Jak pečovat o látkové pleny

Šikovné uskladnění a umístění praktických pomocníků v domácnosti Vám může ušetřit čas a zjednodušit práci.

1) SKLADOVÁNÍ POUŽITÝCH PLEN:

Pokud budete miminko přebalovat jinde, než plánujete skladovat použité plenky na praní (např. přebalovat budete v ložnici a plenky skladovat v koupeně), tak je vhodné si na přebalovací místo pořídit kyblík nebo pytel na plenky. Nebudete muset s každým použitým kouskem běhat do koupelny. Použijete ho jednoduše jako koš a večer vše odnesete naráz.

My jsme u prvního dítka v dětském pokoji, u druhého v ložnici nebo koupelně a plenky v obou případech skladovaly v koupelně, která je na druhém konci domu. Jeden kyblík navíc u přebalovacího pultu nám ušetřil hodně času a běhání.

Teď se samozřejmě nabízí otázka: „A co dál? Jak skladovat plenky než je vyperu?“

Můžete nad tímto tématem najít články rozličných názorů a obšírné diskuze. Nejlepší odpovědí je, podívat se na doporučení výrobce. Pokud výrobce doporučení neuvádí je rozhodnutí na Vás. Čím kratší doba uskladnění, tím pro plenky lépe, nestihnou se v nich rozmnožit bakterie.

Znám a vyzkoušela jsem 3 varianty:

a) Skladováním „na sucho“. To znamená, že plenky tak jak jsou, použité, bez jakéhokoliv předpírání nebo jen přemáchnuté od stoličky, hromadíte na jednom místě do doby praní. Dnes je tato metoda nejvíce doporučována.

b) Skladováním „na mokro“ v kýbli s vodou po vzoru našich babiček. Takto jsem skladovala čtvercovky s dcerkou skoro celý rok, jen je potřeba často měnit vodu, ideálně každý den, aby nezapáchala. Zápachu může pomoci esenciální olej, třeba teatree, který je sám o sobě antibakteriální.

c) Hybridní skladování, to znamená, že kombinujete obě metody. Přes den dáváte do kýble s vodou a večer plenky vyždímáte v uskladněné vodě a ponecháte už bez vody do dalšího dne. Další den zas vodu doplníte a přihazujete nové plenky. Tahle metoda je super, pokud máte malé množství plenek a potřebujete prát v delších časových intervalech, např. když kombinujete s bezplenkovou metodou nebo už jste ve fázi odplenkování. Ono si je totiž tímto způsobem každý večer lehce předperete.

Všechny nádoby na skladování použitých plen je nejlepší mít uzavíratelné, kvůli případnému zápachu.

 2) PRANÍ: 

Všeobecně by se plenky měly dát prát na 60°C kvůli bakteriím s výjimkou jemných materiálů jako je vlna nebo hedvábí, které jsou samy o sobě antibakteriální, takže si nižší teploty mohou dovolit.

Prací interval by měl být 1 – 3 dny. Čím kratší, tím lepší, kvůli množení bakterií a rozkladu amoniaku v použitých plenkách.

Prací program pro plenky, které se perou na 60°C se doporučuje na 2 – 2, 5 hodiny. Vyvarujte se eco programů, které šetří vodu, z toho důvodu, že plenky jsou savý materiál a potřebují dostatek vody, aby se vypraly. Při praní v eco programech dochází k nedostatečnému vyprání a k nadměrnému opotřebování.

Prací programy pro plenky z jemných materiálů volte dle doporučení výrobce. Obvykle přímo program pro jemné prádlo nebo praní v ruce.

Na závěr je dobré plenky vymáchat v octu nebo kyselině citronové, plenky pak zůstanou měkké, zbavíte je usazenin z prášku a z vody (v případě tvrdé vody). Jak si vyrobit domácí máchadlo naleznete >> (otevře se na nové záložce)“>ZDE>>>.

Prací prostředky je důležité uzpůsobit materiálu plenky, doporučení výrobce a pokožce miminka především.

Jsou výrobci, kteří nedoporučují domácí prací prostředky a prací prostředky na bázi mýdla a někteří je zase preferují. Projděte si tedy důkladně, jaké prostředky doporučuje váš výrobce plen. Pokud dojde k poničení plenky na základě použití nedoporučeného pracího prostředku, může dojít k neuznání reklamace.

Jelikož jsem výrobce, stejně tak uživatel (a i milovník domácích prostředků bez zbytečné chemie), chtěla jsem znát výsledky a rozdíly mezi jednotlivými prostředky. Také jsem si to bez jakékoliv sankce mohla jako výrobce plen dovolit.

Moje zkušenost je taková, že plenkám neuškodily komerční prací prášky ani gely. Plenkám dlouhodobě svědčilo i praní v domácím pracím prostředku (soda + perkarbonát + mýdlo), o něco méně se jim dařilo v mýdlovém slizu – především vícevrstvé plenky s gumičkami (např. kalhotovky), gumičky mají větší tendence ke tvrdnutí.

Čeho je dobré se vyvarovat, je praní fleecu v mýdlovém slizu (ale lze ho prát v domácím prášku). Mýdlový sliz ho obalí a fleece ztratí svoje vlastnosti, na dotek je takový upatlaný. Je to z části nevratný proces, po několika vypráních se stav zlepší, ale už fleece nedostanete do původní podoby.

3) SUŠENÍ: 

Sušení je vcelku důležitý aspekt při výběru plenek. Je totiž důležité vědět, jaký máte prostor k sušení respektive kolik místa Vám plenky zaberou

a) Na šňůře:

Prostor, který máte k dispozici je dobré změřit. Výrazně se liší domácí sušák a klasické venkovní „T“ na zahradě. Podíveje se na Vaše možnosti a prostory sušení v létě a zimě. Sluníčko Vám v létě plenky vybělí a částěčně sterilizuje. Látkovací období trvá cca 2,5 roku. 

b) V sušičce:

Pokud máte doma sušičku, dá se s nadsázkou říci, že máte vyhráno. Většina plenek dobře snáší sušení v sušičce, pouze vícevrstvé mohou být i po ukončení cyklu ještě trochu vlhké. Sušička je skvělá v tom, že plenky změkčí a nadýchá, ale má i svá negativa, rychleji opotřebovává materiál a zkracuje životnost plen. Než ale plenky do sušičky dáte, podívejte se na symboly údržby, zda plenky sušit lze a na jakou teplotu.

c) Na topení:

Aby Vás topení opravdu pořádně nerozpálilo, tak na něm nesuště PUL, zničí se. Pokud se tak stane jedenkrát, nemusí se nic dít. Jedna kapka rybník nedělá, ale pravidelným sušením dojde k popraskání laminace a plenky začnou protékat. Bohužel je to nevratný proces a nelze situaci zachránit (neexistuje žádná vhodná impregnace). Plenky jsou na vyhození. 

Ostatní materiály s výjimkou vlny a hedvábí jsou topení friendly. Pokud si nebudete jistá, obráťte na výrobce.

4) ŽEHLENÍ: 

Látkové plenky se prakticky nežehlí. Výrobci to ani nedoporučují, aby se neponičily plastové patentky nebo suchý zip. Žehlí se obvykle jen jednovrstvé a vícevrstvé čtvercovky. Ale opět zde platí pravidlo, podívat se na doporučení výrobce.

Abyste si ušetřila čas, určitě lze žehlit plenky už rovnou poskládané do skladů.

Žehlení může být vnímáno jako nevýhoda, protože vyžaduje čas navíc, což je fakt. Na druhou stranu je žehlení jednou z forem sterilizace, kterou oceníte v šestinedělí nebo u miminek s citlivou pokožkou. Každá strana má dvě mince.

5) ULOŽENÍ ČISTÝCH PLENEK

Na závěr si dovolím jednu malou dobrou radu ohledně uložení čistých plenek, či prádla všeobecně. Směřujte ho k místu přebalování a oblíkání miminka, vše budete mít krásně při ruce. Je šikovné mít prádlo dostupné na natažení ruky a ideálně výše položené nebo uzavřené, aby z Vás nebyl mistr ve skládání plen až Vaše dítko začne objevovat svět, mohly by ho lákat úhledně poskládané barevné hromádky. 

Pokud máte více míst, kde budete miminko přebalovat (např. koupelna a ložnice nebo koupelna a dětský pokoj), je vhodné si výbavičku rozdělit.

A pokud si přejete i látkování vědět více, je vám k dispozici e-book zdarma „Jak látkovat miminko“.

Ať vám pleny vydrží, co nejdéle!

Jsem máma 2 dětí, která díky šití nachází cestu k vlastní soběstačnosti. Jsem autorkou e-booků "Jak látkovat miminko" a "Jak ušít látkové vložky obrácenou metodou" . Pomáhám maminkám začít s látkováním. Ukazuju jim, jak skrze tvoření a šití, mohou najít cestu k vlastní soběstačnosti a cítit se svobodné a nezávislé. Můj příběh si můžete přečíst zde.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.