Jak na zanesené a tvrdé plenky

Na začátek článku si možná nejdříve upřesníme, co to vůbec zanesené nebo také tvrdé pleny jsou, abychom věděli, že myslíme jednu a tatáž věc.

Zanesené pleny jsou takové, které jsou na omak velmi tuhé (proto se jim říká ztvrdlé), ztratily podobu původně zakoupených plen. Působí dojmem, že jsou naškrobené. Na dotek jsou hrubé a pokud mají gumičky, tak ty mohou být zatuhlé a málo pružit. Suché zipy málo suchají a mohou vypadat jako zaprášené. Celkový dojem z plenky je, že vypadá dost vysloužile.

Zanesené/tvrdé plenky nemusí disponovat všemi zmíněnými projevy, ale jen některými.

Proč k tomu dochází?

Důvodů může být několik. Pojďme se jim podívat na zoubek:

1) RYCHLÉ USCHNUTÍ

Když plenky rychle uschnou, tak je za to kdejaká maminka ráda, ale nese to s sebou daň, že když plenky rychle uschnou nebo až přeschnou, tak jsou tvrdé. To se stává při sušení na topení nebo ve vedrech na sluníčku. Nejčastěji se s tím setkáte u čtvercovek, protože schnou nejrychleji.

Nicméně toto není žádná tragédie, plenky se jednoduše vrátí do původní podoby, když je vyžehlíte. Plenkám, které se žehlit nesmí, pomůže promasírování a promnutí v rukou.

Pokud máte sušičku, tak ta také navrátí plenkám jemnost a nadýchá je.

2) ZANESENÍ PLEN

Plenky jsou zanesené vápenatými usazeninami a/nebo usazeninami z pracího prášku. V obou případech se jedná o proces, který může zkrátit životnost plen, v horším případě je i poničit. Tady nějaké promnutí nepomůže.

a) zanesení plen vápenatými usazeninami

Zanesení vápenatými usazeninami způsobuje tvrdá voda, která obsahuje velké množství minerálů, především vápenaté a hořečnaté. Ty obalují vlákna plenek, ta pak tvrdou a jsou náchylná k lámání. Zanesená vlákna jsou navíc živnou půdou pro bakterie.

Jak zjistíte, zda máte tvrdou vodu?

  • akreditovaným rozborem vody
  • pomocí testovacích proužků na tvrdost vody

Jak řešit tvrdou vodu, aby plenky netvrdly?

  • přidáním octa do pracího cyklu v podobě domácího máchadla (návod ZDE>>>), přidejte 2 – 4 lžíce na pračku (dávkování si případně upravte dle měkkosti plenek,) máchadlo dejte do přihrádky na aviváž nebo po vyprání přímo do bubnu a spusťte samostatný cyklus máchání.
  • přidáním kyseliny citronové do pracího cyklu v podobě domácího máchadla, přidává se stejné množství a stejným způsobem jako je uvedeno výše u octa.

Za tyto dvě máchadla vám navíc poděkuje i vaše pračka. Brání v usazování vodního kamene (zmíněných minerálů), desinfikují prádlo i pračku. Ocet navíc fixuje barvy.

b) Usazeniny z pracího prášku

Prací prostředky se do plenek ukládají v důsledku špatného dávkování prášku, přeplňování pračky nebo nedostatek vody v pracím cyklu.

Usazeniny z pracího prášku navíc mohou dráždit dětskou pokožku.

Prací prášky bežně obsahují změkčovače vody, ověřte si správné dávkování pracího prášku. V případě dávkování malého množství nedojde k dostatečnému změkčení vody, v případě velkého dávkování naopak nedojde k dostatečnému vymáchání plenek.

Jak se zbavit usazenin z prášku?

  • několikrát pleny přeprat jen v čisté vodě

Jak zajistit dostatek vody při praní?

  • nepoužívat eko programy, které šetří vodou a pleny jsou velmi savý materiál, nevyperou se ani nevymáchají dostatečně a navíc se při praní odírají
  • nepřeplňovat pračku versus zajistit dostatečné množství vody v pračce (plenky lze dát do pračky předem namočené)

Pozor na sušičku

Pokud máte podezření na zanesenou plenku, nedávejte ji do sušičky, ta může říct plence goodbye. Sušička mechanickým přehazování ztvrdlá vlákna doslova „naseká“. Plenka se může začít trhat, uvolňovat vlákna a přestanou ji pružit gumičky.

Pokud používáte domácí prací prášek nebo gel, je potřeba experimentovat, abyste zjistila, jaká dávka je nejvhodnější. Pokud nemůžete najít ideální dávkování, inspirujte se přímo u výrobců prášku, jaké udávají poměry ve složení a dávkování.

Osobně jsem velký fanda domácích čistících prostředků, ale musím vám zde nalít čistého vína a upozornit na to, že výrobci plen často neuznávají reklamace plenek, které byly prány v těchto výrobcích. Nicméně, já jsem dětem plenky šila sama a tudíž jsem si mohla dovolit experimentovat.

JAK VYČISTIT ZANESENOU PLENKU?

Když je plenka zanesená pomůže vám lázeň s kyselinou citronovou:

Do 2 litrů hodně teplé vody (stačí odtočená horká voda z kohoutku, obvykle mívá 60 C, což je teplota praní) dáte 1 – 2 lžíce kyseliny citronové a plenku do lázně položíte. Zanesenou plenku poznáte tak, že šumí. Je to reakce kyseliny se zásadou. Nechte plenku vyšumět a poté ji z lázně vyndejte a vyperte. Pracujte v rukavicích nebo s pomocí vařečky.

Lázeň můžete plenkám dopřát i pravidelně, začněte cca 1x za měsíc a pak dobu upravte na základě reakce plenek.

Na závěr bych ještě ráda podotkla, že pokud máte plenky od někoho darované, hodí se je před prvním použitím vymáchat ve zmiňované citronové lázni, abyste věděla, jak na tom plenky jsou.

Věřím tomu, že zanesené plenky se vám pak obloukem vyhnou.

Přeji krásné dny! 🙂

Jsem máma 2 dětí, která díky šití nachází cestu k vlastní soběstačnosti. Jsem autorkou e-booků "Jak látkovat miminko" a "Jak ušít látkové vložky obrácenou metodou" . Pomáhám maminkám začít s látkováním. Ukazuju jim, jak skrze tvoření a šití, mohou najít cestu k vlastní soběstačnosti a cítit se svobodné a nezávislé. Můj příběh si můžete přečíst zde.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.