Z čeho ušít látkové plenky

Jaké materiály jsou vhodné na látkové plenky? Z kolika vrstev ušít tu nebo onu plenku? Jakou látku zvolit jako dotykovou, savou či vnější vrstvu? Které materiály pořídit do začátku a s kterými raději počkat? A kde to všechno zakoupit?

Když jsem se rozhodla, že si plenky ušiju doma, měla jsem těchto otázek plnou hlavu. A protože vím, že jsou stále aktuální, daly vzniknout tomuto článku.

Pokud tápete stejně jako jsem tápala já, věřím, že vás navede na správnou startovní rovinku.

Dozvíte se v něm jaké materiály jsou vhodné na šití látkových plen, na jaký druh plenky se hodí a jak je na sebe lze vrstvit. Také, jak s nimi pracovat při šití. A v neposlední řadě i péče o jednotlivé materiály.

Se všemi materiály, které níže uvádím, mám osobní zkušenost.

Na úvod bych ještě ráda uvedla, že v článku se hovoří konkrétních druzích plenek jako např. chobotová plenka, kalhotková plenka apod., pokud si chcete udělat o druzích plen přehled, doporučila bych vám e-book zdarma Jak začít látkovat miminko aneb Průvodce světem látkování. A pokud již máte představu o tom, jak má vypadat vaše plenka, tak článek vám vybrat, co nevhodnější materiály.

PŘÍRODNÍ MATERIÁLY

Přírodní materiály jsou číslo numero uno, ideální do začátku pro citlivou dětskou pokožku. Na přírodní materiály děti nemají alergie a když se nedejbože objeví nějaká vyrážka, tak si plenky můžete s čistým svědomím ze seznamu odškrtnout.

Přírodní materiály, které se hodí na šití látkových plen jsou bambus, konopí, bavlna, vlna (ve výjimečných případech se může objevit nesnášenlivost vlny) a hedvábí. A teď to vezměme hezky popořadě:

BAMBUS:

Bambus je rychle rostoucí tráva s dřevnatými stébly, nabízí širokou paletu využití. Je to nejrychleji rostoucí rostlina, která se zapsala do Guinessovy knihy rekordů, může vyrůst až 90 cm za den a díky svému rychlému růstu se řadí na seznam surovin udržitelného hospodářství.

Materiály z bambusu jsou velmi savé. Svoji savost získávají postupně, plenky tedy můžete několikrát předeprat (cca 5x), aby více sály, ale také nemusíte, objem močového měchýře novorozeného miminka je přibližně 80 ml, savost mohou získávat postupně s miminkem.

Materiály z bambusu jsou přirozeně antibakteriální a velmi savé, ale dlouho schnou. V porovnání s bavlnou pomaleji absorbuje tekutiny.

BAMBUSOVÉ FROTÉ:

Bambusové froté je velmi příjemný materiál. Má široké spektrum využití, proto se řadí na jedno z prvních míst ve výrobě látkových plen.

Druhy plenek, vrstvení a vhodné zapínání:

Ušijete z něj všechny druhy savých plenek:

  • jednovrstvou čtvercovou plenku (oboustranné froté)
  • vícevrstvou čtvercovou plenka (jednostranné froté)
  • kalhotkovou plenku
  • vkládací plenku
  • chobotovou plenku
  • tvarované plenky
  • savé jádro AIO (all in one) nebo SIO (snap in one) plenky
  • může tvořit i „mokrou“ dotykovou část kapsových plenek

Jak vidíte z výčtu, lze ho použít opravdu všude. Může zastupovat jakoukoliv vrstvu plenky – vnější, vnitřní – savou, či dotykovou vrstvu.

Do froté lze aplikovat jako zapínání snappi sponka, cvočky (nacvakávací plastové či přišívací kovové) či suchý zip.

Snappi sponka obecně lépe drží ve froté s delšími smyčkami. Suchý zip vyžaduje přišití protisuchu, především kvůli praní, protože se háček suchého zipu do smyček froté zachytává.

Složení:

Složení froté nabízí širokou škálu. Na plenky preferuji čistě přírodní materiály, v praxi se osvědčily tyto:

  • čistě přírodní s příměsí bavlny (60 – 70% bambus a 40 – 30% bavlna)
  • froté s příměsí syntetiky – polyesteru (80% bambusová viskóza, 20% polyester)
Na obrázku je čistě přírodní bambusové froté 60% bambus, 40% biobavlna.

Možná si říkáte, co tady dělá polyester, když jde o přírodní materiály, že?

Na citlivou pokožku novorozence je vhodné volit čistě přírodní materiály, ale co se týče froté s příměsí polyesteru, je dobré uvést na pravou míru informaci, že polyester tvoří mřížku a bambusové viskóza zase smyčky. Dětský zadeček se tedy nedostane do kontaktu s polyesterem.

Obecně se má za to, že polyesterová mřížka vydrží více a bude sloužit delší dobu než přírodní mřížky, ze svých zkušeností tento fakt potvrdit nemohu, velkou roli hraje prací rutina, ale co potvrdit mohu, je, že má podstatně menší srážlivost než mřížka bavlněná.

Froté se vyrábí ve dvou verzích, jako jednostranné nebo oboustranné (ručníkové). U jednostranného froté jsou očka jen na jedné straně (lícová strana) a na druhé (rubové) straně je vidět osnova.

jednostranné froté
oboustranné froté

Jak se s froté šije?

Bambusové froté je velmi přizpůsobivé a tvárné, šije se s ním krásně. Je to naprosto ideální materiál pro začátečníky.

Zakoupit ho můžete v pružné vazbě, jako úplet nebo v pevné vazbě, ta pruží minimálně. Proč to zmiňuji? Je to důležité kvůli volbě stehu. Pružné látky se šijí pružnými stehy, aby nepopraskaly a zaleží jakou škálu stehů, nabízí váš stroj. Pevná vazba se šije pevným stehem, to je klasický rovný steh, který má každý šicí stroj.

Mezi pružné stehy se řadí: overlockové a různé druhy cikcak stehů.

U pevné vazby se třepí okraje více než u pružné vazby (tam se třepí minimálně), ale doporučila bych začistit obě verze. Nicméně, možná v tom nepocítíte až takový rozdíl, protože froté při střihu pouští jemné kvapí. Vyšňořte se tedy nějakým hladkým živůtkem a pozvěte ku stolu koště, aby to u vás doma nevypadlo jako ve střižně ovcí :).

Když budete šít z jednostranného froté, tak chlup vždy směřujte směrem vždy k zadečku. Froté o nižší gramáží (cca 200 g/m2) můžete navrstvit až do 4 vrstev. Pro představu, v praxi to znamená ušít si vkládací plenku celkem ze 4 vrstev froté. Froté o vyšší gramáži (400 g/m2) bych vrstvila max. do 2 vrstev. Prioritou je totiž hygiena a dobré prosychání plenek.

V případě šití z oboustranného froté můžete směle pracovat jen s 1 vrstvou materiálu, osobně bych ji kombinovala max. do 2 vrstev, aby plenka dobře prosychala a nezapařovala se. Tímto způsobem si vyrobíte velice rychle měkké, tvárné a i poměrně savé plenky (opět záleží na gramáži látky).

Údržba:

Froté je odolný materiál. Lze ho prát na 60°C, sušit v sušičce i žehlit. Dobu schnutí lze ovlivnit volbou gramáže látky (jednotkou je g/m2). Platí pravidlo, čím vyšší číslo gramáže, tím silnější a savější látka, ale i delší doba schnutí.

BAMBUSOVÝ AKSAMIT/VELUR:

Jaký je rozdíl mezi bambusových aksamitem a bambusovým froté? V podstatě aksamit je to samé co froté, pouze s tím rozdílem, že smyčky jsou zastřižené do jemného chlupu. Nicméně, toto zastřižení promění froté v doslova hedvábnou látku, kterou nebudete chtít dát z ruky.

Druhy plenek, vrstvení a vhodné zapínání:

Bambusový aksamit má díky své hebkosti nejširší uplatnění jako dotyková vrstva savých částí plenek, lze ho ale použít i jako tenčí savou vrstvu nebo jako vnější vrstvu plenky.

Ušít z něj můžete tyto druhy plenek:

  • chobotové plenky
  • kalhotkové plenky
  • vícevrstvé plenky
  • čtvercové plenky
  • tvarované plenky
  • savá jádra SIO a AIO plenek
  • dotyková vrstva kapsáčků (neplní funkci stay dry vrstvy, ale pro děti, které nesnesou flís, je to vhodná alternativa)

Pro bambusový aksamit je nevhodnější zapínání suchý zip či cvočky (kovové nebo plastové). Protože má zastřižené smyčky, suchý zip se do nich nemůže zachytávat jako do froté, ale i tak je vhodné mít našité protisuchy, aby se suchý zip během praní nezachytával do plenek z jiných materiálů. Snappi sponka v aksamitu kvůli zastřiženému chlupu nedrží.

Složení:

  • 70% bambusová vizkóza, 28% (bio)bavlna, 2% polyester.

Jak se s aksamitem šije:

Hedvábný dotek ucítí i váš stroj, práce s aksamitem kvůli jeho kluzkosti vyžaduje více pracnost , ale ten výsledek stojí za to. Aby vám aksamit při šití hezky držel nastehujte ho.

Pokud váš stroj disponuje úpravou přítlaku patky, tak na aksamit přítlak patky snižte. Látka půjde lépe pod patku a nebude se vlnět. Při šití kluzkých materiálu udělá regulace přítlaku patku nebo šití za pomoci kráčející patky nebo horní podávání velmi dobrou službu. Ideální je kombinace úpravy přítlaku a k tomu horní podávání nebo kráčející patka.

Při stříhání uvolňuje aksamit hodně vláken, která po jednom vyprání zmizí. Stejně jako u froté vybavte se vhodným oblečením a mějte při ruce koště.

Aksamit na plenky se vyrábí v podobě úpletu, vyžaduje tedy šití pružnými stehy a tendence k třepení okrajů jsou minimální.

Údržba:

Bambusový aksamit je choulostivý na praní v malém množství vody – eko programy, může se vydřít. Předejdete tomu jednoduše, když plenky budete prát na klasický program „bavlna“ a můžete si to ještě pojistit tím, že je těsně před praním namočíte a dáte je do bubnu již nacucané vodou, chytrá pračka už si pak sama dováží kolik vody potřebuje a ty „staré hloupé“ je vyperou poctivě ve velkém množství vody.

Aksamit lze prát na 60°C, sušit v sušičce i žehlit. Sušení v sušičce mu velmi svědčí, je krásně jemný a vypadá stále jako nový.

BAVLNA:

Bavlna je stálicí mezi plenkovými materiály. Má velmi široké spektrum využití stejně tak i druhů materiálů.

Oplývá výbornými savými vlastnostmi a směle konkuruje bambusu. Velmi rychle schne, je odolná oproti opotřebenínejrychleji ze všech plenkových materiálů absorbuje tekutinu.

V závislosti na zpracování látky lze bavlnu i vyvařovat, xož.

Co se týče ekologické stránky, tak konvenční pěstování bavlny je mnohem náročnější na vodu a používání pesticidů než pěstování bambusu. Naštěstí se na trhu čím dál častěji objevuje biobavlna pěstovaná za přírodních podmínek bez užití pesticidů.

BAVLNĚNÁ PLENKOVINA:

Bavlněná plenkovina je látka dutinkové vazby, ze které se ponejvíce vyrábí klasické čtvercové plenky, ty které známe z vyprávění našich maminek a babiček.

Maminky se k ní stále vracejí, je oblíbená už po generace právě kvůli své jednoduchosti a multifunkčnosti. Navíc je to materiál, který velmi rychle schne a velmi rychle absorbuje tekutiny. Může, ale nemusí se žehlit. Dá se vyvařovat a když doslouží, tak je na závěr ještě jednou vyvaříte (stačí vyprat v pračce na 95°C) a mohou sloužit ještě v kuchyni.

Druhy plenek, vrstvení a vhodná zapínání:

Zmiňované čtvercové plenky se vyrábí v rozměrech 70 x 70 cm nebo 80 x 80 cm.

Tento materiál lze ale použít i na jiné druhy plen:

  • kalhotkové plenky
  • tvarované plenky
  • vícevrstvé čtvercové plenky
  • chobotové plenky
  • vkládací plenky (dlouhé i krátké)

Výše zmiňované plenky lze ušít z klasických čtvercovek, když už jim takzvaně budete potřebovat dát tvar. Respektive, když dítko z klasických čtvercovek vyroste nebo bude při přebalování utíkat a budete potřebovat rychlejší přebalovací systém apod.

Co se týče množství sešitých vrstev, doporučila bych maximálně 4 vrstvy a nemusí být ve všech místech spojené (sešité) zachová se tak největší přednost plenkoviny, rychlá doba schnutí.

Na plenkovinu lze použít jakýkoliv druh zapínání. Nejvhodnější je snappi sponka, poté suchý zip a našívané cvočky a na závěr plastové cvočky, ty totiž vyžadují vyztužení v místě aplikace, aby v dutinkové vazbě dobře držely.

Bavlněná plenkovina tvoří savou část plenky, přes kterou se dávají svrchní nepromokavé plenky.

Pozn.: Sklady ze čtvercových plenek mohou držet i bez snappi sponky, u aktivních běhavců bezzapínací politiku nejdříve vyzkoušejte, zda pro vás bude to pravé. Pro děti, které už mají tuhou stolici lze čtvercovky složit narovno, to také nevyžaduje žádné zapínání.

Složení:

Plenkovina je 100% bavlna. Můžete ji sehnat třeba ZDE, v biokvalitě s GOTS certifikací. Čtvercové plenky a nejen ty, si pak hravě ušijete doma.

Jak se šije s plenkovinou:

Plenkovina je materiál, který se šije velice dobře, proto je vhodná pro úplné začátečníky. Vyrábí se rovnou v šíři na plenky (nejčastější šíře 80 cm), tak stačí zapošít jen 2 protilehlé okraje a máte plenu hotovou. Okraje se třepí, proto vyžadují založení a zapošití. Vzhledem k tomu, že se jedná o nepružný materiál, šije se rovným stehem.

Přestože se jedná o bavlnu, není nutné ji před šitím dávat vysrážet, ba naopak, lépe se s ní pracuje v „prodejní“ podobě, kdy je krásně rovná a okraje se dobře zapošívají. Po vyprání se plenkovina zvlní a zažehlování pak vyžaduje více času.

Plenkovinu jsem šila klasickou jehlou o síle 80 bavlněnou (zerowaste) nebo polyesterovou nití.

Údržba:

Plenkovina je jeden z materiálu, který hravě zvládne vyvářku, což oceníte, když budete chtít plenky vydezinfikovat. Při koupi materiálu je toto potřeba zohlednit, protože jsou na trhu plenkoviny, které je doporučeno prát pouze na 40°C, ty nejlépe slouží jako podložky, na odříhávání apod., na zadeček je lepší preferovat klasickou plenkovinu, kterou lze vyvařit (95°C).

Žehlení má zelenou, jen sušení v sušičce musí posvětit výrobce, protože dutinková vazba má tendence k pouštění vláken a plenka pak na „chudne“ na gramáži.

Plenkovina je nejrychleji schnoucí plenkový materiál, skvělý na cestování, se širokým spektrem využití, má ale nižší savé schopnosti než např. froté nebo kojenecký plyš.

Mezi bělenou a nebělenou plenkovinou můžete shledat rozdíly. Nebělená plenkovina se po vyprání více kroutí než klasická, bělená chlórem, je ale zas o kousek blíž přírodě.

BAVLNĚNÝ KEPR:

Kepr je sourozenec z bavlněné rodiny, je lehký, ale v porovnání s plenkovinou silnější a pevnější bratr.

100% bio bavlna

Druhy plenek, vrstvení a vhodná zapínání:

Nejčastěji se z něj šijí vícevrstvé a vkládací plen, ale také se můžete setkat i s kalhotkovými plenkami nebo si z něj ušít klasickou jednovrstvou čtvercovku.

Protože je kepr tenčí a méně savý, ale zároveň dobře schne, tak se sešívá do několika vrstev, aby vytvořil savější plenu o menším objemu. Osobně bych ho doporučovala sešívat max do 4 vrstev (vícevrstvé a kalhotkové plenky), aby plenka dobře prosychala.

Přes plenky z kepru se dávají svrchní nepromokavé plenky.

Do kepru je možné aplikovat všechny druhy zapínání – snappi sponku, patentky i suchým zipem.

Složení:

Jedná se o čistě přírodní materiál ze 100% bavlny, který je k dispozici i v bio kvalitě.

Jak se šije s keprem?

Kepr je nepružná látka, se kterou se velmi dobře pracuje a proto je vhodná pro úplné začátečníky. Šije se nepružným – rovným stehem. Jeho okraje se lehce třepí, proto vyžadují zapošití.

Jehla vhodná pro šití kepru je klasická jehla o síle 80. Nit bavlněná nebo polyesterová.

Proč se kepr nekombinuje s dalšími materiály? Protože většina plenkových materiálů jsou pružné materiály a kombinace pružný versus nepružný nedělá dobrotu. A také proto, že jeho předností je rychlejší doba schnutí a tím by se zpomalila.

Údržba:

Kepr se běžně pere na 60°C, někdy je doporučena i vyvářka a sušení v sušičce (uvádí výrobci v symbolech údržby). Žehlení je samozřejmostí.

Jelikož se jedná o slabší až středně silný materiál, tak doba schnutí je velmi rychlá. Záleží do kolika vrstev plenku sešijete, čím více vrstev, tím pomalejší schnutí.

BAVLNĚNÝ BERÁNEK

Bavlněný beránek je úžasně měkký materiál, který i po mnoha vypráních netvrdne. Je to jeden z nejsavější přírodních materiálů, proto nachází hojné uplatnění jako savá vrstva plenky.

Druhy plenek, vrstvení a vhodná zapínání:

Jak již bylo zmíněno výše, beránek je velmi savý materiál, hodí se tedy do všech plen, kde tuto vlastnost vyžadujeme. Je dobré zmínit, že jeho savost jde na úkor době schnutí, plenky s beránkem jsou tedy báječně savé, ale déle schnou.

Beránek se nejvíce používá jako savá – prostřední vrstva v kombinaci s froté nebo velurem, které tvoří vnější a vnitřní (dotykovou) vrstvu, u těchto plen:

  • kalhotkových plen
  • chobotových plen
  • vícevrstvých plen
  • AIO savá jádra
  • SIO savá jádra

Co se týče vrstvení, tak do plenky se vždycky používá jen jedna vrstva beránka a k němu dotyková a vnější vrstva z froté, veluru či aksamitu. Jako vnější vrstva může být k beránkovi použit i úplet, ideálně bavlněný.

Jelikož beránek obvykle tvoří savou vrstvu plenky, tak se zapínání řídí dle té látky, která je použita jako vnější.

Pokud by byl samotný beránek vnější vrstvou (v případě jen dvouvrstvé plenky), tak můžete zvolit suchý zip, cvočky nebo snappi sponku (u jednostranného beránka, na jedné straně počesaný a na druhé osnova).

Složení:

Nejvhodnějším složení pro plenky je 100% bavlna nebo beránek s PES mřížkou a to 80% bavlna a 20% polyester. U polyesteru platí stejné pravidlo jako u froté a veluru (polyester je pouze osnova) a navíc jako savá (prostřední) vrstva už vůbec nepřijde do kontaktu s kůží miminka.

Jak se šije s beránkem:

Beránek je pružný a silný materiál, zároveň ale poddajný. Šije se s ním pěkně. Před prvním šití je důležité ho vysrážet neboli předeprat na požadovanou teplotu. Po vysrážení se jeho okraje kroutí, je tedy příhodné ho před samotným šitím přežehlit.

Silnější materiály jako je právě beránek se šijí jehlou o síle 90 – 100 a vyplatí se u něj dostatečně špendlit nebo stehovat, protože se sešívá více pružných materiálu k sobě, tak aby pěkně lícovaly. Jelikož se jedná o pružný materiál, šije se pružnými stehy.

Pokus máte stroj s regulací přítlaku patky, tak toho využijte a na beránek přítlak povolte, aby šla látka hezky pod patku.

Údržba:

Beránek lze prát na 60°C, obvykle i sušit v sušičce a žehlit. Řiďte se nejlépe doporučením výrobce.

Vzhledem k tomu, že se jedná o látku s vyšší gramáží, tak je potřeba počítat s delší dobou schnutí. Zpravidla plenky, které jsou ušité z beránka v kombinaci s froté/velurem jsou po usušení v sušičce ještě trochu vlhké a potřebují nechat doschnout.

BAVLNĚNÉ FROTÉ

Bavlněné froté je alternativou k bambusovému froté. S tím rozdílem, že bambusové froté je o chloupek jemnější.

Druhy plenek, vrstvení a vhodná zapínání:

Bavlněné froté je stejně univerzální materiál jako bambusové froté, můžete ho použít samostatně nebo jako jakoukoliv vrstvu plenky – vnější, vnitřní, či savé jádro. Obzvlášť se hodí na plenky, které chcete zapínat na snappi sponku. Doporučuji preferovat froté s delším chlupem, lépe v něm sponka drží.

Možná jste si všimli, že jako dotyková vrstva je preferovanější bambusové froté, je obvykle o trošku jemnější, ale už to také není pravidlo. Setkala jsem se s velmi jemnými bavlněnými frotéčky, které bych na dětský zadeček dala hned, proto v tomto případě doporučuji zakoupit vzoreček nebo si materiál osahat osobně, toto rozhodnutí vám může snížit rozpočet na výrobu plenek.

Plenky, které lze z bavlněného froté ušít:

  • vícevrstvé plenky
  • jednovrstvé čtvercovky
  • chobotové plenky
  • kalhotkové plenky
  • jádra do SIO plenek
  • jádra do AIO plenek
  • tvarované plenky
  • vkládací plenky

Bavlněné froté se vyrábí jako oboustranné i jako jednostranné. Oboustranné froté se hodí jako samostatná vrstva (jednovrstvé čtvercovky, chobotovky vkládačky), plenky jsou z něj ušité hned. Jednostranné zase k vrstvení s dalšími materiály (kalhotkové plenky, vícevrstvé, savá jádra, vkládací plenky). Vhodný počet vrstev, které lze sešít k sobě, doporučuji 2 – 4 vrstvy. Tři – čtyři vrstvy pro gramáž okolo 200 – 250 a dvě – tři vrstvy pro gramáž nad 300 g/m2.

Do bavlněného froté lze zvolit jakékoliv zapínání – patentky, snappi sponku nebo suchý zip. U suchého zipu platí totéž, co u bambusového froté, suchý zip se přirozeně zachytává do smyček froté a může je trošku vytahat, tomu ale předchází našití protisuchů.

Složení:

Bavlněné froté vhodné na plenky je nejčastěji ve složení 80% bavlna a 20 polyester. Polyester tvoří mřížku, na kterou je bavlna natkaná. Pro polyester tedy platí stejné pravidlo jako již bylo zmíněno výše, je schovaný pod smyčkami a nedostane se do kontaktu s kůží miminka.

Pokud chcete potěšit matku Zemi, můžete zapátrat i po 100% bavlněných frotéčkách bez příměsi polyesteru, na trhu jich stále přibývá a jsou to krásně jemné materiály, mohou mít trošku vyšší srážlivost než froté s polyestrovou mřížkou, ale příroda vám za ten kousek navíc jistojistě poděkuje.

Jak se šije s bavlněným froté:

Bavlněné froté je vhodné pro začátečníky, hezky se podává pod patku, je přizpůsobivé a tvárné, neklouže. Vyžaduje běžné špendlení.

Stříhání froté je trošku „špinavá“ práce, během stříhají i šití se natkané smyčky uvolňují, takže je vhodné šít někde, kde se dobře uklízí a mít oblečení, na které se nebudou lepit.

Froté se nijak výrazně nepáře, ale i tak ho doporučuji začistit. Pokud pořídíte froté v podobě úpletu, tak to vyžaduje šití pružnými stehy. Pokud zakoupíte pevnou vazbu (např. ručník) tak tu lze šít rovným – pevným stehem.

Síla jehly se odvíjí od toho, jak moc silný materiál nebo vrstvu materiálů sešíváte. Na jednu vrstvu postačí jehla o síle 80, na více vrstev poté 90. Pokud budete šít pružné materiály, dobře poslouží jehly s označením stretch nebo jersey.

Údržba:

Jedná se o odolný materiál, který lze běžně prát na 60°C, sušit v sušičce a žehlit. O případných odchylkách vás upozorní symboly údržby.

KOJENECKÝ PLYŠ

Ke kojeneckému plyši jsem byla ze začátku velmi skeptická. Když jsem pátrala po materiálech vhodných na látkové plenky, on na seznamu nebyl, ani výrobci plenek ho nepoužívali. Nápad použít ho, vznikl v moment, když jsem zjistila, že je to vlastně bavlněný aksamit.

Předčil moji skepsi. Je cenově dostupnější (verze s polyesterem) než bambusové materiály, saje stejně dobře jako bambusový aksamit, troufnu si i říci, že tekutinu absorbuje dokonce i rychleji. Je ale o něco hrubší nebo lépe řečeno není hedvábný jako bambusový aksamit, prostě je to „jen“ jemný plyš ;).

A jak už jsem nakousla výše, najdete ho také pod názvem velur nebo aksamit. Je to bavlněné froté se zastřiženými smyčkami.

V čem opravdu exceluje, je odolnost vůči odírání. Je tedy vhodný pro pračky s velkou úsporou vody, vydrží mnoho pracích cyklů, netvrdne a má univerzální využití. Schne rychleji než bambusové materiály ve stejném zpracování.

Druhy plenek, vrstvení a vhodná zapínání:

Kojenecký plyš se hodí na tyto druhy plen:

  • kalhotkové plenky
  • vícevrstvé plenky (dotyková část)
  • vkládací plenky
  • savá jádra AIO a SIO plenek

Používá se jako dotyková nebo vnější vrstva, ale může posloužit i jako tenká savá vrstva. Vyrábí se v jednostranné i oboustranné podobě.

Do kojeneckého plyše se jako zapínání hodí suchý zip nebo patentky (plastové i kovové). Snappi sponka drží pouze v osnově (v rubu látky) jednostranného kojeneckého plyše, lze jej takto použít, ale je potřeba vzít v úvahu riziko vytažení ok a případný vznik dírky.

Oboustranný plyš lze použít na výrobu jednovrstvých plenek. Jednostranný je zase vhodný k vrstvení s dalšími savými materiály, mám vyzkoušeno vrstvení v počtu 2 – 4 vrstvy, více bych nedoporučovala, aby plenka dobře prosychala.

Velmi savou kombinaci tvoří s bavlněným beránkem.

Složení:

Kojenecký plyš vhodný na plenky se skládá z 80% z bavlny a 20/polyesteru. Polyester stejně jako u výše zmíněným materiálů vytváří mřížku, do které je bavlna vetkaná, nedostane se tedy do kontaktu s pokožkou miminka.

Na trhu už je dnes k zakoupení i 100% přírodní kojenecký plyš, častěji označovaný jako bavlněný velur či aksamit, takže je možné se směle pustit do zerowaste variant.

Jak se šije s kojeneckým plyšem:

Kojenecký plyš je jeden z nejlepších materiálů pro začínající švadlenky. Je přizpůsobivý, neklouže, vlákna pouští jen poskrovnu, nemusí se stehovat, stačí jen špendlíky. Prostě značka ideál.

Vzhledem k tomu, že je to pružný materiál vyžaduje šití pružnými stehy a strečovou jehlou (jde to i klasickou, ale strečová nemůže proseknout látku). Na prošívání jedné vrstvy vám postačí jehla o síle 80, na vícero vrstev poté 90 – 100.

Údržba:

Kojenecký plyš je nezdolný, perte ho na 60°C, sušte na topení, sušte v sušičce i žehlit, budete mít pocit, že je nesmrtelný. Pokud vám prádlo hůře schne, tak vás jistojistě potěší, že schne rychleji než bambusové froté nebo aksamit a přitom zaručí stejnou službu.

Pokud ho budete sušit v sušičce, bude stále jako nový.

BAVLNĚNÝ ÚPLET:

Úplety mají při šití plenek především dekorační funkci, ale proč nepotěšit oko a neušít si veselé plenky, že?

Úplet potěší každé oko.

Druhy plenek, vrstvení a vhodné zapínání:

Bavlněné úplety se používají jako dekorační vnější vrstva, protože to jsou tenké materiály s nízkou savou schopností, která se do savosti plenky prakticky nedá moc počítat.

Můžete ho použít na jakýkoliv druh savé plenky:

  • čtvercová plenka
  • tvarovaná plenka
  • chobotovka
  • kalhotková plenka
  • vícevrstvé plenky

Může se použít i do kombinaci s merinem (plenkovou vlnou) jako plenka svrchní.

Do úpletu můžete použít jakékoliv zapínání – od snappi sponky, cvočky či suchý zip.

Pokud si přejete ušít tenčí, středně savou plenku, tak ho lze celkem netradičně použít jako dotykovou vrstvu plenky, v kombinaci se savým materiálem (vysokogramážní bavlněný beránek či froté).

Složení:

Na plenky se mi nejvíce osvědčily buď 100% bavlněné úplety nebo plety ve složení 95% bavlna a 5% elastan. Elastan, zajišťuje vyšší pružnost materiálu, bohužel ale není zerowaste.

Jak se s bavlněným úpletem šije:

Úplet je pružný materiál vyžaduje tedy šití pružnými stehy. Jeho výhodou je, že se vůbec netřepí, okraje tedy není nutné začišťovat, ale mohou mít tendence ke kroucení, takže je potřeba je před šitím přežehlit.

Pokud se jedná o složení 100% bavlna je vhodné jej nechat před šitím vysrážet, bavlny s elastanem se srážejí jen velmi málo, u nich to není nutnost.

Síla jehly postačí 70 – 80, v kombinaci se silnějšími materiály pak 90 – 100.

Údržba:

Při výběru metráže pro plenky je důležité sledovat symboly údržby, aby úplet šel prát na 60°C, případně sušit v sušičce. Žehlení je u bavlněných úpletů samozřejmostí.

Pokud lze prát úplet pouze na 40°C, je to obvykle kvůli stálobarevnosti. To znamená, že vyšší teploty (60°C) zvládne, ale může dojít k vyšisování barev.

Bavlněné úplety jsou lehké materiály, které rychle schnou.

PŘÍRODNÍ FLÍSY

Přírodní flísy miluju, ale dávám je až na konec seznamu savých materiálu, protože se mi při šití plen osvědčily tak napůl, mají totiž tendence ke tvrdnutí.

Druhy plenek, vrstvení a vhodné zapínání:

Přírodní flís se v plenkách používá jako savé jádro, buď samostatně nebo v kombinaci s velurem/froté jako vrstvou dotykovou. Způsob použití se dá přirovnat k bavlněnému beránku. Ovšem, v porovnání s beránkem má nižší životnost, protože časem tvrdne. Tvrdnutí flísu může zpomalit sušení v sušičce.

Vzhledem k postupnému tvrdnutí se hodí do plenek, „rovného“ střihu, ideální je čtvercový tvar, který se buď samostatně vloží mezi nožičky nebo do něčeho připne. Plenky, od kterých vyžadujeme, aby se přizpůsobovaly tělíčku (jako např. kalhotkové, chobotové), by mohly by miminko časem otlačovat.

Flís je vhodný jako savé jádro do:

  • vkládacích plenek
  • vícevrstvých čtvercových plenek

Protože flís tvoří savé jádro pleny, tak zapínání zvolte dle vnější vrstvy pleny.

Ideální počet vrstev jsou 2 vrstvy flísu, při vyšším počtu je plenka tvrdá a neohebná, nebo kombinace jedné vrstvy flísu a 2 tenších vrstev (froté, velur).

Složení:

Na přírodním flísu je super, že je 100% přírodní, tudíž zerowaste.

Na plenky lze použít bambusovo – konopný flís (20% konopí, 50% bambusová viskóza, 30% biobavlna) nebo bambusový flís (60% bambusová viskóza a 40% BIO bavlny).

Flís bych doporučila mamince, která nechce látkovat na 100%. V takovém případě materiál pokryje požadavky a navíc je zerowaste.

Jak se s flísem šije:

Před samotným šití je vhodné flís vysrážet na požadovanou teplotu. Okraje pak přežehlete, protože se po vyprání kroutí.

Přírodní flísy jsou velmi příjemné materiály na šití, krásně se stříhají, jdou hezky pod patku. Pruží opravdu minimálně, proto se mohou šít klasickým rovným (nepružným) stehemklasickou jehlou o síle 90 (v kombinaci s dalšími materiálem můžete sáhnout i po 100). Netřepí se, zda jej začistíte nebo ne, je spíše estetickou záležitostí. Vřele bych jej doporučila začátečníkovi.

Údržba:

Přírodní flís lze prát na 60°C, sušit v sušičce i žehlit. Jak je zmíněno výše, sušička mu vyloženě dělá dobře. Při schnutí na topení bude více tvrdý.

HEDVÁBÍ

Hedvábí je tak trošku specialitou v tomto článku. Možná vás překvapuje, že zde má své místo. Pojďme si vysvětlit proč.

Hedvábí má léčivé účinky, navíc je to skvělý izolační materiál. Když je mokré, tak nestudí a zároveň udržuje teplotu těla, je přirozeně hypoalergenní.

Druhy plenek, vrstvení a vhodné zapínání:

Hedvábí je skvělé na separační plenky pro citlivé děti, především pro atopiky a obecně ekzematické děti. Separační plenka, je druh plenky, obvykle o tvaru obdélníku, které se dává na savou část plenky a je v bezprostředním kontaktu s kůží miminka, jejich funkcí je separace stoličky a izolace od vlhkosti.

Separační plenka se vyrábí z jedné nebo dvou vrstev hedvábí. Dvojitá verze má menší tendence ke kroucení, ale vyjde na dvojnásobnou cenu.

Separační plenky nevyžadují zapínání, jsou to obdélníky, které se vkládají do plenek.

Složení:

Pro výrobu separační plenky volte 100% hedvábí (přírodní, ne syntetické, občas pod stejným názvem najdete 2 rozlišné materiály) v podobě pongé, úpletu nebo saténu.

Jak se šije s hedvábím:

Hedvábí vyžaduje nastehovaní, zažehlení a pokud máte tu možnost, tak i úpravu přítlaku horní patky. Jeho jemnost je při šití znát, klouže.

Hedvábí je opravdu velmi jemný materiál, sáhněte tedy po nejtenčí jehle, kterou máte, ideálně o síle 60 – 70. Nebo si můžete zakoupit jehly přímo na hedvábí (označení microtex). Co se týče nití používám pravidlo, „vrána k vráně sedá“, jaký je druh materiálu, taková je nit. Pokud ale hedvábnou nit nemáte, použijte polyesterovou, ta je univerzální.

Podle druhu zvoleného materiálu se šije buď pružnými stehy (hedvábné úplety) nebo pevnými stehy (pongé nebo hedvábný satén).

Jak si vyrobit hedvábnou separačku naleznete v článku ZDE>>>

Údržba:

Hedvábí je náročnější na údržbu, vyžaduje praní v šetrných prostředcích určených pro hedvábí, dnes běžně dostupných. Nejčastěji se pere v ruce nebo v pračce na 40°C, záleží na druhu zpracování a na doporučení výrobce.

Nicméně mohu vás uklidnit, pokud vám hedvábí „uteče“ mezi ostatní plenky a vyperete ho na 60°C, tak to zvládne bez větší újmy.

MERINO

Merino je vlna od stejnojmenného plemene ovcí. Je to velmi oblíbený materiál v outdoorovém světě, ceněný především pro svoje funkční a hypoalergenní vlastnosti. Velmi dobře dýchá, pokud je mokré, tak nestudí, v zimních měsících hřeje, v létě zachovává teplotu těla a co je tedy jeho extra vlastnost – prakticky nezapáchá, protože je přirozeně antibakteriální.

Je velmi dobře snášen, ale existují i jedinci, které může merino „kousat“. Proto doporučuji nejdříve vyzkoušet.

Merino separační plenka.

Druhy plenek, vrstvení a vhodné zapínání:

Z merina se vyrábí svrchní kalhotky, které slouží jako horní nepromokavá vrstva, která je velmi prodyšná, jsou skvělé na léto i na zimu. Šijí se ze dvou vrstev nebo z jedné silné v kombinaci s dekorační látkou – bavlnou nebo vlněným úpletem.

Kromě svrchních kalhotek se mohou z merina vyrábět i separační plenky. Ty jsou vhodné pro děti, které mají alergickou reakci na flísové separační plenky (zde je důležité vyzkoušet, zda miminko vlnu dobře snáší).

Separační plenky z merina se vyrábí z 1 nebo ze 2 vrstev. Jedna vrstva rychleji propouští moč, ale její okraje mají tendence ke kroucení. Plenka ze dvou vrstev lépe izoluje od mokré plenky, dobře separuje vaječinku a lze je ušít tak, aby se okraje nekroutily. Jak si vyrobit merino separační plenky naleznete v článku ZDE>>>.

Svrchní plenky z merino vlny se zapínají na cvočky nebo se šijí jako natahovací kalhotky. Zapínání na suchý zip se skvěle hodí ke kombinaci vlna uvnitř bavlněný/vlněný úplet vně.

Složení:

Separační plenky doporučuji šít z jemných úpletů o složení – 100% merino vlna, s důrazem na hodnotu mikronů (do 19), které určují jemnost vlny, aby byly plenky opravdu jemné.

Svrchní plenky se mohou šít nebo plést. Na šití je opět vhodné volit 100% merino vlnu v podobě silnějšího úpletu nebo přímo plenkovou vlnu (silnější úplet).

Jak se šije s merinem:

Merino je potřeba před šitím vyprat na požadovanou teplotu, protože vlna jako taková se poměrně dost sráží.

Jinak je merino velmi příjemný a poddajný materiál, neklouže. Z těchto důvodů je vhodným materiálem i pro začátečníky, kteří chtějí vyzkoušet, jak se šije s úplety. K dosažení skvělého výsledku stačí sešpendlení látek a případně žehlička (nízký teplotní stupeň).

Pokud budete sešívat 2 vrstvy plenkové vlny, tak se hodí upravit (povolit) přítlak patky.

Protože se jedná o pružné materiály šijí se pružnými stehy a strečovými jehlami o síle 80 – 90. Nit můžete zvolit polyesterovou nebo bavlněnou, vlněné nitě se nevyrábí.

Údržba:

U merino vlny je důležité dbát údržby dle doporučení výrobce. Obvykle se pere v ruce ve vlažné vodě a nechává volně rozložená uschnout. Nebo ji lze prát v pračce na jemný program (30 – 40°C).

Merino svrchní plenky se neperou po každém použití, ale až když začnou být cítit. Tento časový interval je velmi individuální. Může trvat 2 – 6 týdnů, záleží, jak často je počůraná plenka pod svrchňáčkami vyměňována.

Pokud ale dojde k potřísnění od stoličky, je potřeba je vyprat ihned. Po každém vyprání potřebují merinové svrchňáčky lanolínovou lázeň, neboli impregnaci, aby neprotékaly.

Separační plenky naopak nelanolizujeme, tam je protékání žádoucí.

SYNTETICKÉ MATERIÁLY

POLYESTER

Syntetické materiály vyrobené z polyesteru se v látkování používají dva, flís a PUL. Pojďme se podívat, do jakých plenek je lze použít.

FLÍS

Flís je díky svým izolačním vlastnostem a cenové dostupnosti v látkování velmi oblíbený. Má stejné vlastnosti jako merino – izoluje od vlhkosti, je vodoodpudivý (může v případě vystavení tlaku provlhnout, např. dlouhá cesta autem, dlouhý spánek v jedné poloze apod.) a prodyšný.

Nevyžaduje žádnou lanolizaci a je cenově dostupnější než merino. Bohužel ale není zerowaste citlivé děti mohou mít na flís alergickou reakci, osype se jim zadeček.

Syntetický flís (100% polyester)

Flís se v plenkách používá nejčastěji v této podobě:

  • suedecloth
  • flís (neboli fleece) antipiling – protižmolkovací úprava, v jednostranné nebo oboustranné podobě, tzn. počesaný po jedné nebo po obou stranách

Můžete se setkat i s velmi jemnými flísy jako je např. nicki fleece.

Druhy plenek, vrstvení a vhodné zapínání:

Z flísu lze vyrobit tyto plenky:

  • separační plenky
  • kapsáčky (vnitřní vrstva)
  • svrchní kalhotky

Separační plenka se vyrábí z 1 vrstvy flísu. Prakticky je stačí jen nastříhat, není potřeba žádného šití. Vzor na ně najdete v tomto článku. Kapsáčky zase kombinací 1 vrstvy flísu a 1 vrstvy PULu.

Flís může nahradit PUL, proto se z něj šijí i svrchní plenky, ale protože je jen vodoodpudivý a ne voděodolný, šijí se se ze 2 nebo 3 vrstev (v případě vyšší gramáže stačí 2 vrstvy, v případě nižší 3). Plenka je proto tlustší a objemnější než klasické svrchní plenky z PULu, oceníte to, pokud potřebujete dávat široké balení nebo když dítko začíná chodit a padá na prdelku, která je pěkně vystlaná:)

Svrchní plenky z flísu jsou velmi prodyšné, je u nich ale malé riziko prosáknutí a to v situacích, kdy je flís vystaven vyššímu tlaku, např. dlouhá cesta autem.

A jaké zvolit do flísu zapínání? Ideálně suchý zip nebo cvočky (mohou být plastové i kovové). Snappi sponka ve flisí nedrží.

Složení:

Syntetický flís, ať už je v jakékoliv podobě z výše jmenovaných, je složením 100% polyester.

Jak se šije s flísem:

Flís je úžasný materiál pro začátečníky, je měkký a poddajný, krásně se s ním šije. Flís je vhodné šít pružnými stehy, protože obvykle pruží alespoň do jednoho směru. Některé flísy pruží hodně, některé méně, je potřeba vyzkoušet. K šití vám postačí klasická jehla – universal o síle 80 – 90 (opět záleží kolik vrstev sešíváte).

Nepáře se, tudíž nevyžaduje entlování. Jak ho ustřihnete, tak prostě zůstane. Pro výrobu separačních plenek tedy vůbec není potřeba šicí stroj.

Údržba:

Flís velmi dobře snáží údržbu praní na 60°C, sušení v sušičce, na topení, obecně rychle schne, je takovej travel friendly. Žehlit ho lze také, ale na nižší stupeň.

Tohle bych neměla říkat nahlas, takže si to dovolím napsat;): Valná část flísů, co mám doma, má doporučené praní od výrobce pouze na 40°C, ale bez problému je peru na 60°C a nemají žádnou újmu.

Jediné, co flís fakt nemá rád je praní v mýdlovém slizu, způsobí zalepení plenky. Praní v domácím prášku mu ale nevadí (soda+perkarbonát, příp. trocha mýdla, ale není nutností).

PUL

PUL je materiál, který zajišťuje jedno velké gró, a to nepromokavost plenky.

Druhy plenek, vrstvení a vhodné zapínání:

PUL je tenký, lehce pružný materiál, který se používá jako svrchní nepromokavá vrstva:

  • svrchní kalhotky
  • kapsáčky
  • AIO plenky (svrchní nepromokavá vrstva)
  • SIO plenky (svrchní nepromokavá vrstva)

Nepromokavost zajišťuje polyuretanový zátěr nebo membrána. Obojí má své výhody:

1) PUL s membránou neboli také „funkční PUL“:

PUL s membránou zajišťuje, aby se vlhkost nedostala ven a zároveň dýchá. Pokud na sobě máte plenku s membránou a pod ní mokro, tak nepustí ven žádnou tekutinu, ale propustí páry a pokud plenka bude mokrá hodně, může navlhnout i oblečení miminka, ale prdelka se nezapaří.

Je to super materiál na období veder, na tréninkové kalhotky. Mimochodem ho vřele doporučuji i na látkové menstruační vložky.

Pokud se pro něj rozhodnete, je dobré vědět, že vyžaduje častější přebalování. To by i z hlediska komfortu a hygieny mělo být u látkových plen samozřejmostí, ale může se stát, že budete chtít vyrazit ven na deší prochajdu a mít jistotu „neprotečení“, tak tam je vhodnější klasický PUL.

2) PUL se zátěrem neboli též „klasický PUL“:

Zátěr je zjednodušeně řečeno taková voděodolná náplast. Nepustí ven ani kapku, ale také méně dýchá.

Klasický PUL je v látkování používán častěji, je vhodný pro hodně učůraná miminka. Pokud budete vybírat PUL nebo jakékoli plenky, kde je PUL, mělo by tam být vždy uvedeno o jaký PUL se jedná.

Co se týče vrstvení, tak pro ušití plnohodnotné plenky stačí 1 vrstva PULu. Dvě vrstvy se používají pouze tam, kde je potřeba zpevnění, např. pod suchý zip nebo cvočky. V případě AIO plenek může sloužit jako horní okraj savého jádra, aby plenka nenasakovat úplně po okraj.

Nejvhodnějším zapínáním k PULu je suchý zip nebo plastové cvočky. Našití kovových cvočků do PULu nese riziko narušení nepromokavosti. Pokud toto zapínání preferujete, doporučuji je vypodložit ještě jednou vrstvou PULu nebo flísu.

Svrchní plenky z klasického PULu

Složení:

PUL je 100% polyesterový úplet s polyuretanovým zátěrem nebo membránou.

Jak se šije s PULem:

PUL je materiál, u kterého se preferuje použití svorek nebo sublimačního lepidla na místo špendlíků kvůli minimalizaci porušení nepromokavosti. Pokud ale jinou možnost nemáte, tak ho našpendlete nebo nastehujte po okrajích, kde bude šev, tím riziko také eliminujete.

K šití samotného PULu postačí klasická nebo strečová jehla o síle 80, při kombinaci s dalšími materiály můžete sáhnout po jehle o síle 90. PUL pruží jen lehce, proto se dá šít klasickým rovným stehem.

Klasický PUL je při šití poměrně kluzký, u funkčního PULu je tomu naopak, je měkčí a poddajnější.

Údržba:

Doporučení k údržbě PULu se od výrobce k výrobci liší, proto u toho materiálu bedlivě čtěte symboly údržby. Proč se doporučení tolik liší? Důvodem je velmi citlivý proces laminace, náchylný na vysoké teploty a mechanická opotřebení.

PULu a péči o něj byl dokonce věnován samostatný článek, který si můžete přečíst ZDE>>>).

A když už těm symbolům věnujete čas, tak se vyplatí zakoupit takové kousky, aby splňovaly stejné podmínky údržby jako zbylá metráž na plenky. Např. chci prát vše na 60°C a sušit v sušičce (nízký stupeň).

Co je důležité zmínit, PUL se nesmí sušit na topení, vysoké teploty mohou zničit laminaci a plenky by pak protékaly. Z toho vyplývá, že s žehličkou je opravdu nepřítel.

JAK JE TO S DRUHY JEHEL PŘI ŠITÍ PLENEK

Sílu jehly volte podle síly prošívaných materiálů:

  • tenčí materiály v jedné vrstvě šijte jehlou o síle 80 (0,8 mm)
  • silnější materiály nebo více vrstev (např. kalhotková plenka ze 3 vrstev) šijte jehlou o síle 90 – 100 (0,9 – 1 mm).

Pro nepružné materiály volte klasickou jehlu s ostrým hrotem, značenou jako universal a pro šití úpletů, jehlu se zakulaceným hrotem, strečovou nebo jersey.

Každý stroj je vybavený klasickou jehlou, pokud tedy strečovou nemáte, tak než si ji pořídíte, můžete vyzkoušet ušít plenky s touto jehlou. Strečovou si pořídíte časem, ta je díky zakulacenému hrotu k úpletům šetrnější, minimalizuje riziko protržení vlákna a následné párání úpletu.

Co se týče volby nití, tak univerzální nit je polyesterová, pokud ale toužíte po zerowaste variantě, tak sáhněte po bavlněné niti.

Pozn.: Můžete se setkat se značením jehel např. 60/8 nebo 70/10 atd. Vypovídající je první číslo – tloušťka (síla) jehly. To druhé za lomítkem je také síla jehly, jedná se o značení, které se používá v Asii a udávala ho kdysi firma Singer.

CERTIFIKÁTY PRO DĚTI DO 3 LET

A jak že je to s těma certifikáty? Které ostře sledovat? Kterým dal zákon zelenou? Jsou to tyto:

  • GOTS
  • Oeko-tex Standard 100, třída 1
  • Výrobky prověřené a schválené TZÚ

Právnickým jazykem řečeno, musí splňovat vyhlášku č. 84/2001 Sb. o hygienických požadavcích na výrobky pro děti do tří let. Tato vyhláška byla vydána v návaznosti na zákon č. 258/2000 Sb. o ochraně veřejného zdraví a o změně a doplnění některých souvisejících zákonů.

KDE LÁTKY ZAKOUPIT:

Látky na plenky zakoupíte nejlépe ve specializovaných prodejnách nebo e-shopech. Pokud vám chybí možnost si materiály nejdříve osahat, mnoho e-shopů disponuje možností zakoupení vzorkovnice.

Moje 2 nejoblíbenější e-shopy, kde seženu všechny potřebné informace o certifikátech, údržbě, způsobu šití (jehla, pružení, atd.) jsou:

Unuodesign (sklady mají v Táboře, pokud byste chtěli zavítat osobně) – www.unuodesign.cz

Šijem dětem (dbají na udržitelnost, široká nabídka biolátek, které jinde nejsou k dostání, za mě velký palec nahoru) – www.sijemdetem.cz

Ráda bych uvedla, že se nejedná o žádnou spolupráci, pouze o doporučení na základě vlastních zkušeností.

ZÁVĚREM…

Závěrem bych vám chtěla poděkovat, že jste dočetla až sem. Ať se vám plenky dobře šijí a dlouho slouží.

A pokud ještě váháte nebo si potřebujete ujasnit, jaké plenky si ušít, může Vám v rozhodování pomoci a ucelit přehled e-Book zdarma: Průvodce světem látkování.

Šití zdar!

Jsem máma 2 dětí, která díky šití nachází cestu k vlastní soběstačnosti. Jsem autorkou e-booků "Jak látkovat miminko" a "Jak ušít látkové vložky obrácenou metodou" . Pomáhám maminkám začít s látkováním. Ukazuju jim, jak skrze tvoření a šití, mohou najít cestu k vlastní soběstačnosti a cítit se svobodné a nezávislé. Můj příběh si můžete přečíst zde.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.