Vícevrstvá plenka je malá baculatá sestřička klasické čtvercové plenky. Co se jí ubralo do šířky (je cca o polovinu menší), to se jí přidalo do tloušťky.
Plenka je vyrobena z více vrstev a překládá se na 3x. Prostřední vrstva může (ale i nemusí) být několikanásobně zesílená. Pokud je zesílena, můžete využít možnosti skládaní na holčičku. Skládání na chlapečka lze provést z obou variant.
Výhodou vícevrstvých plenek je, že složením získáte několika vrstvou plenku, kterou by v praxi snad ani nešlo ušít, protože by nikdy neuschla :). A při sušení, kdy se rozloží, schne jen pár vrstev.
Je možné, že znáte tuto plenku i pod názvem Prefold. Tak se jí také říká.
SKLÁDÁNÍ NA HOLČIČKU:
Hočičky čůrají především přímo pod sebe. Následně moč stéká tam, kam je hnána gravitací, respektive pohybem holčičky.
U novorozené princezny, která leží především na zádíčkách, bude stékat k zadečku. U lezoucího batolete dopředu a u chodící dívenky především pod sebe a postupně vzlínat na obě strany. Takže základním pravidlem u děvčat je, vytvořit nejsavější základnu přímo mezi nožičkama.
SKLÁDÁNÍ NA CHLAPEČKA:
Chlapečci pro změnu čůrají především před sebe. Stejně jako u holčiček pak moč stéká do dalších míst vlivem pohybu.
U novorozené ležícího chlapečka se moč bude hezky rozmísťovat od předu plenky po zadeček. U lezoucího batolátka se bude shromažďovat primárně vepředu a u chodící rytíře se bude plnit zepředu, stékat mezi nožičky a následně vzlínat k zadečku. Základním pravidlem u chlapců je, vytvořit nejsavější základnu vepředu na bříšku před nožičkami.
Tím, že jsou vícevrstvé plenky cca o polovinu menší než klasické čtvercovky, zaberou tak polovinu místa při sušení a nemusí se žehlit.
Vcelku zajímavé je to s velikostmi vícevrstvých plenek. Někteří výrobci vyrábí pouze jednu velikost, někteří rovnou 3. Nejčastěji se setkáte s velikostmi – S, M a L.
Pokud Vám nákup více velikostí přijde neekonomický a neekologický. Můžete velikost plenky regulovat u chlapečka dvojitý zahnutím na bříšku. U holčičky regulace není až tak nutná, protože sklad se vytváří z šíře plenky, která se ve velikostech zmíněných výše neliší tolik jako délka, z které se vytváří sklad pro chlapečky.
A pokud je Vaše holčičika drobná a plenku přeci jen potřebujete zmenšit, můžete ji zahnout na zádech nebo na bříšku. Při zahýbání ne zádech je důležité, aby miminko nebylo nepřirozeně prohnuté v bedrech. Poznáte to tak, že zádíčka budou ležet po celé délce na podložce.
Pokud si nejste tímto skladem jistá, tak ho vynechte a počkejte až dcerka trochu povyroste. Místo toho můžete plenku složit do novorozeneckého novoskladu (je vhodný pro drobné děti) nebo kalhotkového skladu.
Skládání zdar!:)
S úsměvem na rtu,
Vaše