Co jsou AIO (All In One) plenky?

AIO plenky neboli hezky česky „vše v jednom“ je typ plenek, které obsahují současně všechny potřebné vrstvy – savou a svrchní část (případně i separační). 

Jedná se o nejrychlejší a nejjednodušší způsob přebalování. Zabaluje se do nich jako do jednorázovek, jen je prostě vyperete.

Když jsem začínala s látkovými plenkami, v Čechách byly jako AIO označovány plenky typu kapsáčky a SIO plenky (Snap In One – secvaknuto vše v jednom). Osobně je stále řadím mezi AIO plenky, ale můžete se setkat i s názory, že tomu tak není.

Ve finále, nesejde na tom, zda do této skupiny patří nebo ne. Důležité je, abyste věděla, jak plenky fungují a zda pro vás mohou být přínosem.

Tak si pojďme do toho vnést více světla:

1) KAPSOVÉ PLENKY alias KAPSÁČKY

Vnější PUL nepromokavá vrstva plenky.

Tento typ plenek se skládá ze svrchní nepromokavé části a vnitřní dotykové vrstvy. Svrchní nepromoková část je tvořena z PULu.

Dotyková vrstva může být v syntetické (flís) nebo přírodní podobě (biobavlna, bambus). V dotykové vrstvě je kapsa, do které se vkládají savé vložky, které zakoupíte s plenkou.

Vnitřní – dotyková flísová vrstva plenky.

Flís jako dotyková vrstva má funkci tzv. suché vrstvy (stay-dray), odvádí moč a tekutou část stolice (u vaječinky) do savé vložky v kapse a miminko má tak prdelku v suchu. Jednoduše řečeno, hraje stejnou roli jako flísová separačka.

Do těchto plenek samozřejmě lze používat i samostatné separační plenky, aby stolička nebyla přímo v plence, ale zachycovala ji samostatná separačka. Je to vrstva navíc, pravda, ale prodlouží životnost samotné plenky.

Nevýhodou flísu může být jeho nesnášenlivost u citlivějších dětí, která se projevuje drobný osypáním zadečku a projevy nespokojenosti a podrážděnosti. Výhodou je že zase rychle schnou.

Přírodní dotyková vrstva nezajišťuje komfort suchého zadečku, ale zajišťuje zadeček bez alergické reakce.

Kapsa, kudy se vkládá savá vložka

Jako vkládačky lze do kapsáčků kromě originální zakoupené vložky použít i čtvercovku složenou narovno, vícevrstvou plenku, krátkou nebo dlouhou vkládačku. Možností je opravdu hodně, kapsáčky mohou nakonec nabídnout celkem flexibilní systém.

Velikostně se nejvíce setkáte s rostoucími (jednovelikostními) kapsáčky, ale vyrábí se i v jednovelikostní podobě. Zapínají se na cvočky nebo suchý zip, můžete se setkat i s méně častou verzí natahovacích kapsáčků.

Rady a triky na závěr:

Kapsáčky se dají používat i jako samostatné svrchňáčky, jen je potřeba častěji obměňovat savou vložku, aby nenavlhla dotyková vrstva.

2) SIO PLENKY (SNAP IN ONE – VŠE SECVAKNUTO V JEDNOM)

Svrchní kalhotky od SIO plenek

SIO plenky se skládají ze svrchních kalhotek a vnitřních savých vložek anatomického tvaru, které se do svrchní nepromokavé vrstvy nacvakávají.

Můžete se setkat i s názvem AI2 (All In Two), vše ve dvou, který je poslední dobou populárnější.

Plenku zakoupíte takto jako celek. Při přebalování se vyměňují pouze savá jádra, tím se šetří svrchní nepromokavé kalhotky, které se perou až když je potřeba (potřísněné od stoličky nebo načichlé močí), tím se výrazně prodlouží jejich životnost. Savé vložky se dokupují samostatně.

Plenka jako celek, savé vložky, které se do plenky nacvakávají a lze je dokoupit/ušít samostatně.

Na druhou stranu, savé vložky nemusí vždy dokonale sednout kolem nožiček a především v období tekuté stoličky (vaječinky) dochází ke stékání do svrchních kalhotek.

SIO systém neobsahuje integrovanou separační vrstvu, separační plenky se do nich tedy vkládají zvlášť.

SIO plenky mají vnitřní savé vložky vyrobené z přírodních materiálů, které jsou přirozeně hypoalergenní. Výhodou je, když savou vložku lze použít i jako samostatnou plenku.

Nacvaknuté savé vložky, plenka připravená k přebalení.

Dalším bonusem může být, pokud má nacvakávací savá část integrovanou kapsa, ta nabízí širší variabilitu druhu plenek, které lze do kapsy použít – čtvercové plenky, vícevrstvé plenky, vkládačky.

Nebo může mít savá část nacvakávací systém pro navýšení savosti, ten je vázaný na originální díly k plence.

Plenky se zapínají na suchý zip nebo patentky. Vyrábí se v jednovelikostních i vícevelikostních variantách.

Zabalená plenka

Rady a triky na závěr:

Svrchní kalhotky se dají používat i jako samostatné svrchní kalhotky. Když si je do výbavy pořídíte, můžete je rovnou započítat do kolonky počtu svrchních plenek.

3) „PRAVÉ“ ALL IN ONE PLENKY

V průběhu času se vloudily na trh i plenky, kterým se říká pravé AIO, vypadají různorodě.

Savá část přišitá k plence.

V zásadě mají společné jedno:

Obsahují všechny potřebné vrstvy a ty jsou kompletně sešité dohromady. Nic se z nich neodepíná, nevyndavá, maximálně se vytáhne nebo povolí přišitá savá část vložky. Plenka se pere a suší vcelku. To je důvod, proč se jim říká pravé AIO, protože jsou neustále vcelku.

Přebalování do nich je stejně jednoduché jako do jednorázovek. Dělají malý zadeček. Zapínají se na suchý zip, patentky nebo se mohou i natahovat.

České plenky značky Fox s důmyslným vycpáním kapsy a chobotovou savou částí.

Tyto plenky jsou často i hybridními systémy, tím je myšleno, že mají prvky kapsovek i SIO plenek. Mohou mít kapsu pro navýšení savosti, případně všitou vytahovací savou vložku s nacvakávacím systémem, který navyšuje savost plenky a zároveň zrychluje schnutí plenky.

Rozmanitost systému je opravdu bohatá, pokud vás tyto plenky zaujaly, vřele doporučuji zhlédnou videa AIO druhů plenek projektu Milušky Ščerbové Zažij plenku ZDE>>>.

KDY UVÍTÁTE AIO, KAPSÁČKY NEBO SIO PLENKY VE VÝBAVĚ?

  • období „úprku“ ratolesti z přebalovacího pultu
  • rychlé přebalení v terénu
  • v rodině, kde přebaluje více lidí (např. dvougenerační dům) a ostatní členové rodiny nejsou tak zasvěcení do tajů látkování

Látkování zdar!

Jsem máma 2 dětí, která díky šití nachází cestu k vlastní soběstačnosti. Jsem autorkou e-booků "Průvodce světem látkování" a "Ušijte si látkové vložky, 10 krát jinak" . Pomáhám maminkám začít s látkováním. Ukazuju jim, jak skrze tvoření a šití, mohou najít cestu k vlastní soběstačnosti a cítit se svobodné a nezávislé. Můj příběh si můžete přečíst zde.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.