Plenky lze zapínat celkem 4 způsoby: na suchý zip, na patentky, snappi sponku nebo je zavazovat, poslední způsob je nejméně častý.
Dalo by se říci, že existuje ještě pátý způsob, tím ale není zapínání, nýbrž navlékání plenek, jedná se o plenky natahovací.
Pojďme se podívat na jednotlivé způsoby a jejich využití:
1) Suchý zip: Je to bezkonkurenčně nejrychlejší způsob zapínání, díky tomu i velmi oblíbený a plenku utáhnete přesně tak, jak potřebujete. Na obrázku níže vidíte kalhotkovou plenku z mé dílny se zapínáním na suchý zip.
Protože se do suchého zipy při praní rády zachytávají jiné materiály, popřípadě nečistoty, na plenkách se to řeší tak, že mají na vnitřní straně přišitý protisuch (vyjímečně výrobci prodávají samostatně), do kterého se plenky suchý zip na praní zapne.
Pro koho je suchý zip vhodný: pro miminka, která „zdrhají“ při přebalování a pro maminky, které potřebují mít rychle přebaleno.
Pro koho je suchý zip nevhodný: pro miminka, kterým otlačuje bříško. Jako prevence proti tomu se mi osvědčilo používat plenky, které mají našitý suchý zip dále od okraje (minimálně 0,5 cm). Dále pro rozené „nudisty“, kteří jsou ze všeho nejradši nahatí a hravě suchý zip rozepnou, zde jsou nejlepším řešením plenky natahovací. Těm, kterým suchý zip simuluje pásek kolem pasu a je pro ně příliš pevný, tak pro tyto děti je super řešením kombinace suchý zip na bocích a suedecloth na bříšku, jak vidíte na obrázcích níže.
Typy plenek se suchým zipem: tvarované plenky, kalhotkové plenky, kapsáčky, svchní kalhotky, SIO a AIO plenky.
2) Patentky (cvočky): Jejich výhodou je, že nikde netlačí, ale zapínání trvá o trošku déle než u suchého zipu. Zapínání může být tvořeno 1 nebo 2 řadami patentek. U svrchních kalhotek se nám více osvědčilo zapínání na 2 řady, plenky lépe držely. Mají trošku menší variabilitu šíře plenky než suchý zip, protože jsou umístěny bodově. Níže na obrázku vidíte svrchní plenku se zapínáním na patentky.
Pro koho jsou patentky vhodné: Pro maminky a děti, kterým nevadí delší doba zapínání. Pro děti, které se umí svléknout ze suchého zipu, patentky jsou náročnější na rozepnutí. Pro miminka, kterým suchý zip nevyhovuje – odírá je nebo vytváří moc pevný pás.
Pro koho jsou patentky nevhodné: Pro děti, které potřebují být rychle přebalené.
Typy plenek s patentky: kalhotkové plenky, kapsáčky, svrchní plenky, SIO a AIO.
3) Snappi sponka: Je silikonová pomůcka na zapínání plenek (viz obrázek níže), má celkem 3 konce s malými zoubky, které se zachytí do plenky a ta pak hezky drží na těle. Používá se na zapínání jen savých plenek, které nemají nebo nemohou mít zapínání, protože se upravují do skladů nebo jiným způsobem překládají.
Jsou to tyto plenky: chobotové plenky, tvarované plenky, klasické čtvercové a vícevrstvé čtvercové pleny (na obrázku níže složená do skladu).
Pro koho je snappi sponka vhodná: pro ty které chtějí skládat plenky do skladů a různě kombinovat savé systémy. Pro maminky, které milují čtvercové plenky.
Pro koho je snappi sponka nevhodná: pro miminka, která „utíkají“ z přebalovacího pultu. Přebalení do skladu a svrchní plenky chvilku trvá. Pro ty, kteří preferují AIO a SIO plenky.
4) Zavazování: Je celkem netradiční způsob zapínání plenek a stává se čím dál méně častým. Setkat se s ním můžete u savých jader tvarovaných plenek, dále u vlňáčků ze zahraniční výroby nebo poté u plenek čistě domácí výroby. Na obrázku níže vidíte nejznámějšího výrobce natahovacích plen Disana.
Zavazování má tu výhodu, že si plenku dotáhnete přesně jak potřebujete, podobně jako suchý zip, ale nevytváří tak pevný pás. Ovšem než vyšvihnete mašli, tak to trvá o chlup déle než zapnutí suchého zipu. Pokud jsou celé plenky jen z přírodních materiálů, tak jsou i zerowaste, protože nemají žádné plastové cvočky, ani suchý zip.
Pro koho je zavazovací systém vhodný: Pro ty, kteří preferují čistě přírodní plenky a chtějí minimalizovat plastový odpad, navíc tyto plenky se dají jednoduše ušít doma. Také pro maminky, které rády kombinují plenkové systémy. Pro děti, kterým nevyhovují suché zipy nebo patentky. Pro klidná miminka, která hezky leží při přebalování.
Pro koho je zavacovací systém nevhodný: Pry ty, kteří preferují jednoduchý způsob přebalování v podobě AIO a SIO plenek. Pokud vám dítě utíká nebo je při přebalování neklidné, špatně se pak zavazování dotahuje, plenka může být moc nebo málo utažená. Plenku prakticky nelze uvázat ve stoje.
Plenky se zavazovacím systémem: tvarované plenky a vlňáčky.
5) Natahovací plenky: Poslední variantou zapínání je, že plenka zapínání nemá, protože se pouze natahuje. Na obrázku vidíte natahovací svrchní vlněné plenky.
Pro koho jsou natahovací plenky vhodné: V zásadě pro chodící děti, které neposedí nebo spíše nepoleží a při přebalování jsou všude jen ne na přebalovacím pultu. Také pro maminky, které se po jednom přebalení cítí jako kdyby uběhly maraton. A v neposlední řadě pro všechny malé šikulky, které všechna zapínání rozepnou 🙂
Pro koho jsou natahovací plenky nevhodné: Pro malá miminka, která ještě neovládají svá tělíčka. Natáhnout na ně natahovací plenky je někdy náročnější než ostatní zapínání a zbytečně se tak prohýbají v zádech.
Tento střih se používá u svrchních plenek a samostatných savých částí.
Ať vám plenky hezky drží! 🙂