Jak přišít kovové patentky

Našívací kovové patentky. Nikdy nestárnoucí, kdo je neměl na gatích, sukýnce nebo peněžence jako by nebyl :).

Kovové patentky vnímám osobně jako zerowaste variantu. Kdykoliv se dají z výrobku odpárat a přišít někam jinam nebo je schovat na věci budoucí. Jsou to totiž odolné holky, zvládnou vyvářku a taky žehlení na plný kotel.

Seženete je prakticky v každé galanterii nebo švadlence (někdy dokonce i v železářství 🙂 a stojí pár korun. Velikostní škálu mají opravdu širokou, přibližně od 0,5 cm po 2 cm. Co se týče barev, tak tam už je nabídka omezenější na pár základní barev. Vyrábí se z různých druhů kovů, u niklu se může vzácně vyskytnout alergie.

POSTUP PŘIŠITÍ

1. K přišití kovového patentku bude potřeba si připravit: jehlu navlečenou dvojitou nití, minimálně dva patentky (jednoho samce a jednu samici, na vložku na obrázku bylo potřeba celkem 3 ks) a nůžky.

2. Nit zapošijeme v místě vyznačení pro patentku, aby se uzlík schoval pod cvoček. Propíchneme jehlou tam a zpět pouze jednu vrstvu látky, aby přišití nebylo z druhé strany vidět. Jehlu protáhneme očkem mezi nitěmi. Přečnívající nit za uzlem zastřihneme.

3. Jak správě přišít kovové patentky v obraze, zdroj: Striháme a šijeme pre deti (R. K. Bajzátková, 1984).

4. Přiložíme patentku na vyznačený bod. Jednou rukou jej přidržujeme a druhou rukou 3 – 4x přišijeme jedno očko, přišíváme jen k jedné vrstvě látky

5. Po přišití jednoho očka, propíchneme jehlu pod patentkem do očka vedle. Takto přišijeme všechna očka.

6. Na konci nit zapošijte. Protáhněte jehlu smyčkou posledního stehu a zauzlujte těsně vedle cvočku.

7. Při pohledu z druhé strany není přišití cvočku vidět, pouze lehký obrys.

Věděli jste, že logo značky K-I-N (KOH-I-NOR), na kterém je vyobrazená dívka s patentkou místo oka, je opředeno legendou?

Praví se, že ke vzniku loga došlo na palubě zaoceánské lodi při plavbě do Ameriky, kdy jednu z cestujících napadlo, přiložit si k oku reklamní vzorek zvětšeného patentního knoflíku. Pro majitele firmy se stal tento rozpustilý kousek inspirací, dívku vyfotografoval a jeho přátelé malíř František Kupka a Vojtěch Preissig udělali z MISS KIN nové logo.

Většina z nás má zná slovo KOH-I-NOR spojené s přišívacími patentkami nebo se stiskacími knoflíky, svůj název ale dostaly podle údajně největšího diamantu na světě, který byl terčem mnohých lupů a krvavých intrik, nakonec byl zbroušen a vsazen do koruny anglické královny.

Pokud vás historie zajímá, více informací naleznete ZDE>>>

Přeji krásný den,

Jsem máma 2 dětí, která díky šití nachází cestu k vlastní soběstačnosti. Jsem autorkou e-booků "Jak látkovat miminko" a "Jak ušít látkové vložky obrácenou metodou" . Pomáhám maminkám začít s látkováním. Ukazuju jim, jak skrze tvoření a šití, mohou najít cestu k vlastní soběstačnosti a cítit se svobodné a nezávislé. Můj příběh si můžete přečíst zde.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.