Jak dezinfikovat plenky

Když se řekne dezinfikovat a sterilizovat představím si bílé pláště, sterilní kombinézy, laboratoře, autoklávy a speciální dezinfekční prostředky. Prostě sterilní prostředí, kam žádný bacil dobrovolně nezamíří a pokud ano, je to smrtelná výprava.

Není se ani čemu divit, protože práce v superčistých laboratořích byla několik let mým denním chlebem.

Představa a naplnění praxe, jak dezinfikovat plenky doma v nesterilním prostředí, byla pro mne groteskou. Prostě žánr pracovní deformace.

Ruku na srdce, je potřeba pracovat s podmínkami, které máme.

Možná, že stejně jako já tehdy, vy teď hledáte způsob, jak mít plenky krásně čisté a nežádoucím breberkám dát šach mat.

Není potřeba hledat extra složitá řešení. Existuje několik jednoduchých způsobů, mnohé z nich znaly a používaly už naše babičky.

1. PERKARBONÁT SODNÝ

Perkarbonát sodný je výborné bělidlo, ale zároveň i dezinfekce, protože se během praní rozkládá na sodu a peroxid, ten ničí bakterie. Stačí přidat 1 – 2 lžíce na pračku.

Je důležité, aby teplota praní byla minimálně 60°C (doporučená teplota při praní plen), při ní dochází k aktivaci perkarbonátu. Pokud perete prádlo, které takto vysokou teplotu nesnese, můžete přidat TAED – aktivátor perkarbonátu.

Jedná se o velmi jednoduchou a levnou metodu dezinfekce plen. Perkarbonát najdete nejčastěji na e-shopech zaměřených na ekologickou domácnost.

Do čeho lze přidat perkarbonát?

  • Bezvadně se hodí na bílé plenky všeho druhu, na barevné veselé motivy je ke zvážení. Pokud je ale pro vás prioritou čisté prádlo, trošku vybledlý obrázek nemění funkci plenky.

2. VYVÁŘKA

Když přijde řeč na vyvařování plenek, vždycky si vzpomenu na naší babičku. S jiskrou v očích a neskrývanou hrdostí ráda vypráví, jak měla nejbělejší pleny z celého paneláku, možná dokonce z celého sídliště, tenkrát prý ženy mezi sebou soupeřily… Po nějaké době jsem ale pochopila, že ten kdo soutěžil, byla především naše babí :).

Ale ať už to tenkrát bylo jakkoliv, tak vyvářka v hrnci 30 min s lžicí nastrouhaného mýdla (na skvrny je skvělé žlučové nebo kokosové mýdlo) byla a stále je jednou z možností dezinfekce plen.

Vyvařovat lze i v pračce. Program, který běžně používáte na praní plen nastavte na 95°C a přidejte propriety, které běžně používáte. Můžete přidat navíc i perkarbonát. Do vyvářky na plotně ho přidávejte velmi opatně. Jakmile se zaktivuje, začne pěnit, je to poté takové hrnečku vař.

Co lze vyvářet?

  • čtvercové bavlněné plenky
  • keprové bavlněné plenky (vícevrstvé)

3. ŽEHLENÍ

Pamatuji si, jak jsem jako dítě milovala žehlení a škemrala, ať mi mamka nechá kapesníky. Když už jsem uměla žehlit kapesníky, naučila jsem se žehlit i tátovy služební košile. Moje láska rychle vyprchala. Dopadlo to, ale dobře, máme se žehličkou vřelý italský vztah, zasmějeme se spolu i si pobrečíme, samozřejmě u oblíbených (žehlících) filmů.

Žehlení velkých čtverců pro mne bylo vždy relaxační činností (lze číst i jako terapeutickou), jsou to vlastně jen obrovské kapesníky. Na druhou stranu, milovala jsem i druhy plenek, které se žehlit nemusí a lze jen tak hodit do sušičky. Obojí je v pořádku. Důležité je napasovat situaci na svoje vlastní potřeby.

Někdy je žehlení vnímáno jako nevýhoda, protože je to čas a povinnost navíc, to je jedna strana mince. Tuto stranu mince jsem zvolila i ve svém eBooku Průvodce světem látkování.

Na druhou stranu, každá všechno má své pro a proti. A pokud nikam zrovna nespěcháte, chcete mít vše bezvadně čisté, milujete audioknihy, filmy nebo prostě jen samotné žehlení.

Tak druhá strana mince pro vás může být mnohem lesklejší. Žehlení je totiž skvělá a hlavně velmi účinná forma dezinfekce plen.

Které plenky lze žehlit?

  • čtvercové plenky
  • vícevrstvé plenky
  • vkládací plenky
  • chobotovky

Když to zjednoduším, tak de facto všechny plenky z přírodní materiálů (bambus, bavlna, konopí), které nemají na sobě cvočky. Plenky s patentky lze žehlit na nízkou teplotu po rubové straně, kde se s cvočky vůbec nedostanete do styku.

Na nízkou teplotu lze žehlit vlnu nebo syntetické materiály jako např. flísové separačky.

Co nelze žehlit je PUL, protože se roztaví laminace a plenky se tím zničí.

Vždy je důležité podívat se na doporučení výrobce, popřípadě možnosti žehlení probrat s odbornou poradkyní při koupi plenek.

Pokud si plenky vyrobíte samy jste podstatně flexibilnější, za opravu, výběr materiálů a údržbu si zodpovídáte samy.

4. SUŠENÍ V SUŠIČCE

Jak jsem se již zmínila výše, první likvidace nežádoucích bakterií probíhá při praní na 60°C. To je první dezinfekční fronta. Druhou frontou může být sušička. Klasický program pro sušení bavlny suší na 80°C, což je méně než teplota žehličky, ale více než teplota při praní.

Velkou výhodou sušičky je, že plenky krásně nadýchá, jsou jako nové. Na druhou stranu, sušička prádlo automaticky odžmolkovává a vedlejším efektem je rychlejší uvolňování vláken z materiálů.

Které plenky lze sušit v sušičce na 80°C?

  • všechny plenky, které uvedený symbol pro sušení s 2 tečkami

5. SUŠENÍ NA SLUNÍČKU

Sušení na sluníčku je recept našich babiček a babiček našich babiček a jistojistě i prababiček našich prababiček.

Je zde zmíněné lehce mimo hru, protože jeho účinnost se špatně prokazuje, ale je léty praxe ověřeno, že slunce vytahuje fleky. Takže pokud vaše plenky mají nelibé fleky od vaječinky, šup s nimi na sluníčko. A jestli se chystá velký pařák, nebojte se je jednou nebo dvakrát pocákat vodou a zas nechat uschnout. Fleky postupně zmizí nebo alespoň vyblednout.

Které plenky lze sušit na sluníčku?

6. DEZINFEKČNÍ PRACÍ PRÁŠKY PRO PRANÍ PLEN

Pokud vám vyhovuje mít hotový produkt, můžete využít již hotové prášky pro dezinfekci plen. Zadejte toto spojení do vyhledávače a pan Google vám velmi rychle dá odpověď.

Cílem tohoto článku pro mne bylo, předat vám ucelený přehled možností, které vám umožní širší škálu výběru.

Život s dětmi není přímka, ale spíše oscilující křivka a celkem jednoduše a hravě se stane, že jeden den je potřeba starý osvědčený recept a další den pátráme po nových návodech. Obojí je v pořádku. Někdy je prostě potřeba zrychlit, někdy zas zpomalit.

Závěrem článku vám přeji mnoho pohodových dnů, ať vám je prozáří bělostné pleny 🙂

Vaše,

Jsem máma 2 dětí, která díky šití nachází cestu k vlastní soběstačnosti. Jsem autorkou e-booků "Jak látkovat miminko" a "Jak ušít látkové vložky obrácenou metodou" . Pomáhám maminkám začít s látkováním. Ukazuju jim, jak skrze tvoření a šití, mohou najít cestu k vlastní soběstačnosti a cítit se svobodné a nezávislé. Můj příběh si můžete přečíst zde.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.