Co jsou AI2 (All In Two) plenky?

AI2 plenky neboli „vše ve 2“ je druh plenek, které se skládají ze dvou částí, které když se do sebe zapnou nebo složí, tak vytváří plnohodnotnou látkovou plenku, která má vrstvu savou a svrchní nepromokavou část a v některých případech i separační. 

Jedná se o jeden z nejrychlejších a nejjednodušších způsobů přebalování. Zabaluje se do nich stejně jako do jednorázovek.

Mezi AI2 plenky se řadí kapsové plenky a SIO plenky.

1) KAPSOVÉ PLENKY alias KAPSÁČKY

Vnější PUL nepromokavá vrstva plenky.

Tento typ plenek se skládá ze svrchní nepromokavé části a vnitřní dotykové (separační) vrstvy. V dotykové vrstvě je kapsa, do které se vkládají savé vložky, které zakoupíte s plenkou. Díky své kapse získaly název „kapsové plenky“.

Svrchní nepromokavá část je tvořena z PULu. Dotyková vrstva může být v syntetické (flís) nebo přírodní podobě (biobavlna, bambus).

Vnitřní – dotyková flísová vrstva plenky.

Flís jako dotyková a separační vrstva plenky odvádí moč a tekutou část vaječinky (tekutá stolička kojených dětí) do savé vložky v kapse a díky tomu zůstává prdelka v suchu. Můžete se také setkat s názvem stay-dry vrstva, v čestině také „suchá vrstva“. Jednoduše řečeno, hraje stejnou roli jako flísová separačka.

Do těchto plenek lze používat i samostatné separační plenky, aby stolička nebyla přímo v plence, ale zachycovala ji samostatná separačka. Je to vrstva navíc, pravda, ale může prodloužit životnost samotných kapsáčků.

Nevýhodou flísu může být jeho nesnášenlivost u citlivých dětí, která se projevuje drobný osypáním (zarudnutím) zadečku a projevy nespokojenosti a podrážděnosti. To lze vyřešit přírodní dotykovou vrstvou, ta ale nemá funkci stay-dry vrstvy, nicméně filozofii kapsáčků zachová, lze do nich použít samostatné separační plenky, které miminko nebudou dráždit a nesnášenlivost flísu je vyřešená.

Kapsa, kudy se vkládá savá vložka

Jako vkládačky lze do kapsáčků kromě originální zakoupené vložky použít i čtvercovku složenou narovno, vícevrstvou plenku, krátkou nebo dlouhou vkládačku. Možností je opravdu hodně, kapsáčky mohou nakonec nabídnout celkem flexibilní systém. Výhodou také je že poměrně rychle schnou (flís varianta rychleji než přírodní).

Velikostně se nejvíce setkáte s rostoucími (jednovelikostními) kapsáčky, ale vyrábí se i v jednovelikostní podobě. Zapínají se na cvočky nebo suchý zip, natahovací verze už je vzácnější, ale též se vyrábí.

Kapsáčky se dají používat i jako samostatné svrchňáčky, jen je potřeba častěji obměňovat savou vložku, aby nenavlhla dotyková vrstva.

2) SIO PLENKY (SNAP IN ONE – VŠE SECVAKNUTO V JEDNOM)

SIO plenky se skládají ze svrchních kalhotek a vnitřních savých vložek anatomického tvaru, které se do svrchní nepromokavé vrstvy nacvakávají.

Plenku zakoupíte takto jako celek. Při přebalování se vyměňují pouze savá jádra, tím se šetří svrchní nepromokavé kalhotky, které se perou až když je potřeba (potřísněné od stoličky nebo načichlé močí), tím se výrazně prodlouží jejich životnost. Savé vložky se dokupují samostatně.

Na druhou stranu, savé vložky nemusí vždy dokonale sednout kolem nožiček a především v období tekuté stoličky (vaječinky) dochází ke stékání do svrchních kalhotek.

SIO systém neobsahuje integrovanou separační vrstvu, separační plenky se do nich tedy vkládají zvlášť.

SIO plenky mají vnitřní savé vložky vyrobené především z přírodních materiálů, které jsou přirozeně hypoalergenní. Nacvakávací systémy mohou být hodně variabilní, některé nabízí možnost vkládání dalsách savých jader(mají integrovanou kapsu), jiné zas nabízí navýšení savosti v podobě připínání další savé vrstvy, ten je vázaný na originální díly k plence. Některé lze využít i jako samostatnou plenku a kombinovat s jinými svrchními plenkami.

Plenky se zapínají na suchý zip nebo patentky. Vyrábí se v jednovelikostních i vícevelikostních variantách.

Svrchní kalhotky se dají používat i samostataně a kombinovat s jinými látkovými plenkami.

Svrchní kalhotky od SIO plenek
Plenka jako celek, savé vložky, které se do plenky nacvakávají a lze je dokoupit/ušít samostatně.
Nacvaknuté savé vložky, plenka připravená k přebalení.
Zabalená plenka

Mějte príma dny a ať vás látkování baví! 🙂

Jsem máma 2 dětí, která díky šití nachází cestu k vlastní soběstačnosti. Jsem autorkou e-booků "Jak látkovat miminko" a "Jak ušít látkové vložky obrácenou metodou" . Pomáhám maminkám začít s látkováním. Ukazuju jim, jak skrze tvoření a šití, mohou najít cestu k vlastní soběstačnosti a cítit se svobodné a nezávislé. Můj příběh si můžete přečíst zde.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.