Sklady „na kluka“ a „na holku“ z vícevrstvé plenky

Vícevrstvá plenka je malá baculatá sestřička klasické čtvercové plenky. Co se jí ubralo do šířky (je cca o polovinu menší), to se jí přidalo do tloušťky.

Plenka je vyrobena z více vrstev a překládá se na 3x. Prostřední vrstva může (ale i nemusí) být několikanásobně zesílená. Pokud je zesílena, můžete využít možnosti skládaní na holčičku. Skládání na chlapečka lze provést z obou variant.

Výhodou vícevrstvých plenek je, že složením získáte několika vrstvou plenku, kterou by v praxi snad ani nešlo ušít, protože by nikdy neuschla :). A při sušení, kdy se rozloží, schne jen pár vrstev.

Je možné, že znáte tuto plenku i pod názvem Prefold. Tak se jí také říká.

SKLÁDÁNÍ NA HOLČIČKU:

Hočičky čůrají především přímo pod sebe. Následně moč stéká tam, kam je hnána gravitací, respektive pohybem holčičky.

U novorozené princezny, která leží především na zádíčkách, bude stékat k zadečku. U lezoucího batolete dopředu a u chodící dívenky především pod sebe a postupně vzlínat na obě strany. Takže základním pravidlem u děvčat je, vytvořit nejsavější základnu přímo mezi nožičkama.

Rozložit plenku, aby střední zesílená část byla vodorovně.
Přeložíme plenku na třetiny.
Vznikne plenka se silnou střední vrstvou. Takto se vloží mezi nožičky a zajistí svrchními kalhotkami. Nebo se může vožit jako savá vložka do kapsáčků.

SKLÁDÁNÍ NA CHLAPEČKA:

Chlapečci pro změnu čůrají především před sebe. Stejně jako u holčiček pak moč stéká do dalších míst vlivem pohybu.

U novorozené ležícího chlapečka se moč bude hezky rozmísťovat od předu plenky po zadeček. U lezoucího batolátka se bude shromažďovat primárně vepředu a u chodící rytíře se bude plnit zepředu, stékat mezi nožičky a následně vzlínat k zadečku. Základním pravidlem u chlapců je, vytvořit nejsavější základnu vepředu na bříšku před nožičkami.

Plenka se rozlozi tak, aby zesilena vrstva nebo prošití směřovalo směrem dolu.
Spodní okraj se zahne. Zahýbejte takové množství, aby bylo umístěno na bříšku a zasahovalo maximálně mezi nožičky. Poté se plenka přeloží na třetiny.
Vznikne narovno složená plenka s velmi savou vrstvou v přední části. Takto se vloží mezi nožičky a zajistí svrchními kalhotkami. Nebo se může vožit jako savá vložka do kapsáčků.

Tím, že jsou vícevrstvé plenky cca o polovinu menší než klasické čtvercovky, zaberou tak polovinu místa při sušení a nemusí se žehlit.

Vcelku zajímavé je to s velikostmi vícevrstvých plenek. Někteří výrobci vyrábí pouze jednu velikost, někteří rovnou 3. Nejčastěji se setkáte s velikostmi – S, M a L.

Pokud Vám nákup více velikostí přijde neekonomický a neekologický. Můžete velikost plenky regulovat u chlapečka dvojitý zahnutím na bříšku. U holčičky regulace není až tak nutná, protože sklad se vytváří z šíře plenky, která se ve velikostech zmíněných výše neliší tolik jako délka, z které se vytváří sklad pro chlapečky.

A pokud je Vaše holčičika drobná a plenku přeci jen potřebujete zmenšit, můžete ji zahnout na zádech nebo na bříšku. Při zahýbání ne zádech je důležité, aby miminko nebylo nepřirozeně prohnuté v bedrech. Poznáte to tak, že zádíčka budou ležet po celé délce na podložce.

Pokud si nejste tímto skladem jistá, tak ho vynechte a počkejte až dcerka trochu povyroste. Místo toho můžete plenku složit do novorozeneckého novoskladu (je vhodný pro drobné děti) nebo kalhotkového skladu.

Skládání zdar!:)

S úsměvem na rtu,

Vaše

Jsem máma 2 dětí, která díky šití nachází cestu k vlastní soběstačnosti. Jsem autorkou e-booků "Jak látkovat miminko" a "Jak ušít látkové vložky obrácenou metodou" . Pomáhám maminkám začít s látkováním. Ukazuju jim, jak skrze tvoření a šití, mohou najít cestu k vlastní soběstačnosti a cítit se svobodné a nezávislé. Můj příběh si můžete přečíst zde.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.