Aby PUL vydržel, co nejdéle

Pamatuji si, jako by to bylo včera, když jsem vymýšlela etikety na první plenky. Můj začátek cesty byl krkolomný, byla jsem amatér. Ale, kdo uměl vše na poprvé, ať první hodí plenkou :).

Slovně jsem vypisovala veškeré potřebné informace. Postupně jsem nabývala dojmu, že to nebude etiketa, ale spíše celý obal:).

Netrvalo dlouho a zařadila jsem do skupiny uživatelů chráněné známky Sotex Ginetex. Výběr jednotlivých znaků je bohatý, ale i tak nesdělí vše. Především ne o PULu.

Když na mne vykouknul první příspěvek ve skupině o látkových plenkách na facebooku, poradila jsem. Když vykouknul druhý, třetí a další. Bylo mi smutno a začalo mi docházet, že tyto informace nejsou běžnou součástí produktu.

Látkování je cesta a je príma, když se po ní dá dlouho jít v jedněch botech. Plenky, které vydrží i pro další ratolesti už jen vzpomínkou vykouzlí úsměv. Tak jsem se rozhodla pro vás napsat článek, jak s PULem zacházet a čemu se vyhnout.

U PULu jsou zásadní 2 věci:

  1. Teplota
  2. Mechanické namáhání

TEPLOTA

PUL je velmi citlivý materiál na teplo. Vysoké teploty způsobí popraskání laminace. Na etiketě se dočtete, že se nemá žehlit. Poté, jak jej sušit, zda může do sušičky nebo ne. Pokud ano, obvykle to bývá 60°C (šetrné sušení).

Velmi často je u produktů na e-shopech uvedeno (ale nebývá už na etiketě), že se nesmí sušit na topení. Dochází k popraskání laminace a mohou vypadávat i nalisované patentky nebo může povolit látka okolo. Je to bohužel nevratý proces:(. Neexistují žádné impregnace, které by zajistily „oživení“ PULu.

Povolený materiál okolo pantků zapínání plenky po pravidelném sušení na topení.

Co už není uvedeno zpravidla nikde a obvykle na to přijdete vlastní zkušeností, je „ostatní“ vystavování vysokým teplotám. To znamená sušení na prudkém slunci v létě. Aby PUL zůstal dlouho funkční je lepší dát plenky do stínu nebo je pověsit „mezi“ prádlo, aby na ně šlo méně slunce.

Pokud používáte bavlněné plenky a perete je na 90°C. Ohlídejte si, že mezi nimi nejsou žádné PULky. Takto je u nás doma otestoval manžel:) (občas je prostě super, když v tom nejedete samy:)) a bylo to trošku záludné, protože začaly protékat až po měsíci.

Vyprání na vysokou teplotu se neprojeví hned a nemusíte na to ani přijít, když budou schované v hromadě ostatního prádla. Poznáte to tak, že začnou protékat po celé ploše. Jako prevence můžete dobře posloužit samostatný kbelík pro praní na 90°C.

Popraskaný PUL, nemusí být na první pohled vidět. Nejlépe je otestujete pod tekoucí vodou, kterou by měly v sobě udržet.

Popraskaná laminace není vidět, lze vidět až po natažení materiálu na obrázku níže.
Popraskaná laminace viditelná po natažení materiálu.
Neponičený PUL po natažení.

MECHANICKÉ NAMÁHÁNÍ

Z dobré vůle, aby plenky vydržely co nejdéle, jsem zezačátku svrchňáčky prala jen v ruce. Moc dlouho mi to nevydrželo. Ve finále to bylo štěstí v neštěstí. Po nějaké době jsem zjistila, že PUL se nemá ždímat. Takové to klasické točení, aby zbylo vody v materiálu co nejméně, zná asi každá poctivá pradlenka:).

Ždímání – točení způsobuje potrhání laminace. Zprvu se projevuje jen na nějakých místech, obvykle okolo nožiček.

Pokud plenky chcete prát v ruce nebo jste zrovna na dovolené a nemáte pračku. Zvolte ždímání způsobem lehkého pomačkaní a vyklepání. Plenky vám určitě poděkují dlouhou službou.

Dalšími činiteli, které už neovlivníte nebo nezpůsobí vyloženě poničení laminace, jsou:

  1. Stáří materiálu
  2. Prací prostředky

STÁŘÍ MATERIÁLU

PUL je materiál, který stárne. Je tedy vhodné kupovat nové plenky nebo bazarové za pár korun, u kterých vás nebude mrzet, že dříve doslouží. U bazarových plenek je skvělé vědět, jak moc byly používané a jak jsou staré.

Může se stát, že plenky ležely na skladě déle nebo že vstupní materiál měl vadu.

Pokud vám plenky začnou protékat a nic z výše zmíněného nepatří do vašeho příběhu. Může to být stářím nebo vadou materiálu a je dobré obrátit se na výrobce a zkusit výrobek reklamovat.

Výrobci plenek jsou ve velké míře maminky, které plenky vymyslely na základě vlastní zkušenosti a osudy ostatních maminek jim nejsou jedno. Věřím, že vám rády vyjdou vstříc.

Možná je ještě dobré podotkout, že do plenek v záruce smí „sahat“ pouze výrobce. Pokud by je zkoušel opravit někdo jiný, nelze uplatnit nárok na reklamaci.

PRACÍ PROSTŘEDKY

Mýdlový sliz. Můj velký kámoš. Alchymie, s kterou ráda čaruji, ale na syntetické materiály se nehodí. Zalepí flísové separačky a sníží prodyšnost PULu, úplně ho nezalepí, ale plenky jsou jakoby ulepené po vyprání. Než ho začnete používat, koukněte, zda jej váš výrobce plenek doporučuje.

A pokud se chcete o plenkách a nejen PULu dovědět více. Připravila jsem pro eBook Průvodce světem látkování, který je pro vás k dispozici zdarma ZDE>>>

To je z mé strany vše. Máte podobné nebo i jiné zkušenosti?

Neváhejte a podělte se o ně v komentářích nebo mi napiště na zdenka@zdenkaruzova.cz.

Moc vás zdravím, ať PUL drží! 🙂

Jsem máma 2 dětí, která díky šití nachází cestu k vlastní soběstačnosti. Jsem autorkou e-booků "Jak látkovat miminko" a "Jak ušít látkové vložky obrácenou metodou" . Pomáhám maminkám začít s látkováním. Ukazuju jim, jak skrze tvoření a šití, mohou najít cestu k vlastní soběstačnosti a cítit se svobodné a nezávislé. Můj příběh si můžete přečíst zde.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.