1. díl látkování – Co jsou separační plenky?

Vítám vás u prvního dílu látkování:).

Posaďte se, udělejte si pro sebe nějakou dobrotu, třeba si uvařte šálek voňavého čaje a pojďme se na to společně podívat. První díl je věnovaný látkovým a jednorázovým (100% nebo alespoň částečně – 80%) biologicky odbouratelným sepačním plenkám.

CO JSOU ZAČ?

Setkáte se s nimi také pod názvem separační vložka nebo vkládačka. Jsou to zdánlivě „obyčejné“ obdelníky, malí nenápadní pomocníci.

Na začátek je taky důležité říci, že nejsou nutnou součástí výbavy – jde to i bez nich 🙂. Takže je čistě na Vás, zda je chcete používat, vyzkoušet nebo jít cestou minimalismu a jen si o nich něco málo přečíst.

Tak proč o nich vlastně píšu?

Protože mi přijde super mít možnost volby. Dovědět se výhody a nevýhody.

  1. Usnadní vám uskladněnípraní látkových plenek, nebudou mít v sobě hrubé nečistoty a prodlouží se tak životnost plenky.
  2. Separují neboli oddělují tuhou část stoličky od tekuté. Výsledkem pak je pouze mokrá plenka (savá část).
  3. Mohou odvádět vlhkost od dětského zadečku. Děťátko pak má pocit suché plenky i ve vlhku. Tuto vlastnost nemají všechny.
  4. Mohou řešit zdravitní problémy – vyrážky, ekzémy.

S JAKÝMI DRUHY SE MŮŽETE SETKAT?

V základu se dělí do dvou skupin poté několika podskupin:

1. jednorázové separační plenky

Jak už napovídá název, měly by být jednorázové, ale název je trošku klamavý. Není tomu totiž vždy pravda, čímž mají ve výsledku bod k dobru :).

Právě tyto separační plenky mají primárně funkci oddělit stoličku. Jednorázové separační plenky mohou zajišťovat odvod vlhkosti od zadečku miminka, ale tuto skutečnost je dobré si ověřit při nákupu.

Setkala jsem se v praxi s tím, že stejné separační plenky od různých výrobců se v tomto případě lišily. Z vlastní zkušenosti radím, že od jednorázové plenky je nejlepší očekávat separační funkci, tu splňují bezvadně. Funkci odvodu vlhkosti jen částečně, to znamená, že pokud je plenka trošku počůraná, tak izolují a pokud je hodně mokrá tak už málo nebo vůbec.

Jednorázové sepačky se dělí podle materiálu, z kterého jsou vyrobeny:

a) Bambusové – jsou velmi hebounké na dotek, často se přirovnávají k hedvábí. Strukturou jsou dost silné, přesto tenounké, tvárné, až trošku kluzké. Jsou vhodné pro novorozence, dobře udrží řídkou stoličku tzv. vaječinku. Bohužel nejsou pratelné. 100% biologicky odbouratelné.

b) Viskózové – také velmi hebké na dotek, s tím rozdílem, že dobře drží tvar i přestože jsou tenké. Doporučují se pro tužší stolici, to znamená po zahájení příkrmů, od 4./6. měsíce věku. Tento fakt ale mohu vyvrátit, my jsme je používali hned po narození a také v případě průjmů. Nestalo se, že by tuhá část stoličky utíkala. Výhodou je, že jsou pratelné, dají se sušit v sušičce a 100% biologicky odbouratelné.

c) Papírové – jedná se o tvrdší materiál, který je na dotek hladký a dobře drží tvar. Jsou vhodné od narození. Působí to trochu paradoxně, ale jsou pratelné sušičko friendly:). Co se týče biologické odbouratelnosti, chce si tuto skutečnost ohlídat. Já jsem narazila na plenky s příměsí 2% polyesteru, takže v tomto případě nejsou úplně 100%.

d) PLA – separačky jsou z kukuřičného polymeru, drží tvar a jsou velmi hebké. Na dotek připomínají rýžový papír. V případě pratelnosti je potřeba se podívat na doporučení výrobce (někdo uvádí, že ano, někdo ne). Praní v praxi u nás skončilo s drobnými dírkami, nedaly by se znovu použít jako separační plenka, ale jako ubrousek rozhodně ano. Můžete je i kompostvat, jsou 100% biologicky odbouratelné.

e) Celulózové – dají se přirovnat hebkým papírovým kuchyňským ubrouskům. Mají nejpevnější strukturu ze všech a výborně drží tvar. Jsou pratelné, upřímně jsem žasla, po vyprání vypadají téměř netknutě a sušička s nimi taky nehla. Protože jsou opravdu velmi silné bezpečně zachytí vaječinku a jsou tedy vhodné pro novorozence. Černý puntík bych jim dala za jejich biologickou odbouratlenost bývá uváděna 80 – 100%.

Testovací sadu výše zmíněných separačních plenek si můžete osobně vyzkoušet a objednat přímo zde.

2. Látkové separační plenky

a) Flísové separační plenky jsou vyrobeny z fleecu neboli z flísu. Tyto plenky jsou pratelné a poslouží vám po celé látkovací období. Jejich velkou výhodou je, že mají jak funkci separační, tak i odvádějí vlhkost od zadečku.

Co je důležité hned na začátek říci, jedná se o syntetický materiál a ne každé miminko jej může dobře snášet. Nesnášenlivost se projevuje drobným osypáním zadečku. Nestává se to často, ale je to zásadní fakt ke zmínění.

Proto nedoporučuji si jich na začátek do výbavy pořizovat hodně, ale řádově jen pár kusů a prostě je vyzkoušet. Je to jediná cesta, jak zjistit, zda jsou pro vás ty pravé. Výbavu můžete doplnit vždycky.

Také se může stát, že vašemu miminku budou vyhovovat později, řádově okolo 4. – 6. měsíce věku. Takže je určitě nevyhazujte, ale mějte s nimi trpělivost.

Flísové separační plenky si můžete jednoduše vyrobit i doma. Stačí vám nůžky a fleece. Nepotřebujete šicí stroj, protože se látka netřepí a obšité okraje by zbytečně otlačovaly zadeček.

Fleece volte ten, který má atest pro děti do 3. let. Ten můžete zakoupit např. na Unuu. Jejich jednobarevný fleece je trošku silnější než potištěný, ale oba splní svůj záměr. Vzor na separačku naleznete níže (můžete použít na jakoukoliv látkovou, pozn. nejdříve si obrázek uložte a pak vytiskněte, aby byl ve správné velikosti).

A pokud pro vás flísové separačky nejsou tou ideální volbou nebo cítíte, že jsou Vám bližší přírodní materiály, tak jízda nekončí – jedeme dál :).

S následujícími variantami mám pouze teoretické zkušenosti, přesto i tak mi přijde důležité se o nich zmínit a to nejen kvůli mé vzrůstající oblibě k přírodním materiálům. Určitě napište a přidejte svoje zkušenosti. Věřím, že nebudu jediná, kdo je ocení. U nás doma je plánujeme otestovat cca za 5 měsíců ;).

b) Merinové – neboli vlněné separační plenky. Dá se s lehkou nadsázkou říci, že se s nimi u výrobců téměř nesetkáte. V Čechách je vyrábí z plenkové vlny KATYV BABY.

Merino má, ať už v podobě vlny nebo úpletu, skvělé izolační vlastnostiodvádí vlhkost a když je mokrá tak hřeje, nemáte v ní pocit sucha. Běžně se z něj vyrábí spodní prádlo a je velice oblíbené v outdoorovém odvětví.

Merino je dobré stejně jako flís nejdříve vyzkoušet. A to proto, že jednoho může vlna „kousat“ a druhý si ji zamiluje. Kousání je způsobeno buď drobnými úlomky „chlupů“ z výroby, které po několika vypráních zmizí a nebo poté při zpocení ve velkých vedrech, a to zpravidla nezmizí, to je dáno citlivostí pokožky.

Proto je vhodné volit co nejjemnější merino. Jemnost materiálu poznáte podle hodnoty mikronů (micrometrů). Velmi jemná jsou např. 16,5 mikron – 18,0 mikronů.

Merino lze sehnat i v biokvalitě a prototože se jedná o přírodní materiál, je samozřejmě biologicky odbouratelný.

Při používání merinových separačních plenek není potřeba lanolizace. Ta se používá u svrchní kalhotek, aby neprotékaly. V případě separaček je naopak protékání žádoucí.

(Lanolin je mazlavá látka přirozeně vylučovaná mazovými žlázami a chrání ovci proti vodě. Během výrobního procesu vlny dochází k odstranění lanolínu. Pro obnovení vodoodpudivosti je proto potřeba vlnu znovu lanolizovat .)

Merino je vhodné prát v šetrných pracích prostředcích, ideálně určených pro vlnu. Samotné praní je dobré zohlednit dle doporučení výrobce, zpravidla se pere na jemné programy nebo ručně.

c) Hedvábné – separační plenky jsou také velkou vzácností na trhu. Můžete se s nimi setkat např. u výrobce Šijem dětem. Používají se především u velmi citlivých jedinců trpící ekzémy nebo přímo k léčebným účelům.

Hedvábí má léčivé účinky, protože obsahuje zbytky olejů. Další pozitivní vlastnosti hedvábí jsou, že v létě chladí a v zimě hřeje, také je velmi pevné a zároveň jemné. Výhodou je, že nechutná molům, pro další dítko tedy zůstanou netknuté.

Z výše uvedeného se dá lehce domyslet, že je vlastně nemusíte vůbec testovat. Se snášenlivostí nebývají problémy. Nevýhodou je jejich pořizovací vysoká cena.

Hedvábí se také používá pro širokou škálu outdoorového oblečení – dobře saje a odvádí vlhkost pryč do dalších vrstev. Přes všechny úžasné vlastnosti, je potřeba přimhouřit oči u údržby a používat šetrné prášky, ideálně určené pro hedvábí a prát ho ručně nebo na jemný program (údaj o praní uvádí výrobce).

Oslovily vás látkové separační plenky, ale je pro Vás pořizovací cena vysoká? Cenu můžete výrazně snížit, když si je vyrobíte doma. Použijte vzor na separačku a hurá do šití :). Na Šijem dětem naleznete i vhodnou metráž, pokud budete volit jemné matriály (merino-úplet, nebo hedvábí) šijte je raději dvojitě, aby se okraje nekroutily.


JAKOU VELIKOST VYBRAT?

Jednorázové separační plenky jsou navržené tak, že velikost nemusíte řešit. Varianty dostupné na trhu vždy dostatečně pokryjí látkovou plenku. Jsou baleny buď v krabičce, z které je vytahujete jako papírové kapesníky nebo v roli, z které se jednotlivé perforované kusy odtrhávají.

Když zvolíte větší rozměr, můžete si je rozpůlit a z jedné vytvořit dvě. Půlení se často praktikuje u novorozených miminek, kterým půlka bohatě stačí a počet kusů v balení se tak jednoduše zdvojnásobí.

Velikost látkových separačních plenek se nejčastěji pohybuje na šířku okolo 14 cm a na délku okolo 30 cm. Tento rozměr je ideální k pokrytí plenky. Vyjímečně se můžete setkat i sdvěma valikostmi – novorozenecké versus pro batolata. Doporučila bych si spíš pořídit větší než menší. U novorozených miminek nebo drobnější dětí je možné přečnívající okraj ohnout dovnitř plenky.


JAK DLOUHO SE POUŽÍVAJÍ?

Separační plenky se můžou používat celé látkovací období.

Jejich funkci opravdu oceníte v období vaječinky, kdy je miminko pouze na mléčné výživě a má tekutou stoličku. Po zahájení příkrmů, což bývá ve 4. – 6. měsíci věku se stolička změní z tekuté na pevnou. Separační plenky vám velice usnadní práci i v době průjmů.

Vlastnosti fleecových separaček lze využít přes noc nebo delší procházky, aby se děťátko cítilo v suchu.


JAK JINAK SE DAJÍ VYUŽÍT?

Jednorázové separační plenky jsou úžasnou alternativou domácích vlhčených ubrousků. Můžete si je natrhat nebo použít už ty vyprané. Namočit je nebo nastříkat vodou s dětským olejíčkem a máte vlhčené ubrousky bez chemie razdva.

Flísové separační plenky se jako ubrousky nepoužívají.


VYHAZOVÁNÍ JEDNORÁZOVÝCH SEPARAČNÍCH PLENEK DO TOALETY?

Všeobecně bych se vyhazování separačních plenek do toalety vyvarovala. Výrobci ji často doporučují, pokud znáte stav vašeho odpadu. Nicméně nerozkládají se okamžitě.


JAKÁ JE ÚDRŽBA?

Jednorázové pratelné můžete prát v běžných prostředcích i mýdlovém slizu jen ho nedávat moc, ať nevytvoří kuličky.

Jak bylo již zmíněno u vlny a hedvábí, tak je důležité zvolit jemné prací prostředky pro tyto materiály.

Flís můžete prát také v jakémkoliv prostředku, až na mýdlový sliz. Ten obalí separačku, působí zalepeně a snižuje její funkci. Pokud si ale vyrábíte domácí prášek (soda+mýdlo+popř. perkarbonát), tak v tomje prát lze.

Při praní výrobků je důležité podívat se na doporučení výrobce. Někdy výrobce nedoporučuje sliz a běžně se nepoužívají aviváže. Pokud si výrobek kupujete, tak je to důležité se řídit pokyny výrobce,  kvůli případným budoucím reklamaci. Pokud jste sama autorek výrobku, zvládnete si obvykle starý opravit nebo vyrobit nový 🙂

Přeji ať se při výběru trefíte do černého :)!

S úsměvem na rtu,

Vaše


POZN: jednorázové separační plenky, které jsem ozkoušela jsou od následujících výrobců:

bambusové – Bobánek, T-tomi

viskózové – Popoliny, Puero

papírové – Imse Vimse

celulozové – Popoliny 

PLA – XKKO, Bambimo Mio

Jsem milující žena a máma, která má bohaté zkušenosti s používáním látkových plen. Miluji šití a tvořím plenky pod vlastní značkou "Mámou poprvé" . Pomáhám rodičům zorientovat se ve světě látkových plen a ukazuji jim, jak látkovat každý den, i na cestách. Můj příběh si můžete přečíst zde.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.