Sušička je báječný pomocník nejen při látkování. Velmi často si ji maminky pořídí do domácnosti právě v období příchodu nového člena rodiny.
Jaké jsou její přednosti a v čem tkví její kouzlo?
1) Změkčí a nadýchá plenky
Sušička je báječná v tom, že plenky dostane do „původní kupní“ podoby. Vlivem vlhkosti a přehazování prádla v bubnu dochází k nadýchání a změkčení plenky.
2) Odpadne žehlení
I přesto, že vnímám žehlení jako báječnou formu domácí dezinfekce prádla, jsou dny, kdy ocením, že prádlo lze jen tak poskládat a uklidit do šuplíku. Co je velmi důležité, poskládat ho hned, jak se dosuší, pokud zůstane v sušičce delší dobu, může být pomuchlané a pak jde špatně skládat a ještě hůře žehlit, především čtvercovky.
3) Dezinfekce prádla
Když už se těšíte na večerní film, který si užijete sama, bez společnosti žehlícího prkna a rozpálené žehličky, je fajn si tu radost podtrhnout vědomím, že v sušičce můžete sušit i na 80°C (program bavlna), což je o kapánek výše než praní v pračce a dojde tak k další formě dezinfekce bez vaší účasti.
Pozn. Zkontrolujte symboly údržby, na kolik stupňů může být plenka sušena. Označení symbolů se může od výrobce k výrobci lišit. Nastavení programů sušičky taktéž. Výše uvádím svoji vlastní zkušenost, plenky z přírodních materiálů jsem běžně sušila na tuto teplotu.
4) Odžmolkování a odchlupení
Díky filtrům, uzpůsobení povrchu bubnu a převalováním prádla v sušičce dochází k odžmolkování prádla, což oceníte i u dětského oblečení, ale také třeba u plenek z dutinkové vazby (čtvercové plenky). Také se vám krásně a rychle začistí okraje froté plenek, které mohou ze začátku uvolňovat vlákna z výroby.
No a chlupy jsou kategorií samy o sobě. Kdo si nedokáže představit domácnost bez čtyřnohých mazlíčků. Jako tomu je například u nás doma. Velmi ocení, že sušička ponechá na svetru jen toho pejska, který tam byl původně vytištěn.
Výše popsané řádky jsou samé superlativy a spíše to vypadá, že autorka článku šlápla vedle a dala mu chybný název.
Kdy tedy může sušička škodit?
1) Nadměrné opotřebení plenek
Přehazování plenky v bubnu sušičky plenku krásně změkčí a nadýchá, zároveň ale dochází k jejímu vyššímu opotřebování než při běžném sušení. Rychleji se z plenky uvolňují vlákna.
Vyšší opotřebení jde v ruku v ruce se zkrácením životnosti plenky. Ale rozhodně se toho nelekejte! Plenka, kterou výrobce doporučuje do sušičky vám jistojistě vydrží dvouletou záruku a odlátkujete s ní alespoň 1 ratolest.
Na druhou stranu není úplně od věci čas od času nechat plenky uschnout na šňůře, především v létě si vychutnat sluníčko, a v zimě využívat sušičku. Třeba to sourozenec, co se toulá ještě po houbách ocení. Vaše peneženka a příroda jistojistě také.
Nadměrné opotřebení se netýká jen plenek, ale prádla všeobecně.
2) Popraskání plenek
Tohle je celkem zavádějící bod, protože příčina je někde jinde, ale když o ní nevíme, dají se sušičkou zničit plenky a to přece nikdo nechce!
Plenky si můžeme v sušičce zničit, když budou ztvrdlé a zanešené. Ono obojí jde tak trochu ruku v ruce.
Pojďme si to objasnit:
a) Plenky jsou tvrdé:
Úplně běžně se může stát, že vám plenky přijdou tvrdé, když rychle uschnou (topení, sluníčko), to nemusí značit nic špatného. Prostě je pořádně pomuchlejte, promasírujte, vyžehlete a ono to zmizí. Sušička vám je v tomto případě nezničí.
b) Plenky jsou tvrdé, protože jsou zanesené:
Tady už bohužel hrozí nebezpečí poničení plenek a sušičkou to můžete výrazně urychlit. Takovou plenku poznáte tak, že jí přestávají pružit gumičky, je tvrdá a může se i trhat. Celkově vypadá velmi „vysloužile“.
Zanesení plenky je způsobené vápenatými usazeninami (původce je tvrdá voda) a/nebo usazeninami z pracího prášku (špatné dávkování prášku nebo vody). Dochází tak k postupnému obalování textilních vláken, které tvrdnou a jsou křehké. V kombinaci s působením amoniaku dochází ke křehnutí. Zanesená vlákna jsou navíc živnou půdou pro bakterie.
Když takovou plenku dáte do sušičky, tak vám ztvrdlá vlákna jednoduše „naseká“. Plenka se začne trhat, nepruží ji gumičky a výrazně uvolňuje vlákna.
Jak tomu předejít?
V prvním kroku, zjistěte, jak máte tvrdou vodu:
1. Pokud máte tvrdou vodu, přidejte do praní ocet místo aviváže (ředění s vodou 1:1, možno přidat i pár kapek esenciálního oleje) nebo ho dejte do závěrečného máchání.
2. Dále se podívejte, zda nedáváte málo nebo naopak hodně pracího prášku. Prášky běžně obsahují změkčovače vody, v malém množství nedojde k dostatečnému změkčení a ve velkém naopak nedojde k dostatečnému vymáchání plenek. V obou případech je výsledek stejný – zanesená plenka.
Pokud používáte domácí prací prášek nebo gel, je potřeba experimentovat, abyste zjistila, jaká dávka je nejvhodnější. Pokud nemůžete najít ideální dávkování, inspirujte se přímo u výrobců prášku, jaké udávají poměry ve složení a dávkování.
Osobně jsem velký fanda domácích čistících prostředků, ale musím vám zde nalít čistého vína a upozornit na to, že výrobci plen často neuznávají reklamace plenek, které byly prány v těchto výrobcích.
Jak vyčistit zanesenou plenku?
Když je plenka zanesená pomůže vám lázeň s kyselinou citronovou:
Do 2 litrů hodně teplé vody dáte 1 – 2 lžíce kyseliny citronové a plenku do lázně položíte. Zanesenou plenku poznáte tak, že šumí. Je to reakce kyseliny se zásadou. Nechte plenku vyšumět a poté ji z lázně vyndejte a vyperte. Pracujte v rukavicích nebo s pomocí vařečky.
Lázeň můžete plenkám dopřát i pravidelně, začněte cca 1x za měsíc a pak dobu upravte na základě reakce plenek.
Jak zajistit dostatek vody v pračce?
Když už byla řeč o velkém množství prášku, který se z plenek neodstraní. Je nasnadě otázka, zda to nelze ovlivnit množstvím vody? Ano lze. Doplňme si tedy ještě tento bod o užitečné informace.
Přirozenou a požadovanou vlastností plenek je, že absorbují hodně tekutin a to se samozřejmě děje i při praní. Aby se plenky pořádně vypraly , potřebují ve vodě plavat, být ve vodě ponořené.
Pokud tomu tak není a plenky nasály všechnu vodu, pak náplň pračky snižte nebo využijte programu „voda navíc“, pokud ho vaše pračka má ve výbavě.
Buďte prosím velmi opatrná na doporučení ohledně dolévání vody do pračky. V praxi to vypadá tak, že místo toho, aby se snížila náplň pračky, tak se do ní přilije voda. Pračka tak pracuje s vyšší hmotností náplně než má naprogramováno. Dochází k rychlejšímu opotřebování a zkrácení životnosti pračky.
Samozřejmě vás teď může napadnout otázka: „Jak to mám zjistit, když do pračky nevidím? „Já jsem si ji též pokládala, protože máme doma horem plněnou pračku. Nicméně to může být případ i předem plněných praček, které mají neprůhledná dvířka.
V tomto případě to lze vyřešit následovně:
Závěrem vás poprosím, abyste se vyvarovali praní plenek na eko program. Eko programy šetří vodu. Dávkují ji méně, zato vícekrát prádlo máchají, proto mají i delší prací cyklus. Plenky nenasají dostatek vody, vyperou se nedostatečně a v tomto stavu jsou několikerým mácháním mechanicky namáhány, s nedostatkem vody i odírány. Výrazně se zkracuje jejich životnost.
Na závěr bych ráda řekla, že žádný návod není instantní. Může vám ukázat směr, ale už vám neřekne, kolik kroků do cíle zbývá. Náplň pračky není vždy na gram stejná a nasákavost vody může být ovlivněna kombinací různých druhů plen. Může se pak stát, že jednou se plenky vyperou na jedničku a jindy hůře.
Nelekejte se toho, nebojte se experimentovat, co vám vyhovuje.
Začala jsem výhodami sušičky a skončila jsem péčí o pleny a prevencí údržby plenek. I tak to v praxi bývá.
Ať vám plenky drží, co nejdéle.
Vaše,