Voděodolná (třetí) vrstva aneb aby plenka neprotekla…

Jak už možná napovídá samotný název článku. Jedná se o poslední, v počtu druhou nebo třetí vrstvu plenky.

Třetí vrstva neboli také svrchní plenka zajišťuje nepromokavost, aby nic neproteklo ven a oblečení zůstalo v suchu.

To že je dítě v suchu je fyzický komfort pro dítě, psychický pro matku. Pamatuji si to velmi živě.

Dcerku ukládám do autosedačky, vedle ní plnou igelitku náhradního oblečení. Vypadá to, že jedeme někam na víkend. Pravdou je, že nás čeká jen odpolední návštěva lékaře.

Než dojedeme k pediatrovi, ozvou se děsivé rány. Zkušený automechanik by to odhadl na prasklý vejfuk. Zkušená matka na pěkný průstřel. Když jsme od lékaře odjížděly, přebalovala jsem ještě dvakrát. Jela jsem ke kamarádce pro náhradní oblečení, bylo to blíž než domů. Nevím jakým zázrakem zůstala autosedačka netknutá.

I takové dny jsou a nepropustná vrstva umí hrál prim. Zajistit spokojený úsměv nejen děťátku, ale i mamince.

Jaké druhy svrchních plenek existují a v čem tkví jejich kouzlo?

1. PUL SVRCHNÍ PLENKA

PUL je membránový materiál polyesteru laminovaného polyuretanem. Zajišťuje, aby prdelka miminka dýchala a neuteklo nic ven. Můžete se setkat s dvěma variantama – prodyšný PUL a neprodyšný (klasický) PUL.

Svrchní kalhotky s křidélky a zapínáním na cvočky, výrobce Mámou Poprvé.
  • Prodyšný PUL pracuje jako membrána, zadržuje vlhkost uvnitř a ven propouští jen páru. Pokud je miminko hodně počůrané, oblečení může být vlivem paropropustnosti navlhlé. Jeho výhodou je, že dýchá mnohem více než klasický PUL a je měkkčí. Je vhodný pro častá přebalování. Na noc nebo cestování v autě, kdy miminko je v jedné poloze, může vlivem tlaku na jedno místo dojít k provlhnutí oblečení. Běžně se používá na svrchní kalhotky, AIO a tréninkové gatě.
  • Neprodyšný (klasický) PUL není paropropustný, vše drží uvnitř plenky. Je tedy méně prodyšný, ale udrží všechnu tekutinu na svém místě. Je trošku tvrdší než prodyšný PUL. Je vhodný pro delší interval přebalení (výlet, procházka, na noc). Setkáte se s ním u všemožných druhů svrchních plenek, kapsovek i AIO plenek.

Výrobci by měli svých produktů uvádět z jakého druhu flísu jsou vyrobeny. Pokud tomu tak není, jedná se o klasický PUL.

Natahovací PUL kalhotky s flísovým lemem, výrobce Petit Lulu

Svrchní plenky se zapínají na cvočky, suchý zip nebo se natahují. Zapínací plenky mohou mít okolo nožiček křidélka. Ta zajišťují, aby plenka dobře obepnula savou část a neuteklo nic ven. Plenka může být obšitá prádlovými gumičkami nebo flísem. Natahovací svrchňáčky mívají pas a nohavičky ušité z flísu.

2. VLNĚNÉ SVRCHŇÁČKY

Merino svrchní plenky jsou velmi prodyšné, řadí se na vrchol prodyšnosti mezi plenkami . Dýchají více než PUL. Proto jsou velmi oblíbené v létě nebo na noc, ale dají se samozřejmě používat po celý rok, v létě odvádí pot a v zimě hřejí. Vzhledem ke svým vlastnostem jsou vhodné pro citlivé děti

Natahovací jednovelikostní merino kalhotky, výrobce Petit Lulu.

Plenky se neperou pokaždé, když jsou navlhlé, stačí je nechat jen uschnout. Merino je přirozeně antibakteriální a nezapáchá. Interval praní je velmi individuální dle miminka, řádově se přepírají po týdnech, jakmile začnou zapáchat, dojde k potřísnění od stoličky nebo když začnou protékat. Součástí praní je i proces lanolizace, ten zajišťuje nepromokavost vlny.

Vlněné svrchňáčky mohou být vyrobeny z merinové úpletu, plenkové vlny nebo přímo pletené. Vlňáčky jsou plenky, které se vyrábí jako natahovací plenky ve více velikostech nebo také v zapínací verzi na suchý zip či patentky.

Svrchní jednovelikostní, merino kalhotky na suchý zip, výrobce Disana

Říkáte si, že asi někde musí být háček, když jsou takhle úžasné. Po pravdě, bychom ho mohly najít v údržbě, jsou náročnější na péči. Perou se převážně jen v ruce, vyjímečně v pračce (záleží na doporučení výrobce). Na druhou stranu, vzhledem k tomu, že se perou po delší době, to přeprání v ruce „jednou za čas“ je vlastně jak nic :).

Nové plenky je potřeba před prvním použitím 2x – 3x lanolizovat, aby byly nepromokavé. Jakmile začnou navlhat (nemusí ještě nutně zapáchat močí), tak je potřeba proces zopakovat. Nejlépe pojímají lanolín plenka vyrobené z BIO merina.

Merino plenky mohou být cenově dražší, ale také nemusí, záleží jakou variantu zvolíte. Pokud ráda pletete, můžete si je po večerech za doporovodu příjemné muziky a hořící svíčky uštrikovat:) za zlomek ceny nebo ušít z merino úpletu.

Merino vícevelikostní kalhotky se zapínáním na cvočky, výrobce Anavy.

3. FLÍSOVÉ SVRCHNÍ PLENKY

Flísové svrchňáčky se šijí ze dvou nebo tří vrstev flísu. Flís jako takový není voděodolný, ale vodoodpudivý. Díky tomu jsou plenky z něj prodyšné a velmi oblíbené v létě nebo na noc.

Ve více vrstvách udrží vlhkost, může provlhnout v případě dlouhodobého vystavení tlaku na jedno místo. To může nastat např. v těchto situacích: delší jízda autem nebo kočárkem, také v noci (při spánku) u miminek, které hodně čůrají a ještě se neotáčí.

Jednovelikostní flísové svrchnáčky, výrobce Haipa Daipa.

Tím, že jsou z více vrstev, jsou objemnější a dělají větší zadeček, což je dobré zohlednit při výběru oblečení. Výhodou objemnějších plenek je, že miminka, která se učí chodit padají na zadeček do měkkého :).

Cenově jsou velmi dostupnou variantou svrchních plenek.

Zapínají se na suchý zip nebo na cvočky. Okolo nožiček mohou, mít křidélka, ale i nemusí. Vyrábí se i v podobě natahovacích plenek.

Nesnášenlivost flísu bývá v tomto případě malá, záleží v jakém rozsahu je plenka v kontaktu s pokožkou, ale i tak je dobré na ni upozornit. Např. když je použijete přes kalhotkovky, tak kontakt s pokožkou je minimální. Naopak, pokud dovnitř vložíte „jen“ čtvercovku složenou narovno, plocha kontaktu je podstatně větší. 

Flísové svrchňáčky (jednovelikostní) se zapínáním na suchý zip, výrobce Majab.

Závěrem Vám přeji, ať Vás látkování baví. Ať jdete tou nejbáječnější cestou ke zdraví svého dítěte s láskou a respektem k přírodě. A pokud svoji cestu ještě hledáte. Napsala jsem pro Vás eBook Průvodce světem látkování, který je pro Vás k dispozici zdarma ZDE>>>

S láskou,

Jsem máma 2 dětí, která díky šití nachází cestu k vlastní soběstačnosti. Jsem autorkou e-booků "Jak látkovat miminko" a "Jak ušít látkové vložky obrácenou metodou" . Pomáhám maminkám začít s látkováním. Ukazuju jim, jak skrze tvoření a šití, mohou najít cestu k vlastní soběstačnosti a cítit se svobodné a nezávislé. Můj příběh si můžete přečíst zde.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.