stačí a počet kusů v balení se tak zdvojnásobí.

Velikost látkových separačních plenek se nejčastěji pohybuje na šířku okolo 10 – 14 cm a na délku cca 30 cm. Nám nejvíce vyhovovaly rozměry cca 14 x 30 cm. Volba větších rozměrů má tu výhodu, že déle vydrží, vyčnívající okraje lze zahnout a pokryjí/ochrání celou část plenky. Ideální rozměr zjistíte tak, že si změříte délku a šířku plenek, které máte ve výbavě.

Přeji ať se při výběru trefíte do černého :)!

S úsměvem na rtu,

Vaše,

Jsem máma 2 dětí, která díky šití nachází cestu k vlastní soběstačnosti. Pomáhám maminkám začít s látkováním. Ukazuju jim, jak skrze tvoření a šití, mohou najít cestu k vlastní soběstačnosti a cítit se svobodné a nezávislé. Můj příběh si můžete přečíst zde.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.