K napsání tohoto článku mě inspirovaly návštěvy dětské lékařky, kde kvůli době covidové jsou preferované jednorázové podložky. Což trochu zarazilo můj elán vyrobit Honzíkovi nějakou veselou látkovou.
A protože se mi nechtělo, vzdát se této myšlenky. A přeci jen jsem chtěla tu nějakou veselou, nějakou, kterou provětráme nejen na návštěvy k doktorce. A aby mne to nemrzelo, kdyby přeci jen více smrděla doma než větrala po venku. Zrodil se nápad rychlovýroby, která je vhodná i pro nešvadlenky a která se navíc dá v budoucnu upcyklovat.
MATERIÁL A POMŮCKY PRO VÝROBU:
Pro nešvadlenky:
Záleží na zvoleném designu. Můj vkus (softshell a pruženky) jsem celkem zakoupila za 200,- Kč. Jedna podložka tedy stála 100,- Kč.
POSTUP:
1. Látku přehneme na půl a rozstříhneme ji na dvě poloviny. Aby se vám dobře stříhalo, můžete okraje lehce sešpendlit. Nebo můžete střed naměřit pomocí pravítka, zarýsovat přímku a podle ní látku rozstřihnout.
2. Přehněte látku na půl v jednom směru a zkontrolujte, zda lícují okraje látky. Pokud někde nějaká strana nelícuje, tak přesahující okraje zastřižením dorovnejte. To samé udělejte i na druhou stranu. Cílem je, aby po složení na čtvrtiny seděly všechny strany hezky na sobě.
3. A do třetice všeho dobrého… Pomocí sklenky (kterou si klidně po dokončení podložky slavnostně naplňte) vytvořte zaoblené linie rohů. Obkreslete kulatý tvar sklenky, aby vznikl zaoblený roh a látku ustříhněte.
A podložka pro nešvadlenky je hotová! 🙂 Softshell se netřepí a nevyžaduje tudíž zapošívací úpravy.
POKRAČOVÁNÍ POSTUPU PRO ŠVADLENKY:
4. Podložku obšijeme lesklou pruženkou. Na šicím stroji si nastavte rovný steh o délce 4 mm. Vyberte si, kterou stranou bude pruženka „koukat“ ven, zda lesklou nebo matnou. Nedá se říci, že by jedna byla rubová a druhá lícová, lze používat obě strany.
5. Lesklou pruženkou „obejmeme“ okraj softshellu tak, aby na obou stranách byla stejná šíře pruženky a okraj softhellu směřoval do přehnutého středu pruženky. Takto vložíme pod jehlu, cca 5 cm pruženky necháme volných, poslouží pro zakončení. Zapošijeme a obšijeme takto skoro celou podložku až na posledních 5 cm.
5. Na ukončení zmiňovaných 5 cm je potřeba okraje pruženky sešít. Veďte oba konce podél okrajů softshellu k sobě a tam, kde se setkají je sešijte (rovným stehem o délce 2 mm).
6. Ustříhnuté okraje pruženky můžete lehce zapálit zapalovačem, aby se netřepily, vytvoří se efekt zatavení.
7. Nastavte zpátky rovný steh na 4 mm a přišijte zbývající část pruženky. A nová podložka je na světě.
A jsme v cíli! Věřím, že vás těší vlastnoručně vyrobené podložky. A věřím, že vás potěší i informace, že až vaše dítko odroste z přebalovací podložky, můžete flís zrecyklovat a hravě ho použít jako metráž třeba na kalhoty, stačí jen odpárat pruženku ;).
JAKÉ VLASTNOSTI PODLOŽKA MÁ A JAK O NI PEČOVAT?
Podložka je silná, báječně se tedy hodí na výlety do přírody. A nejen to, užijete ji i v postýlce nebo v kočárku. Jen tak se nepropíchne a nejdou přes ní tolik cítit nerovnosti jako přes PULové podložky. A protože díky flísu hřeje, dobře poslouží i jako příležitostná podložka na sezení.
Softshell se pere na 30 – 40 °C, takže po počůrání nebo potřísnění stoličkou chce co nejdříve vyprat. Protože je flís vodoodpudivý, tak po něm moč nejdříve stéká a až po chvilce se začne vsakovat. Suší se volně na sušáku, není vhodné sušit na topení ani v sušičce kvůli membráně, která zajišťuje nepromokavost. Ostatně to ani nepotřebuje, protože schne velmi rychle.
TYPY DO PRAXE:
Kde všude lze lesklou pruženku použít? Možná vypadá celkem nenápadně, zato ji ale lze velmi nápaditě použít. Poslouží velmi dobře na mnoha místech. Přestože to je pruženka, tak účel nemusí být nutně pružící, ale třeba jen dekorační.
Doufám, že do vás tento článek vnesl chuť tvořit. Pevně věřím, že ano. Pokud ještě popustíte uzdu fantazii, rychle zjistíte, že podle tohoto návodu si můžete vyrobit i teplou deku na piknik nebo jen tak na couračky do přírody.
Tak směle do toho a já se s vámi pro tentokrát loučím.
Vaše,
Super nápad s tím zimním softshellem! Ušila jsem rovnou 2 podložky.
Tak to mě moc těší, u nás také vznikly rovnou 2 kousky, ať Vám dobře slouží! 🙂