Savá vrstva plenky je spolu s nepromokavou svrchní plenkou nejdůležitější částí plenky. Respektive jedna bez druhé nemůže plnit správnou funkci plenky. Může mít několik podob a tváří. Jak napovídá název samotný, má zajistit pojmutí moči a tekuté části stoličky. Takže do konkurzu mohou pouze savé materiály.
S jakými materiály se můžete setkat?
Na plné čáře vede bavlna, bambus a konopí. Tyto materiály se používají buď samostatně nebo se mohou navzájem kombinovat. Každý má svoje plusy a mínusy. Kdybych to měla shrnout – nejdůležitější je, vybrat pro nejvhodnější plenku pro danou situaci.
Jak je to se samotnou savostí plenky?
Savost plenky bývá (ale nemusí) výrobci nebo prodejci uváděna jako parametr. Tato informace může dobře posloužit k rozhodnutí, zda si plenku pořídit. Bambusové plenky (někdy je uvedeno i u bavlny) je potřeba předem několikrát předeprat, aby získaly svoji savost.
Absorbční schopnost plenky je ovlivněna tím, z kolika vrstev je vyrobena, nebo do kolika vrstev se složí. Nemusí ale nutně platit pravidlo, čím více vrstev, tím je plenka savější.
Klíčová je gramáž neboli „tloušťka“ použité látky (čím výšší, tím toho víc nasaje). Je uváděna v jednotkách g/m2. Při použití nižší gramáže je možné použít více vrstev a naopak.
Látky s vysokou gramáží se obvykle šijí do 3 vrstev, ze dvou důvodů – aby plenka dobře schla, nezapařovala se při schnutí a nedocházelo v ní k mikrobiálními množení.
Pokud se vrstvy vytváří skládáním, tak je to pracnější, ale výhodnější z hlediska schnutí.
Jaké jsou tenké látky neboli látky o nízké gramáži?
Výše uvedené je tedy vhodné skládat do několika vrstev nebo už je tak můžete rovnou zakoupit např. v podobě vícevrstvých plen či si je ušít.
Jaké jsou silné látky neboli látky o vysoké gramáži?
Tyto materiály lze sehnat v různých gramáží. Chcete- li být autorem vašich plenek, nabízí širokou škálu variability při tvorbě plenky.
Beránek a přírodní flís se nejčastěji používá jako vnitřní savé jádro v kombinaci s froté nebo velurem. Málokdy se z nich vyrábí samostatná plenka. Naopak z froté a veluru se samostatné plenky vyrábí často.
Na závěr kapitoly o gramáži bych ráda zmínila nejen pro zajímavost ale i vaši představu, že novorozené miminko má objem přibližně 80 ml. Okolo roku už je to cca 200 – 250 ml. Běžná čtvercová nebo vkládací nasaje 150 – 200 ml.
Jak dlouho savá část plenky schne?
Často se savostí plenky bývá uveden i parametr doby schnutí. Ten jen dobré brát trošku s nadsázkou, protože ho ovlivňuje řada vnějších podmínek – vzdušná vlhkost, proudění vzduchu, sušení uvnitř/venku, atd. Proto se uvádí v rozpětí několika hodin. Nejrychleji vám budou schnout bavlněné čtvercovky a bavlněné vícevrstvé (keprové) plenky.
Zde si to můžeme zjednodušit na pravidlo, že čím je plenka tlustší a má více vrstev, tím zpravidla déle schne. Na druhou stranu všechny druhy plenek, mají svá pozitiva a negativa. To je i důvod, proč je vhodné druhy plenek kombinovat a užívat si primárně těch pozitiv.
Správný vývoj kyčlí?
Plenky mají zajistit správný vývoj kyčlí. A je to právě tato savá část, která má objem a zajišťuje rozevření nožiček od sebe. Velikost plenky v nejužší části sedu by měla být široká max. 14 – 16 cm. Přes savou část se vždy dávají ještě svrchní kalhotky, které zajišťují, aby se nic nedostalo ven.
Níže jsou vyjmenované jednotlivé druhy plen:
1) ČTVERCOVÉ PLENY
Ze čtvercových plenek lze vytvářet sklady, které se zapínají pomocí Snappi sponky (návod na skládání do skladů naleznete ZDE) a nebo je můžete používat narovno jako savou vložku. Jsou to přesně ty klasické čtverce, které znáte z vyprávění babiček a s velkou pravděpodobností doma ještě nějaké máte. U nás se jich pár přestěhovalo i do kuchyně :).
Čtvercovky jsou nestárnoucí klasika a i přesto (nebo možná právě proto :)), že si dnes maminky mohou vybrat ze široké škály plenek, s oblibou se k nim vrací. V jejich jednoduchosti je skrýtá genialita. Nechybí často ani ve výbavě nelátkujících rodičů díky jejich všestrannému využití:
Můžete je použít jako:
No a něco málo pro maminku, když plenky doslouží nebo si jich pár uzmete bokem: využijete je v kuchyni při pasírování šťáv, napařování kynutých knedlíku a když je nouze nejvyšší, vytřete s nimi i podlahu :).
Jedno balení do výbavy vám mohu vřele doporučit. Díky jejich multifunkčnosti je určitě využijete. Vyrábí se rozměry 70 x 70 cm a 80 x 80 cm. Do plenky bohatě postačí ty menší.
Je důležité ještě zmínit, že se vyrábí i rozměry, které nejsou čtvercové a nejsou tedy úplně vhodné na vytváření skladů. Pokud si přeci jen takové zakoupíte a rozhodnete se pro sklady. Z obdélníku vytvoříte čtverec zahnutím jedné strany. Je to o krok navíc, ale také to jde :).
Čtvercovky se vyrábí bavlněné nebo bambusové v podobě mušelínu, flanelu nebo dutinkové vazby.
Cenově nejvýhodnější jsou bavlněné čtvercovky s klasickou dutinkovou vazbou. Mají i tu výhodu, že je lze sterilizovat vyvářkou nebo praním na 90°C.
Nevýhodou čtvercovek může být žehlení. I když také záleží jak se na to podíváme. Může být i výhodou :). Proces žehlení je totiž sterilizace a pozor hubne se u něj :). Pokud je pro Vás ale žehlení trpěnou činností. Není nezbytnou nutností. Můžete je žehlit pouze v šestinedělí a poté jen dobře vypnuté vyvěsit a rovnou poskládat.
Je dobré podotknout, že čtvercové plenky zaberou hodně místa při sušení na šňůře, v přepočtu cca 7 m na den látkování (počítáno 10 plen na den). Za to, ale schnou velice rychle. Na sluníčku Vám uschnou i do hodiny a jsou díky tomu príma na cestování a také jich nepotřebujete tolik.
Pokud máte doma sušičku, tak máte vyhráno. Sušička plenky krásně změkčí a odstraní i žmolky, které mohou vzniknout v důsledku používání. Jen se při koupi jukněte na symboly údržby, zda je sušení doporučeno výrobcem. Pokud není, občasné sušení za účelem změkčení jim neublíží. Ale je dobré vědět, že sušička způsobuje větší uvolňování vláken, tím pádem plenky rychleji řídnou, snižuje se tak savost a životsnot.
Osvědčené značky jsou české bavlněné Libštátské pleny, XKKO, T-Tomi nebo také NewBaby.
Buďte obezřetnější při nákupu hypermarketových plen, nemusí slibovat takovou kvalitu, jakou byste Vašemu miminku chtěla dopřát. Často po vyprání zhrubnou a změní tvar.
2) VÍCEVRSTVÁ PLENA neboli PREFOLD
Vícevrstvé pleny neboli prefoldy jsou plenky čtvercového nebo obdelníkového tvaru. Název plenky sám napovídá, je vyrobena z více vrstev. Může se skládat narovno přeložením na třetiny nebo z ní vytvářet sklady.
Z vícevrstvé plenky se skládá kalhotkový sklad a novosklad za pomoci Snappi sponky. (Návod na skládání naleznete ZDE). Nejoblíbenější a nejpoužívanější je kalhotkový sklad, protože novosklad z této plenky je opravdu malinký, vhodný pro drobná miminka, např. dvojčátka a mnohem lépe se skládá z prefoldů o větší velikosti (cca 36 x 40 cm). Sklady se zapínají pomocí Snappi sponky.
Prostřední vrstva plenky může (ale i nemusí) být několikanásobně zesílená. Pokud je zesílená, můžete využít možnosti skládaní narovno na holčičku. Skládání na chlapečka lze provést ze zesílené i nezesílené varianty. Při skládání narovno není potřeba Snappi sponka. Návod na skládání naleznete ZDE.
Výhodou vícevrstvých plenek je, že složením získáte několikavrstvou plenku, kterou by v praxi snad ani nešlo ušít, protože by nikdy neuschla :). A při sušení schne jen pár vrstev, ale schnou o něco déle než klasické čtvercovky. Na druhou stranu, zaberou Vám na šňůře o polovinu méně místa než čtvercovky (cca 3,0 – 3,5 m za den plenkování).
Prefoldy můžete, ale i nemusíte žehlit. Doporučení výrobců je cca 50% na 50%. Takže záleží na Vás, zda je chcete mít vysterilizované nebo ne.
Pokud budete používat sušičku, může se stát, že silnější plenky z přírodních materiálů budou po dosušení ještě trochu vlhké. Nelekejte se toho, u vícevrstvých plenek je běžné, že potřebují nechat ještě doschnout.
Tyto plenky se vyrábí z různých materiálu, opět převládá bavlna a bambus nebo kombinace obojího. Ve zpracování do podoby froté (nejčastěji bambus) nebo kepru (bavlna), aby se do nich dala zapnout snappi sponka (zesílená prostřední vrstva může být tvořená i beránkem). Můžete se setkat i s mikrovláknem, což je polyster, který schne relativně rychle.
Bavlněné keprové plenky mají tu výhodu, že je lze sterilizovat na 90°C. Ostatní se perou na klasických 60°C.
Prefoldy se cenově pohybují v závěsu za čtvercovými plenkami.
Jednovelikostní (univerzální cca 35 x 40 cm) plenky využijete po celé látkovací období, velikost se dá jednoduše upravit zahnutím na zádech nebo na bříšku, co vám bude vyhovovat více a také i dle pohlaví miminka.
Nebo poté vícevelikostní (nejčastěji keprové), které jsou obvykle rozděleny S, M, L,a XL. Je to méně ekonomické a ekologické, na látkovacích období je potřeba jich nakoupit více. Využijete je kratší dobu, zůstanou zánovní pro sourozence nebo kamaráda. Pravděpodobnost úpravy velikosti je menší, vytvoříte tedy i menší zábal, užší a tenčí plenku.
3) KALHOTKOVÁ PLENA
Kalhotkové pleny jsou ušité do tvaru jednorázové plenky. Jsou bezvadné svou jednoduchostí. Zapínají se buď na patentky nebo na suchý zip. Dáte přes ně svchňáčky a můžete vyrazit.
Jsou hodně oblíbené jako výletní a noční plenky. Jako noční plenka se postačí ze začátku samostatně a později, když už savá kapacita nestačí, lze přidat krátkou vkládací plenku a slouží dál.
Přebalování je tedy velmi rychlé a máte jistotu, že nikudy nic neuteče, protože všité gumičky okolo nožiček a na zádíčkách drží vše na místě. Samotné plenky obejmou celý zadeček a sají po celém povrchu. Ale pozor na přílišné dotažení, aby gumičky nebyly nakonec ku škodě a miminko netlačily.
Při sušení na šňůře budou déle schnout, ale zase vám zaberou málo místa. Jedna plenka zabere cca 15 – 20 cm, takže se dostanete na 2 m šňůry prádla za den. A bonus! Nemusí se žehlit! 🙂
Snad všechny kalhotkové plenky, které jsem potkala nebo ušila, se daly sušit v sušičce a byly úžasně měkounkné a hebounké. Nabyly podoby jako při zakoupení. Stejně jako vícevrstvá plenka, může být i tato po usušení v sušičce ještě vlhká a potřebovat doschnout.
Vyrábí se z přírodních materiálů – bambusu a bavlny v podobě froté nebo veluru, ty tvoří dotykovou vrstvu. Pokud uvidíte složení 80% bambus/bavlna a 20% polyester.
Nelekejte se, polyster je pouze osnova, na které je přírodní látka natkaná a nedostane se tak do kontaktu s pokožkou miminka. Existuje ale i čistě přírodní froté 60% bambus a 40% bavlna, této kombinaci jsem já podlehla :).
Plenka může být ušita z několika vrstev froté nebo veluru a „ozdobena“ svrchním obrázkovým úpletem. Nebo mohou být ušity v kombinaci froté/velur a beránek jako savé jádro. Beránek je užasný v tom, že netvrdne. K tvrdnutí mají tendence přírodní flísy, ty vyžadují sušení v sušičce, aby zůstaly měkké.
A jak je to s velikostmi? Vyrábí se vícevelikostní a jednovelikostní.
Vícevelikostní plenky jsou takové, že jedna plenka má omezenou velikost a dobu použití. V praxi to znamená, že jich je potřeba koupit více, protože Vám z nich dítko rychleji vyroste. Na druhou stranu, to má výhodu v tom, že je používáte kratší dobu a s jistotou poslouží mladšímu sourozenci.
Jednovelikostní postačí na celé látkovací období. Velikost se dá regulovat pomocí patentků mezi nožičkami na přední straně plenky.
4) CHOBOTOVÁ PLENA
Chobotová plenka má část mezi nožičkami tvořenou dlouhým chobotem, který se přehýbá jako další savá vrstva dovnitř plenky. Pro holčičku se chobot založí celý dovnitř a u chlapečka se ohne dvakrát nebo vícekrát (dle velikosti miminka a délky chobotu) na přední části bříška.
Samotná plenka se zapíná na Snappi sponku. Přebalení trvá o chlup déle než zabalení do kalhotovek právě kvůli skládání chobotu.
Díky gumičkám okolo nožiček a na zádíčkách, udrží plenka i případné nehody. Můžete se ale setkat i s chobotovkami, které gumičky nemají, barokní andílci nebo citlivější miminka mohou preferovat gumičko-free verzi.
Tyto plenky jsou také šité z několika vrstev přírodních materiálů. Proto u nich počítejte s delší dobou schnutí, za to jsou prostorově úsporné, zaberou přibližně přibližně 1,5 – 2 m za den plenkování a nemusí se žehlit.
S velikostmi jsou na tom stejně jako kalhotovky. Vyrábí se jak jednovelikostní, tak vícevelikostní. Výhody a nevýhody jsou stejné jako u výše popsaných druhů plenek.
5) VKLÁDACÍ PLENKY OBDELNÍKOVÉHO TVARU
Jejich funkcí je tvořit savé jádro kapsových kalhotek nebo navyšovat savost ostatních plenek. Vzhledem ke svému tvaru jsou velmi univerzální a můžete je přidat do jakéhokoliv plenky. Zakoupíte je buď jednotlivě nebo jako součást kapsových plenek.
Tyto plenky se dělí dle velikosti na dlouhé (60 ± 5 cm), krátké (10 – 15 x 30 ± 5 cm) a novorozenecké vkládací plenky (10 – 12 x 20 – 30 cm). Rozměry se mohou měnit dle jednotlivých výrobců.
Novorozenecké verze vkládací plenky má krátkou dobu použití, řádově 1 – 3 měsíce. Ale… Kreativitě se meze nekladou, dá se použít tam, kde potřebujete navýšit savost jen lehce (např. chobotové plenky).
Rozdíl mezi krátkou a dlouhou verzí je ten, že dlouhá verze supluje rovnou dvě krátké vkládací plenky a lze ji poskládat dle pohlaví miminka. U chlapečka se zahne vícekrát v přední části na bříšku a u holčičky se složí celá napůl.
Na začátek vám budou bohatě stačit krátké vkládačky, dlouhé jsou vhodné až pro větší děti, řádově 6 – 12m.
Je u nich príma, že si můžete vybrat, zda je chcete žehlit. Není to nutností, zvlášť když je používáte do kapsáčků. Na druhou stranu, pokud máte lepší pocit, když si je ještě vydezinfikujete párou, tak proč ne?
Při schnutí na šňůře jsou hodně úsporné. Samotné pouze 1 – 1, 5 m za den látkování, pokud připočítáte kapsové kalhotky, tak cca 3, 5 m.
Přírodní vkládací plenky se nejčastěji vyrábí z několika (2 – 4) vrstev bambusového (méně častěji bavlněného) froté/veluru. Savé jádro může tvořit i bavlněný beránek nebo přírodní flís. Tyto materiály déle schnou, ale výborně sají.
Naopak polyesterové vkládačky (skládají se obvykle 3 – 3 vrstev polyesteru), tak ty jsou suché hned, ale zatím jsem nepotkala takové, které by sály stejně dobře nebo více než ty přírodní.
6) NATAHOVACÍ PLENA
Natahovací plenky jsou kapitolou samy pro sebe. Maminky je objeví zpravidla v období úprku ratolesti z přebalovacího pultu. Je to náročné období pro matku, pro dítě plné radosti z pohybu.
Tyto plenky obléknete v rychlosti ve stoje. Nepotřebujete žádný přebalovací pult. Je ideální si k nim pořídit i svrchní natahovací kalhotky, ať to máte rychle a při jednom. Vlastně jedno bez druhého v úprkovém období celkem postrádá smysl.
Co se týče materiálu, používá se stejný jako u kalhotkových plenek. Pas je obvykle tvořen měkkým nápletem.
Takže to s sebou nese i stejné bonusy při žehlení, nemusíte je žehlit. A drobný nedostatek při schnutí. Schnou déle, zaberou ale málo místa – cca 2 m šňůry za den plenkování. Ze sušičky je můžete vyndat též ještě vlhké.
Natahovacími plenky se vyrábí pouze jako jednovelikostní. Pokud ale řešíte jen období útěku, jedna velikost zpravidla postačí. Po odeznění, se můžete vrátit na původní výbavu, pokud se do nich nezamilujete a nepropadnete kouzlu jejich jednoduchosti.
7) TVAROVANÁ PLENA
Je druh plenky, které nemají gumičky a zapínají se na snappi sponku. Díky tvarování hezky drží na miminku. Absence gumiček může být výhodou, nemůže dojít k otlačení miminka.
Samotné přebalení může trvat déle vzhledem k zapínání na snappi sponku a případnému skládání pleny – pleny mohou obsahovat savou vložku nebo chobot.
Spadají do kategorie vícevrstvých plen (2 – 4 vrtsvy), které krásně sají. Díky tomu, že je lze po vyprání rozložit, rychleji uschnou.
Tvarované pleny mohou nabývat různých podob. Velmi často se jedná patentované výrobky unikátních tvarů. Velmi zajímavé provedení je např. PUK plenky, které se dají částečně řadit mezi chobotvé plenky, dále: Šanelka nebo Trojhránek (Lillybe), BumFold (Ellas‘s House).
To je z mé strany k savé vrstvě vše. A pokud se chcete dovědět více o dalších vrstvách plenky, můžete si počíst