Co je mulesing-free vlna? Aneb proč kupovat vlnu bez krve.

Vybírám látku na separační plenky. Přeji si vyzkoušet vlnu. Vlněné separační plenky se totiž běžně nevyrábí. Vlna je úžasná svými vlastnostmi, zerowaste a i přes náročnější péči, (která až tak vlastně náročná není), stojí za to.

Když jsem našla metráž o vhodné jemnosti, gramáži i barvě. Objevil se mi v hlavě velký otazník u označení „mulesing-free“. Vůbec jsem neměla ponětí, co znamená, přestože jsem jeden semestr dobrovolně věnovala chovu ovcí.

Když jsem byla malá, babička s dědou chovali ovce. Měli jsme vlastní vlnu. Pytle vlny. A my se sestrou zábavu, kdo si první pohladí (chytne) čerstvá jehňátka.

Jen tak pro zajímavost: ovčácká hůl nesloužila k opírání ovčáka. To byla její druhotná funkce, sloužila primárně k chytání hbitých ovcí.

A ty ponožky na zimu! Občas se srazily o jednu, dvě velikosti, tak jsem po sestře dědila hned. Pravda, trošku kousaly, nebyly to merino ovce, ale byly chované a opečovávané, co to jen šlo. Ještě mám pár klubíček schovaných doma. Jsou velkou vzácností, pokladnicí vzpomínek.

Obřezání kůže a amputace zaživa

Byla jsem znechucena, když jsem zjistila, že se jedná o zákrok, při kterém je ovci amputován ocas a obřezána kůže okolo konečníku. Proč jsem o tom nikdy předtím neslyšela?

Mulesing je výhradou australských farmářů a Austrálie samotné, která je jedním z největších dodavatelů ovčí vlny.

Mulesing měl být v Austrálii plošně zakázán roku 2010. Bohužel se jej nepovedlo prosadit. Úřady alespoň doporučují používat během zákroku analgetika.

Proč se mulesing provádí?

Merino je druh ovce s velmi kvalitní a hustou vlnou. Těchto kvalit se dosáhlo šlechtěním, mají totiž zvrásněnou kůži a tak na nich roste velké množství vlny, která se ostříhá jednou nebo dvakrát za rok.

Původem toto plemeno pochází ze Španělska, kde si ho velmi dlouho střežili. Za hranice země se dostalo až po roce 1800.

Pojídány zaživa.

Merino není vhodné do teplých australských klimatických podmínek. Ovce během parných letních dnů mohou i zkolabovat.

Bohužel zvrásnění a záhyby na kůži sebou nesou negativa, drží se v ní vlhkost. Nejrizikovější je oblast pod ocasem. Ta v kombinaci s hustým kožíškem potřísněným od výkalů láká mouchy, které do ní nakladou vajíčka a ovce je de facto pojídána zaživa.

John WH Mules zjistil, že když se ovci amputuje většina ocasu a obřeže kůže kolem konečníku, na zjizvené kůži už neroste vlna. Vznikla tak domněnka, že obřezání sníží riziko napadení flystrike, která může být pro ovce smrtelná.

Tento postup byl oficiálně schválen roku 1930 a stále je australskou výsadou. Ovce jsou položeny do kolébky na záda, zafixují se jim nohy a provede se obřezání. Velmi často se tak děje bez umrtvení, zaživa. Další variantou je zasvorkování, kdy vlivem tlaku dochází k odumření tkáně, která sama odpadne. Oba tyto postupy jsou velmi drastické a bolestivé.

Brutální a neefektivní praktika

Paradoxem je, že pro ovce může být smrtelný samotný zákrok. Zahojený holý zadek nemusí ovci ochránit před flystrike. Mouchy mohou napadnout i jiná místa na těle.

K prevenci může docházet humánnějšími způsoby jako je pravidelná hygiena a stříhání vlny v oblasti konečníku, používání insekticidů nebo přírodních olejů (tea tree), které odpuzují mouchy.

Co je zárukou vlny bez krve?

Jak mít jistotu a čisté svědomí, že kupujete vlnu, která byla ekologicky zpracována a ovečky během stříhání vesele vrtěly ocásky?

Dejte přednost vlně s označením mulesing – free nebo certifikátem GOTS (Global Organic Textile Standard).

GOTS Certifikace je udělována chovatelům, kteří neprovádí mulesing. Je zárukou ekologického chovu, čisté výroby a zpracování materiálu s ohledem na etické a důstojné podmínky zaměstnanců. A v neposlední řadě, materiály s certifikátem GOTS jsou vhodné pro děti do 3 let.

Miluju vlnu a záleží mi na tom, jak byly ovečky chovány. Po zjištění, co mulesing je, jsem změnila filozofii a nakupuji vlnu jen od „šťastných“ oveček. U vlny neznámého původu je pro mne kompromisem nákup z druhé ruky.

Pevně věřím, že uvědomělým nákupem vlny může tato drastická a metoda najít svého konce.

Děkuji za přečtení.

PS: Respektuji autorská práva a sílu žaludku chtít vidět dokumentaci této metody. Fotky, jak se mulesing provádí, naleznete ve zdrojích níže.

Zdroje:

https://www.peta.org.au/issues/clothing/cruelty-wool/mulesing-barbaric-unnecessary-cruelty/#main_content

http://www.bio-info.cz/zijte-bio/mulesing-proc-chtit-vlnu-bez-krve

http://www.amwa.cz/clanky/amwa-organic-vyrobky/co-zarucuje-biotextilni-certifikat-gots-

http://www.nila.cz/blog/archiv/archiv-fashion/dil-9-vse-co-potrebujete-vedet-o-svem-pristim-vlnenem-svetru/

Jsem máma 2 dětí, která díky šití nachází cestu k vlastní soběstačnosti. Pomáhám maminkám začít s látkováním. Ukazuju jim, jak skrze tvoření a šití, mohou najít cestu k vlastní soběstačnosti a cítit se svobodné a nezávislé. Můj příběh si můžete přečíst zde.
Komentáře
  1. Hanka napsal:

    Dekuju za inspirativni stranky o latkovani, jen k tomu mulesingu bych rada poznamenala, ze treba vsem novozelandskym merino ovcim je ocas odstranovan tez….budto rozzhavenym zelezem nebo nasazenim gumoveho krouzku, ktery zaruci postupne odumreni tkane – „pouze“ o nekolik obratlu niz. Takze jiste zasluzne pidit se po mulesig-free certifikatech, ale je to jen tak o krucek, no.
    Latkovani zdar!

    • Zdeňka Růžová Kučeravá napsal:

      Vám též vřelé díky za přínosný komentář a rozšíření článku o důležité informace. Každý malý krůček, je cesta vpřed :).

  2. Marie napsal:

    Prosim mate tip na firmy v Cesku,ktere siji,vyrabi z mulesing free merina nebo z nejake eticke/ekologicke vlny nejlepe z regionalni?

    Zdravi
    Marie

    • Zdeňka Růžová Kučeravá napsal:

      Krásný den, výrobce jako takového přímo ne, ale mohu vřele doporučit e-shop http://www.sijemdetem.cz, mají k dispozici vlnu od českých výrobců a jsou velmi vstřícní na komunikaci. U konkrétních výrobků je uvedeno jakou mají certifikaci a zda jsou mulesing free. Dále mohu doporučit e-shop: https://www.zkusmerino.cz/zkus-metraz. Kde prodávají finské, německé a české merino, převážně mulesing free. Posílám vřelé pozdravy. Zdenka.

  3. Veronika napsal:

    Krásný dobrý den,paní Zdeňko,
    děkuji za váš článek o mulesing free merino vlně, toto by si měl opravdu každý přečíst.
    Nevíte náhodou,jakou merino vlnu používá česká značka Moira?Zda má certifikaci GOTS? Na jejich stránkách se to nedá dohledat. Za odpověď velmi děkuji,přeji hodně zdraví.
    Veronika.

    .

    • Zdeňka Růžová Kučeravá napsal:

      Krásný den i Vám Veroniko, Moira žádné informace ohledně druhu certifikace vlny neuvádí, takže těžko říct, zda je mulesing free nebo ne. V tomto případě bych doporučila se s dotazem obrátit přímo na výrobce. S pozdravem, Zdenka.

  4. Veronika napsal:

    Děkuji,napsala jsem jim dotaz ohledně certifikátu,tak uvidím,zda odpoví. S pozdravem Veronika.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.