Plenky se dají dělit různými způsoby a jedním z nich je dle velikosti plenek. Pojďme si v tom udělat jasno.
1) JEDNOVELIKOSTNÍ
Jednovelikostní znamená jedna velikost po celou dobu látkování. Jednovelikostní plenky jsou plenky, které rostou s miminkem, vystačí od narození až po nočník, lze je tedy využít po celé látkovací období. Měrnou jednotkou jsou kilogramy a váhové rozmezí udává každý výrobce dle sebe, nejčastěji 3 (4) – 15 kg. Průměrná váha novorozeného miminka bývá okolo 3 – 4 kg, hmotnost dítěte při odlátkování už je více individuální, průměrně (12 – 18 kg), některé děti se odlátkují ve 2 letech, některé až ve 3, prostě každé dítko je trošku jiné.
Velikost plenek se upravuje pomocí řady patentek mezi nožičkami (označeno na obrázku). Čím více řad, tím větší regulace plenky. Je dobré, aby plenka měla alespoň 4 řady patentek, to jsou celkem 3 velikosti a ty mohou být značeny písmeny S, M, L.
Jako jednovelikostní plenky se vyrábí většina druhů plen (kapsáčky, kalhotovky, AIO, AI2, atd.).
2) VÍCEVELIKOSTNÍ
To je druh velikosti plenky, kdy se jeden střih (druh) vyrábí ve více velikostech. V praxi to znamená, že během jednoho látkovacího období měníte plenky podle toho, jak miminko roste. Můžete tedy průběžně upravovat počet kusů, měnit střihy, způsoby zapínání apod., protože když z nich miminko vyrůstá, automaticky přemýšlíte, co pořídit dál, tento druh plenek si o to vyloženě říká.
Po finanční stránce může vypadat pořizování vícevelikostních plen nákladnější, ale nemusí tomu tak být, např. když pořídíte plenky z druhé ruky nebo když si je ušijete. I v případě jednovelikostních plen může nastat situace, která bude vyžadovat změnu plenek.
Vzhledem k tomu, že je používáte kratší dobu než plenky jednovelikostní, bývají méně obnošené, snadněji je pak prodáte nebo zůstanou v pěkném stavu pro sourozence.
Značení velikostí vícevelikostních plenek:
a) podle výšky dítěte: uvádí se v cm dle délky miminka. Setkáte se s ním ponejvíce u natahovacích vlněných kalhotek. Může být označeno jednou velikostí např. 56 nebo přechodem dvou např. 56/62. Novorozeňátka jsou veliká cca 50 cm, je tedy vhodné začít na velikosti 56 cm. Tato tabulka postupně roste po 6 cm (56, 62, 68, 74,…).
b) označení podle písmen: Jistě znáte klasické značení XS, S, M, L, XL a XXL, značí se takto i některé druhy plen. Toto označení mají výrobci plenek ve vlastní režii, to znamená, že používají různý rozsah např. jen S, M, L nebo S/M a L/XL. Nejdůležitější je kouknout do velikostní tabulky produktu a řídit se parametry jednotlivých velikostí: váha / míry miminka nebo rozměry samotné plenky.
c) dle váhové kategorie: Výrobci na základě svých zkušeností uvádí váhové kategorie (např. 3 – 6 kg, 6 – 9 kg, 9 – 12 kg).
Pozn.: Tyto plenky také mohou mít patentky mezi nožičkami k úpravě velikosti, aby plenka dobře sedla, ale mají jich méně (2 – 3 řady) než plenka jednovelikostní.
V této velikostní kategorii se vyrábí široká škála druhů látkových plen (tvarované plenky, kalhotkové plenky, AIO, AI2, kapsáčky, atd.). Osobně bych ji definovala jako nejpestřejší kategorii.
3) NOVOROZENECKÉ
Pod novorozeneckou velikostí se skrývá jedna velikost plenky určená váhovým rozmezím, obvykle to bývá 2 – (5) 6 kg. Tato velikost je vhodná pro miminka s novorozeneckou váhou pod 3 kg nebo lehce přes 3. Záleží na proporcích miminka.Náš synek vážil po porodu 3280g a všichni si mysleli, že je alespoň čtyřkilový. U dcerky tomu bylo zase naopak.
Velikost plenek je buď daná nebo plenky mohou mít patentky mezi nožičkami k drobné úpravě velikosti (2 – 3 řady). Novorozenecká velikost se dá chápat i jako podkategorie vícevelikostních plen.
Možná Vás teď napadá otázka, zda pořizovat plenky v novorozenecké velikost? Zda je vůbec využijete?
Pokud čekáte dvojčátka, která se rodí menší a často i dříve (termín donošení se počítá 37tt), tak by se Vám novorozenecká výbava mohla hodit. Pokud ale čekáte jen 1 miminko, tak můžete počkat na ultrazvuk okolo 36tt, kdy se odhaduje, jak bude miminko velké v termínu porodu. Po porodu miminko přibírá cca 1 kg za měsíc. Průměrná doba využití novorozeneckých plen je 3 měsíce.
Do této kategorie také spadá většina druhů vyráběných plen.
4. UNIVERZÁLNÍ
To jsou plenky, které nemají určenou konkrétní velikostní hranici a vyrábí se v jedné univerzálních velikosti. Počítá se, že tato velikost postačí po celé látkovací období, jejich velikost se upravuje složením do skladů nebo založením. Do této kategorie patří např. čtvercové plenky.
Doufám, že vám článek pomohl, budu ráda za vaši zpětnou vazbu.
A pokud vás látkování zajímá, pak je vám k dispozici e-book zdarma „Jak látkovat miminko“, kde je vše pěkně shrnuto a vysvětleno.
Přeji krásné dny a ať vás látkování baví 🙂