Tabulky pro třídění odpadu

Děkuju za lidi, které potkávám. Děkuji i za lidi, kteří jsou součástí mého života, protože jsou mi inspirací a hnacím motorem. Tento článek vznikl díky mojí sestře – děkuji Baruško :).

Moc jsem se těšila až s Julinkou zavítáme do krás Šumavského kraje, do nového bytečku mojí sestry, který skýtá nádherný výhled na Velký Javor. Julinka poprvé zažila hromady sněhu, ojíněné stromy zářící do blankytné oblohy. Posílala na mne nechápavé pohledy- “Maminko, co to je?”. Když nejistě a poprvé kráčela sněhem.

Když nás “týta Bája”, jak ji s láskou Julinka osluje, provedla malým útulným bytečkem, byla jsem nadšená. Snoubila se v něm útulnost a praktičnost, kterou nekazily ani ještě nevybalené krabice.

Co mne hned zaujalo byl sestry třídící odpadní systém s návodem, co kam patří.

Po příjezdu domů jsme po tom samém návodu začala pátra. Nemohla jsem ho najít! V dnešním světě internetu jsem tomu nechtěla věřit. Kdybych ho ale našla, asi by nevznikl tento článek. 

V romzmrzelé náladě jsem to nechala plavat a začala postupně zkoumat obaly toho, co vyhazuju. Doma třídímě už několik let, přesto stále občas váhám, co kam vyhodit

A najednou jsem byla překvapena, že jednou jsou na obalech čísla, podruhé písemné zkratky a někdy jsem se nedohledala ani toho ani tamtoho a to už jsem pomalu kontrolovala obal i zrubu :). Usedla jsem zpátky k počítači a začala pátrat, jak tomu vlastně je?

Původní záměr bylo pouze vytvoření blbuvzdorné tabulky, která by mi ve třídění pomáhala. Čím víc jsem si ale rozšiřovala rozhled, tím víc jsem zjišťovala, kolik obalů nelze recyklovat.

Přišlo další velké AHA!

Seznam těchto obalů mi najednou přišel stejně atraktivní. Chtěla jsem minimalizovat jejich nákup.

Když třídím a není mi lhostejné životní prostředí, nevidím důvod, proč si je domů nosit. Nebo bych aspoň měla mít možnost si vybrat “menší zlo”.

Obalové materiály, které lze recyklovat jsou označeny trojúhelníčkem ze 3 šipek a zkatka recyklovaného materiálu je napsána uvnitř trojúhelníku:

Obalové materiály, které patří do směsného odpadu jsou označeny pouze panáčkem u koše:


Tabulka značení materiálů:

Pokud byste stejně jako já, chtěli mít doma pomocníka přímo u odpadkového koše, v kterém se rychle zorientujete. Vznikla tabulka řazená abecedně podle značek symbolů a i vzestupně dle čísel (ne vždy jsou na obale uvedeny oba údaje):

Pozn.: Některé řadové číslice chybí, protože se netýkají běžného domácího odpadu (např. textil, dřevo).

Pomocník přímo ke koši:

No a jestli nechcete kupovat zbytečné obaly, tak malinkatou kartičku do peněženky si můžete vytisknout z tohoto obrázku:)

Na závěr bych ještě ráda zmínila v poslední době oblíbené kontejnery na kuchyňský olej. Postupně se rozšiřuje množství popelnic, do kterých je možné vhazovat PET lahve s použitým olejem.

Důležité je, aby se nevyléval do odpadu, dochází tak k ucpání kanalizace a korozi potrubí. Ještě horší je kontaminace spodních vod, kdy 1 litr oleje může kotaminovat až 1000 l vody.

Pokud takovéto kontejnery v obci ještě nemáte, existují další možnosti:

  1. odvézt flašly s olejem do sběrného dvora (předem se informovat, zda jej odebírají)
  2. výkup v řetězcích Makro a ještě dostanete slevu na nový olej (https://www.makro.cz/o-makro/vykup-oleje)
  3. výkupny rostlinného oleje, staci zadat na googluu do vyhledavače a určitě naleznete (http://www.kobylka.cz/), (http://likvidace-oleju.cz/), (http://www.ecoservis.eu/)

Děkuji, že jste dočetli až sem a pevně věřím, že vám tabulky pomohou jednodušeji a rychleji třídit:)

Nedědíme Zemi po našich předcích, nýbrž si ji půjčujeme od našich dětí.” 

Antoina de Saint-Exupéryho

Mějte se báječně a ať vám třídění jde od ruky! 🙂

S úsměvem na rtu,

Vaše

Jsem máma 2 dětí, která díky šití nachází cestu k vlastní soběstačnosti. Jsem autorkou e-booků "Jak látkovat miminko" a "Jak ušít látkové vložky obrácenou metodou" . Pomáhám maminkám začít s látkováním. Ukazuju jim, jak skrze tvoření a šití, mohou najít cestu k vlastní soběstačnosti a cítit se svobodné a nezávislé. Můj příběh si můžete přečíst zde.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.