2. díl látkování – Co je savá vrstva plenky?

Savá vrstva plenky je spolu s nepromokavou svrchní plenkou nejdůležitější částí plenky. Respektive jedna bez druhé nemůže plnit správnou funkci plenky. Může mít několik podob a tváří. Jak napovídá název samotný, má zajistit pojmutí moči a tekuté části stoličky. Takže do konkurzu mohou pouze savé materiály

S jakými materiály se můžete setkat?

Na plné čáře vede bavlna, bambuskonopí. Tyto materiály se používají buď samostatně nebo se mohou navzájem kombinovat. Každý má svoje plusy a mínusy. Kdybych to měla shrnout – nejdůležitější je vybrat pro nejvhodnější situaci tu správnou plenku.

 • Bavlna velmi rychle absorbuje tekutiny a rychle schne
 • Bambus a konopí jsou velmi savé materiály (o trochu savejší než bavlna) s antiseptickými účinky, ale déle schnou
 • Konopí nezbaští moli
 • Zajímavou alternativou jsou syntetická mikrovlákna, která také mohou absorbovat hodně tekutiny, navíc rychle schnou, ale už to není tak romantické jako “balit dítě do bavlnky“.

Jak je to se samotnou savostí plenky?

Savost plenky může být výrobci nebo prodejci uváděna jako parametr. Tato informace může dobře posloužit k rozhodnutí, zda si plenku pořídit. Bambusové plenky (někdy je uvedeno i u bavlny) je potřeba předem několikrát předeprat, aby získaly svoji savost. 

Absorbční schopnost plenky je ovlivněna tím, z kolika vrstev je vyrobena, nebo do kolika vrstev se složí.  Nemusí ale nutně platit pravidlo, čím více vrstev, tím je plenka savější.

Klíčová je gramáž neboli „tloušťka“ použité látky (čím výšší, tím toho víc nasaje). Je uváděna v jednotkách g/m2. Při použití nižší gramáže je možné použít více vrstev a naopak.

Látky s vysokou gramáží se obvykle šijí max. do 3 vrstev, ze dvou důvodů – aby plenka dobře schla, nezapařovala se při schnutí a nedocházelo tak v ní k mikrobiálními množení. Pokud se vrstvy vytváří skládáním, tak je to pracnější, ale výhodnější z hlediska schnutí.

Jaké jsou tenké látky neboli látky o nízké gramáži?

 • flanel
 • dutinková vazba
 • mušelín
 • kepr

Výše uvedené je tedy vhodné skládat do několika vrstev nebo už je tak můžete rovnou zakoupit např. v podobě vícevrstvých plen.

Jaké jsou silné látky neboli látky o vysoké gramáži?

 • beránek (nejčastěji bavlněný)
 • froté
 • velur
 • flís (v případě savé vrtsvy se používají přírodní flísy, nemají nic společného s klasickým polyesterovým flísem)

Tyto materiály lze sehnat v různých gramáží. Nabízí tedy různou variabilitu při tvorbě plenky. Beránek a přírodní flís se nejčastěji používá jako vnitřní savé jádro v kombinaci s froté nebo velurem. Málokdy se z nich vyrábí samostatná plenka. Naopak z froté a veluru se samostatné plenky vyrábí často.

Jak dlouho savá část plenky schne?

Často se savostí plenky bývá uveden i parametr doby schnutí. Ten jen dobré brát trošku s nadsázkou, protože ho ovlivňuje řada vnějších podmínek – vzdušná vlhkost, proudění vzduchu, sušení uvnitř/venku, atd. Proto se uvádí v rozpětí několika hodin.

Zde platí pravidlo, že čím je plenka tlustší, tím zpravidla déle schne. Obvykle ale negativa plenky jako může být delší doba schnutí jsou vykompenzovány velkým množstvím pozitiv. To je i důvod, proč je vhodné druhy plenek kombinovat.

Správný vývoj kyčlí?

Plenky mají zajistit i správný vývoj kyčlí. A je to právě tato savá část, která má objem a zajišťuje tak správné rozevření nožiček od sebe. Velikost plenky v nejužší části sedu by měla být široká max. 14 – 16 cm. Přes savou část se vždy dávají ještě svrchní kalhotky, které zajišťují, aby se nic nedostalo ven.

Pojďmě se podívat na zaoubek samostatným druhům plen..

1) PLENY ČTVERCOVÉHO TVARU – JEDNOVRSTVÉ 

Ze čtvercových plenek lze vytvářet sklady, které se zapínají pomocí Snappi sponky (návod na skládání do skladů naleznete ZDE) a nebo je můžete používat narovno jako savou vložku. Jsou to přesně ty klasické čtverce, které znáte z vyprávění babiček a s velkou pravděpodobností doma ještě nějaké máte. U nás se jich pár přestěhovalo i do kuchyně :).

nestárnoucí klasika

Čtvercovky jsou nestárnoucí klasika a i protože (nebo možná právě protože :)) si dnes maminky mohou vybrat ze široké škály plenek, s oblibou se k nim vrací. V jejich jednoduchosti je skrýtá genialita. Nechybí často ani ve výbavě nelátkujících rodičů díky jejich všestrannému využití:

Můžete je použít jako:

 • podložka pod hlavu
 • prostěradlo do kočárku
 • šálu na odříhávání
 • na fixaci kyčlí
 • šátek proti úpalu (piráti u nás vedou:))
 • savá vložka do AIO (plenka All In One – Vše v jednom)
 • sluneční clona/intimní přehoz při kojení
 • bryndáček

No a něco málo pro maminku, když plenky doslouží nebo si jich pár uzmete bokem: využijete je v kuchyni při pasírování šťáv, napařování kynutých knedlíku a když je nouze nejvyšší, vytřete s nimi i podlahu :).

Jedno balení do výbavy vám mohu vřele doporučit. Díky jejich multifunkčnosti je určitě využijete. Vyrábí se rozměry 70 x 70 cm a 80 x 80 cm. Do plenky bohatě postačí ty menší.

Je důležité ještě zmínit, že se vyrábí i rozměry, které nejsou čtvercové a nejsou tedy úplně vhodné na vytváření skladů. Pokud si přeci jen takové zakoupíte a rozhodnete se pro sklady. Z obdélníku vytvoříte čtverec zahnutím jedné strany. Je to o krok navíc, ale také to jde :).

Čtvercovky se vyrábí bavlněné nebo bambusové v podobě mušelínu, flanelu nebo dutinkové vazby.

Cenově nejvýhodnější jsou bavlněné čtvercovky s klasickou dutinkovou vazbou. Mají i tu výhodu, že je lze sterilizovat vyvářkou nebo praním na 90°C.

Nevýhodou čtvercovek může být žehlení. I když také záleží jak se na to podíváme. Může být i výhodou :). Proces žehlení je totiž sterilizace a pozor hubne se u něj :). Pokud je pro Vás ale žehlení trpěnou činností. Není nezbytnou nutností. Můžete je žehlit pouze v šestinedělí a poté jen dobře vypnuté vyvěsit a rovnou poskládat.

Dobré podotknout, že čtvercové plenky zaberou hodně místa při sušení na šňůře, v přepočtu cca 7 m na den látkování (počítáno 10 plen na den). Za to, ale schnou velice rychle. Na sluníčku Vám uschnou i do hodiny a jsou díky tomu príma na cestování.

Pokud máte doma sušičku, tak máte vyhráno. Sušička plenky krásně změkčí a odstraní i žmolky, které mohou vzniknout v důsledku používání. Jen se při koupi jukněte na symboly údržby, zda je sušení doporučeno výrobcem. Za sebe mohu s klidným svědomím potvrdit, že Libštátské plenky lze hravě sušit, přestože to výrobce nedoporučuje.

Osvědčené značky jsou české bavlněné Libštátské pleny, XKKO, T-Tomi nebo také NewBaby.

Buďte obezřetnější při nákupu hypermarketových plen, nemusí slibovat takovou kvalitu, jakou byste Vašemu miminku chtěla dát. Často po vyprání zhrubnou a změní tvar.  

2) VÍCEVRSTVÁ PLENA neboli PREFOLD

Vícevrstvé pleny neboli prefoldy jsou plenky čtvercového nebo obdelníkového tvaru. Název plenky sám napovídá, je vyrobena z více vrstev. Může se skládat narovno přeložením na třetiny nebo z ní vytvářet sklady.

Z vícevrstvé plenky se skládá kalhotkový sklad a novosklad. (Návod na skládání naleznete ZDE). Nejoblíbenější a nejpoužívanější je kalhotkový sklad, protože novosklad z této plenky je opravdu malinký, vhodný pro spíše pro drobná miminka, např. dvojčátka a mnohem lépe se skládá z prefoldů o větší velikosti (cca 36 x 40 cm). Sklady se zapínají pomocí Snappi sponky.

Prostřední vrstva plenky může (ale i nemusí) být několikanásobně zesílená. Pokud je zesílená, můžete využít možnosti skládaní narovno na holčičku. Skládání na chlapečka lze provést ze zesílené i nezesílené varianty. Při skládání narovno není potřeba Snappi sponka. Návod na skládání naleznete ZDE.

Výhodou vícevrstvých plenek je, že složením získáte několikavrstvou plenku, kterou by v praxi snad ani nešlo ušít, protože by nikdy neuschla :). A při sušení schne jen pár vrstev, ale schnou o něco déle než klasické čtvercovky (ty jsou ve schnutí opravdový sprinteři). Na druhou stranu, zaberou Vám na šňůře o polovinu méně místa než čtvercovky (cca 3,0 – 3,5 m za den plenkování).

Prefoldy můžete, ale i nemusíte žehlit. Doporučení výrobců je cca 50% na 50%. Takže záleží na Vás, zda je chcete mít vysterilizované nebo ne.

Pokud budete používat sušičku, může se stát, že plenky z přírodních materiálů budou po dosušení ještě trochu vlhké. Nelekejte se toho, u vícevrstvých plenek je běžné, že potřebují nechat ještě doschnout.

Tyto plenky se vyrábí z různých materiálu, opět převládá bavlna a bambus nebo kombinace obojího. Ve zpracování do podoby froté (nejčastěji bambus) nebo kepru (bavlna), aby se do nich dala zapnout snappi sponka (zesílená prostřední vrstva může být tvořená i beránkem). Můžete se setkat i s mikrovláknem, což je polyster, který schne relativně rychle.

Od toho se odvíjí i cena. Obecně by se dalo kategorizovat, že jsou v závěsu hned za čtvercovými plenkami.

Bavlněné keprové plenky mají tu výhodu, že je lze sterilizovat na 90°C. Pokud zvolíte jednovelikostní plenky, tak velikost můžete regulovat zahnutím na zádech nebo na bříšku, co vám bude vyhovovat více a také i dle pohlaví miminka. 

Když už jsem nakousla ty velikosti, tak si o nich něco povíme. U vícevrstvých plenek se setkáte se dvěma variantama a to buď univerzální (cca 35 x 40 cm) nebo poté s vícevelikostními (nejčastěji keprové), které jsou rozděleny S, M, L a XL.

3) KALHOTKOVÁ PLENA

Kalhotkové pleny jsou ušité do tvaru jednorázové plenky. Jsou bezvadné svou jednoduchostí. Zapínají se buď na patentky nebo suchý zip. Dáte přes ně svchňáčky a můžete vyrazit.

Jsou hodně oblíbené jako výletní a noční plenky. Jako noční plenka se dávají ze začátku samostatně a později, když už savá kapacita nestačí, lze přidat jen krátkou vkládačku a zase slouží dál.

Přebalování je tedy velmi rychlé a máte jistotu, že nikudy nic neuteče, protože všité gumičky okolo nožiček a na zádíčkách drží vše na místě. Samotné plenky obejmou celý zadeček a sají po celém povrchu.  Ale pozor na přílišné dotažení, aby gumičky nebyly nakonec ku škodě a miminko netlačily.

Při sušení na šňůře budou déle schnout, ale zase vám zaberou málo místa. Jedna plenka cca 15 – 20 cm, takže se dostanete na 2 m šňůry prádla za den. A bonus! Nemusí se žehlit! 🙂

Snad všechny plenky, které jsem potkala a ušila, se daly sušit v sušičce a byly úžasně měkounkné a hebounké. Nabyly podoby jako při zakoupení. Stejně jako vícevrstvá plenka, může být i tato po usušení v sušičce ještě vlhká a potřebovat doschnout.

A z jakých materiálů se vyrábí? Nejčastěji jsou vyrobeny z bambusu a bavlny v podobě froté nebo veluru. Bambus tvoří dotykovou vrstvu. Pokud uvidíte složení 80% bambus/bavlna a 20% polyester.

Nelekejte se, polyster je pouze osnova, na které je přírodní látka natkaná a nedostane se tak do kontaktu s pokožkou miminka. Existuje ale i čistě přírodní froté 60% bambus a 40% bavlna, této kombinaci jsem já podlehla :).

Plenka může být ušita z několika vrstev froté nebo veluru a „ozdobena“ svrchním obrázkovým úpletem. Nebo mohou být ušity v kombinaci froté/velur a beránek jako savé jádro. U beránka je super to, že netvrdne. S tvrdnutím jsem se setkala u přírodních flísů jako savých vložek, ke změkčení jim může pomoci sušička.

A jak je to s velikostmi? Vyrábí se vícevelikostní a jednovelikostní. Vícevelikostní plenky jsou takové, že jedna plenka má omezenou velikost a dobu použití. V praxi to znamená, že jich je potřeba koupit více, protože Vám z nich dítko rychleji vyroste. Na druhou stranu, to má výhodu v tom, že je používáte kratší dobu a s jistotou poslouží mladšímu sourozenci.

Jednovelikostní postačí na celé látkovací období. Velikost se dá regulovat pomocí patentků mezi nožičkami na přední straně plenky.

4) CHOBOTOVÁ PLENA

Chobotová plenkačást mezi nožičkami tvořenou dlouhým chobotem, který se přehýbá jako další savá vrstva dovnitř plenky. Pro holčičku se chobot založí celý dovnitř a u chlapečka se ohne dvakrát nebo vícekrát (dle velikosti miminka a délky chobotu) na přední části bříška. Samotná plenka se zapíná na Snappi sponku. Přebalení trvá o chlup déle než zabalení do kalhotovek právě kvůli skládání chobotu.

Díky gumičkám okolo nožiček a na zádíčkách, udrží plenka i případné nehody. Můžete se ale setkat i s chobotovkami, které gumičky nemají. Právě kvůli zmiňovanému otlačování u kalhotkových plenek.

Tyto plenky jsou také šité z několika vrstev přírodních materiálů. Proto u nich počítejte s delší dobou schnutí a že mohou být i trochu vlhké po vvyndání ze sušičky.

Na druhou stranu je u nich super, že na šňůře zaberou málo místa. Přibližně 2 m za den plenkování (na jednu plenku počítáno 20 cm). A nemusí se žehlit.

A s velikostmi jsou na tom stejně jako kalhotovky. Vyrábí se jednovelikostní i vícevelikostní. Jelikož se vyrábí různých tvarů či délky chobotů tak variabilita je zde opravdu různá.

5) VKLÁDACÍ PLENKY OBDELNÍKOVÉHO TVARU

Jejich funkcí je tvořit savé jádro kapsových kalhotek nebo navyšovat savost ostatních plenek. Vzhledem ke svému tvaru jsou velmi univerzální a můžete je přidat do jakéhokoliv plenky. Zakoupíte je buď jednotlivě nebo jako součást kapsových plenek.

Tyto plenky se dělí dle velikosti na dlouhé (60 ± 5 cm), krátké (10 – 15 x 30 ± 5 cm) a novorozenecké vkládací plenky (10 – 12 x 20 – 30 cm). Rozměry se mohou měnit dle jednotlivých výrobců.

Rozdíl mezi krátkou a dlouhou verzí je ten, že dlouhá verze supluje rovnou dvě krátké vkládací plenkylze ji poskládat dle pohlaví miminka. U chlapečka se zahne vícekrát v přední části na bříšku a u holčičky se složí celá napůl. 

Novorozenecké vkládací plenky se dají používat i u většího miminka, tam kde potřebujete navýšit savost jen lehce (např. chobotové plenky).

Je u nich príma, že si můžete vybrat, zda je chcete žehlit. Není to nutností, zvlášť když je používáte do kapsáčků. Na druhou stranu, pokud máte lepší pocit, že si je ještě přesterilizujete párou, nic se jim nestane.

Lze je přidat do jakékoliv plenky pro navýšení savosti.

Při schnutí na šňůře jsou hodně úsporné. Samotné pouze 1 – 1, 5 m za den látkování, pokud připočítáte kapsové kalhotky, tak s nimi cca 3, 5 m. No a pokud opět dáte důvěru sušičce. Budete je mít krásně měkké a nadýchané. Nelekejte se, když zas budou trošku vlhké.

Je to daň za úžasné savé přírodní materiály. Vkládačky jsou nejčastěji z bambusového (méně častěji bavlněného) froté, sešité z několika vrstev (3 – 4) nebo slouží jako dotyková část a savé jádro může tvořit bavlněný beránek nebo přírdní flís. Místo froté může být použit i velur.

Pokud ale zvolíte polyesterové vkládačky, tak ty jsou suché hned, ale zatím jsem nepotkala takové, které by sály stejně dobře nebo více než ty přírodní.

6) NATAHOVACÍ PLENA

Natahovací pleny jsou kapitolou samy pro sebe. Maminky se o nich dozví zpravidla v období úprku ratolesti z přebalovacího pultu. Obvykle se jedná jen o období radosti z pohybu.

Tyto plenky obléknete v rychlosti ve stoje. Nepotřebujete žádný přebalovací pult. Je ideální si k nim pořídit i svrchní natahovací kalhotky, ať to máte rychle a při jednom. Vlastně jedno bez druhého celkem postrádá smysl.

Co se týče materiálu, používá se stejný jako u kalhotkových plenek. Pas je obvykle tvořen měkkým nápletem.

Takže to s sebou nese i stejné bonusy při žehlení, nemusíte je žehlit. A drobný nedostatek při schnutí. Schnou déle, zaberou ale málo místa – cca 2 m šňůry za den plenkování. Ze sušičky je můžete vyndat ještě vlhké.

S natahovacími plenkami jsem se setkala pouze jako s jednovelikostními. Vzhledem k povaze používání, nenapadá mne, jak je v praxi ušít tak, aby zvládly extra velké zmenšování a zvětšování, aby nepadaly. (Vynechávám teď z úvahy pletené merino svrchńáčky, ty zvládnou celkem velké rozpětí.)

Pokud bojujete jako o život, aby dítě nespadlo. Jste zpocená, ano, až tam. A plandá na Vás už všechno oblečení z šatníku. Tak asi stojí za to si je pořídit. Pokud chcete řešit jen období útěku. Využijete spíše jen jednu velikost plenek a ekonomicky, ani ekologicky Vás to až tak nezatíží.

Po odeznění, se můžete vrátit na původní výbavu, pokud se do nich nezamilujete a nepropadnete kouzlu jejich jednoduchosti.

To je z mé strany k savé vrstvě vše.

Látkování zdar! 🙂

Vaše,

Jsem milující žena a máma, která má bohaté zkušenosti s používáním látkových plen. Miluji šití a tvořím plenky pod vlastní značkou "Mámou poprvé" . Pomáhám rodičům zorientovat se ve světě látkových plen a ukazuji jim, jak látkovat každý den, i na cestách. Můj příběh si můžete přečíst zde.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.